reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Finlandia wyłączy SD w 2025

dodano: 2024-04-02 13:52
autor: RO | źródło: traficom.fi/digita.fi

YLE Finlandia Tradycyjna telewizja linearna w Finlandii doświadczy znaczącej zmiany w 2025 roku, kiedy transmisje podstawowych kanałów telewizyjnych zostaną przeniesione z SD do wysokiej rozdzielczości (HD). Dotyczy to telewizji naziemnej i kablowej.

Finlandia SD koniec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przejście na HD nastąpi wiosną 2025 roku, kiedy publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Yleisradio zaprzestanie emisji w standardowej jakości SD i przejdzie na jakość HD. Komercyjni nadawcy nie opublikowali jeszcze informacji o migracji swoich kanałów do wyższej rozdzielczości.

Naziemna telewizja cyfrowa w Finlandii przejdzie na nowszą technologię transmisji DVB-T2, a dotychczasowy standard DVB-T nie będzie już używany. Nowsza technologia daje lepsze możliwości wykorzystania częstotliwości naziemnych, czyli zapewni szerszą ofertę HD niż obecnie.

Przejście na HD wymaga od niektórych gospodarstw domowych zakupu nowego odbiornika. Prawie każda rodzina odbiera już sygnał HD, ale przed zmianą warto sprawdzić, czy odbiornik (telewizor, dekoder) jest kompatybilny ze standardem DVB-T2.

Obecnie spośród podstawowych kanałów są nadawane YLE TV1, YLE TV2, YLE Teema & Fem, MTV3 i Nelonen. W telewizji naziemnej można przetestować gotowość odbiornika, uruchamiając wyszukiwanie kanałów. Jeżeli na pozycji 21. pojawia się YLE TV1 HD, to odbiornik jest gotowy na zmianę. W innym przypadku należy wymienić odbiornik. Nie ma potrzeby wprowadzania zmian w systemie antenowym, jeżeli jest sprawna.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...