reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Bez retuszu” na kanale TVN24

dodano: 2023-09-30 03:16
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVN Warner Bros. Discovery/satkurier.pl

TVN24 TVN 24 „Bez retuszu” W sobotę, 30 września br. o godz. 17:15 na kanale TVN24, w ramach pasma „Ewa Ewart poleca”, wyemitowany zostanie premierowo polski film dokumentalny „Bez retuszu”, którego bohaterką jest malarka i makijażystka Magdalena Atkins. Producentem filmu jest Orient Film, koproducentem Kulczyk Foundation, partnerem dobroczynnym Omenaa Foundation, a wsparcia udzielili Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Bobbi Brown, Multimed, AstraZeneca i Senior Apartments.

TVN24 TVN 24 „Bez retuszu” Magdalena Atkins


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W Polsce każdego dnia ponad 50 kobiet dowiaduje się, że ma nowotwór piersi. Dla wielu z nich diagnoza jest druzgocąca. Od razu się poddają̨, nie widzą sensu walki z rakiem. Jedną z nich była Magdalena Atkins. Ale kiedy minął pierwszy szok, zadała sobie pytanie:

- Jak mogę̨ pomóc innym kobietom z rakiem piersi?


Zwyciężył duch wojownika. „Bez retuszu” opowiada jej historię. - Daje nadzieję, wskazówki, uczy i oswaja chorobę - czytamy w opisie. Współautorką scenariusza i reżyserką filmu jest Ewa Ewart. Premierowa emisja dokumentu odbędzie się w sobotę, 30 września br. o godzinie 17:15 w stacji TVN24 (więcej tutaj i tutaj).

Rak piersi to choroba cywilizacyjna, która jest czołowym zabójcą kobiet w Polsce. W ostatnich dwóch dekadach liczba zachorowań wzrosła w kraju o niemal 10 tysięcy. Czy kobiety, które zapadają na nowotwór piersi, mają dostateczną wiedzę, jak skutecznie zapobiegać chorobie i jak same mogą się przyczynić do pohamowania rosnącej krzywej zachorowań? Jak dużo mogą dziś medycyna i nowe technologie, które systematycznie wprowadza się do leczenia? Jak przeżyć proces leczenia i wygrać z rakiem, kiedy choroba staje się faktem i zaczyna rządzić życiem kobiety?

Bohaterką dokumentu jest Magdalena, która w przeciągu kilku minut znalazła się w obcym dla niej świecie, gdzie rządzi wyścig z czasem, a jego rytm zaczęła wyznaczać brutalna terapia chemii ze wszystkim jej konsekwencjami. Każdego dnia Magdalena zadawała sobie nieuchronne pytania:

- Czy to jest wyrok? Czy da radę?


W końcu podjęła decyzję. Jak czytamy w opisie, postanowiła szczerze i bez retuszu opowiedzieć swoją historię w sposób niecodzienny, w nadziei, że jej historia posłuży jako wsparcie dla kobiet. Po usłyszeniu diagnozy Magdalena nagrywała wideo pamiętnik. Mówi w nim o codziennych wyzwaniach, spontanicznie rejestruje spostrzeżenia, dzieli się najbardziej osobistymi momentami procesu choroby. Zapisuje też nieoczekiwane, pozytywne aspekty tego, czego doświadcza, które okazały się dla niej wielkim zaskoczeniem.

- Przy pierwszym spojrzeniu ta historia brzmi jak tysiące innych. Ale sama bohaterka, i sposób w jaki opowiedziała o swojej walce z chorobą, sprawiły, że powstał dokument niezwykły, o tym co czyni silna wola, aby żyć. Zarazem, udało się zrealizować film wydawałoby się niemożliwy - poetycką opowieść o raku

- mówi Ewa Ewart.


- Kamera towarzyszy bohaterce na kluczowych etapach leczenia. Historia Magdaleny, wsparta wypowiedziami lekarzy, buduje najważniejszy przekaz filmu: rak nie zawsze oznacza wyrok, od którego nie można się odwołać́. Jest dziś́ chorobą, którą̨ można skutecznie leczyć́ - czytamy w opisie.

Reżyserką filmu „Bez retuszu” jest Ewa Ewart, autorami scenariusza są Ewa Ewart i Robert Ciodyk, za zdjęcia odpowiadał Mateusz Kruszelnicki, za montaż Robert Ciodyk, za muzykę Szymon Nidzworski, za dźwięk Michał Suwała i Mariusz Bielecki, kierowniczką produkcji była Aleksandra Maniewska, a producentem Wiesław Łysakowski (więcej tutaj).

Dodajmy, iż film „Bez retuszu” pojawił się w kinach w czwartek, 28 września 2023 roku na specjalnych pokazach.

Film „Bez retuszu” zostanie pokazany premierowo na kanale TVN24 w ramach pasma „Ewa Ewart poleca” (więcej tutaj).
 
Magdalena Atkins na plakacie promującym kinową emisję filmu „Bez retuszu”, foto: Orient Film
Magdalena Atkins na plakacie promującym kinową emisję filmu „Bez retuszu”, foto: Orient Film
Magdalena Atkins w filmie „Bez retuszu”, foto: TVN Warner Bros. Discovery
Magdalena Atkins w filmie „Bez retuszu”, foto: TVN Warner Bros. Discovery


„Bez retuszu” - emisja w sobotę, 30 września 2023 roku o godz. 17:15 w TVN24.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...