reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Dwa satelity minęły się na orbicie o 20m

dodano: 2024-03-02 23:30
autor: Grzegorz Nowak | źródło: LeoLabs/NASA/ESA

Kosmos zderzenie w kosmosie śmieci kosmiczne 360px 28 lutego około godz. 6:34 (UTC) firma LeoLabs, zajmująca się monitorowaniem satelitarnym poinformowała, że ​​dwa satelity na orbicie na wysokości około 608 km minęły się na orbicie, unikając kolizji. Odległość między nimi wynosiła tylko 20 metrów, co w skali kosmosu jest bardzo małą odległością i cud , że nie doszło do kolizji. LeoLabs obserwowała przelot tych dwóch obiektów kosmicznych, które zidentyfikowano jako nieaktywnego rosyjskiego satelitę i aktywnego, amerykańskiego satelitę NASA.

satkurier.pl
Kosmos zderzenie w kosmosie śmieci kosmiczne 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Departament Obrony USA potwierdził, że należąca do NASA amerykańska sonda kosmiczna TIMED i rosyjski satelita Cosmos 2221 minęły się bezpiecznie na orbicie około 1:34 czasu wschodniego w środę, 28 lutego.

NASA potwierdziła, że ​​TIMED nadal działa.
Chociaż te 2 niesterowne satelity ponownie się do siebie zbliżą, to wiadomo, że było to ich najbliższe przejście w bieżących przewidywanych ustaleniach orbit, ponieważ stopniowo oddalają się od siebie na wysokości, więc kolejna możliwość kolizji tych dwóch obiektów jest mało prawdopodobna.

Misja TIMED bada wpływ Słońca i działalności człowieka na ziemską mezosferę i niższą termosferę/jonosferę. Region ten stanowi bramę między Ziemią a kosmosem, gdzie energia słoneczna jest najpierw osadzana w środowisku Ziemi.

To wydarzenie jest stosunkowo rzadkie w kosmosie.

W ciągu ostatnich 2 lat miało miejsce jedynie 6 zdarzeń, w których odległość przelotu była mniejsza niż 20 m pomiędzy dwoma nienaruszonymi obiektami.

Dwa satelity ledwo minęły się na orbicie, a prawdopodobieństwo zderzenia wynosiło od 3 do 8 proc.

Dlaczego to wydarzenie ma znaczenie?

Jednak to niebezpieczne… zdarzenie.

Wynikająca z tego kolizja tych dwóch satelitów: Cosmos 2221 i TIMED (Thermosphere Ionosphere Mesosphere Energetics and Dynamics Mission), spowodowałaby zwiększone ryzyko kolizji w dużej części orbity LEO, ale szczególnie na pobliskich niższych orbitach wykorzystywanych przez duże konstelacje i załogowe statki kosmiczne.

Analiza sugeruje, że w wyniku zderzenia powstałoby od 2000 do 7000 skatalogowanych fragmentów. Liczbę tę oblicza się na podstawie analizy masy całkowitej, konstrukcji statku kosmicznego, prędkości względnej i geometrii spotkania.

Według stanu na 15 lutego na orbitach LEO znajduje się około 12 000 fragmentów śmieci kosmicznych. Ten jeden incydent może spowodować dodanie 50% więcej śmieci.

Całkowita masa satelitów Cosmos 2221 i TIMED wynosi 2530 kg. Prędkość względna wynosiła ~14 km/s, znacznie powyżej progu zdarzenia hiperprędkościowego wynoszącego 6 km/s.

Jeśli zderzą się dwa obiekty, może powstać trzykrotność całkowitej masy obiektów (tj. ~7500 fragmentów).

Najbardziej prawdopodobnym zdarzeniem było zderzenie jednego z paneli słonecznych obiektu z korpusem innego obiektu. W takim wypadku jeden obiekt uległby zniszczeniu, a drugi uszkodzeniu.

 

Źródło: nasa.gov  space.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...