dodano: 2024-07-03 09:59 | aktualizacja:
2024-07-03 12:06
autor: Jerzy Kruczek |
źródło: ITU
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kto zakłóca satelity nad Europą?
Rosja zakłóca, ale twierdzi, że nic takiego nie robi.
W zeszłym tygodniu organ ITU rozpatrzył serię skarg nadesłanych przez Ukrainę i 4 kraje Unii Europejskiej -
Francję (Eutelsat), Holandię, Szwecję i Luksemburg (SES/Astra) – dotyczących
tzw. zakłóceń satelitarnych w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
Rada ds. Regulacji Radiowych ONZ (RRB) zwróciła się do Rosji z prośbą o życzliwą współpracę z Europą i nieingerowanie w działanie satelitów.
RRB, część Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), agencji telekomunikacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych, odbyła w zeszłym tygodniu swoje 96. spotkanie, aby omówić szereg tematów, w tym domniemane zakłócenia satelitarne, które według kilku krajów europejskich pochodzą z Rosji.
Francja, Szwecja, Holandia, Luksemburg i Ukraina stwierdziły, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy doświadczyły pewnego rodzaju zakłóceń.
Zakłócenia GPS i materiały z wojny na kanale dla dzieci
Powodowie rzekomo twierdzili, że w wyniku incydentów doszło do
zakłócenia sygnałów GPS, zagrożenia dla kontroli ruchu lotniczego i zakłócenia w kanałach telewizyjnych dla dzieci, w których można było wyświetlać brutalne materiały wojenne. Nad północną Polską i nad Bałtykiem systematycznie dochodziło do zakłóceń sygnału GPS, co może stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego.
Władze Luksemburga złożyły skargę w sprawie szkodliwego zakłócenia pracy satelity
Astra 4A - 4,9°E (dawniej Sirius 4) w paśmie BSS - dotyczyło kanałów z Ukrainy. Podobnie władze Szwecji złożyły skargę w sprawie szkodliwych zakłóceń na swoje sieci satelitarne na pozycji orbitalnej 5°E. Szwecja twierdzi, że zaczęła dostrzegać ingerencję dopiero po przystąpieniu do NATO. Skargi systematycznie zgłasza Ukraina.
Holandia zgłosiła, że szkodliwe zakłócenia dotknęły określone kanały nadając głównie ukraińskie programy telewizyjne i radiowe, ale także kanały administracji holenderskiej i miało wystąpić wielokrotnie.
Przyjęto wniosek złożony przez administrację francuską jako administracja notyfikująca dla operatora satelitarnego Eutelsat w sprawie szkodliwych zakłóceń satelitów
Eutelsat 21B (21,5°E), Eutelsat Hot Bird (13°E), Eutelsat 10B (10°E).
Rada ITU rozpatrzyła dokumenty ze zgłoszeniami szkodliwych zakłóceń wpływających na sieci satelitarne zlokalizowane na pozycjach
5°E, 10°E, 13°E i 21,5°E.
Potwierdzono pochodzenie zakłóceń z terenu Rosji
Dwóch różnych operatorów satelitarnych zlokalizowało źródło sygnału ingerencji i doszli do podobnych wniosków, a mianowicie, że te szkodliwe zakłócenia pochodziły ze stacji naziemnych znajdujących się na obszarach Federacji Rosyjskiej: w okolicach
Moskwy, Kaliningradu i Pawłówki.
ITU przy tej okazji odnotowuje szczególnie niepokojącą sytuację niestabilności i niepewności systemów europejskich, zwłaszcza jeśli piraci odpowiedzialni za tę ingerencję są w stanie zastąpić programy kanałów telewizyjnych wybranymi przez siebie obrazami.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.