reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TVP3 z Astry odkodowana

dodano: 2006-02-02 10:18
autor: Janusz Sulisz | źródło: SFBS

astra_nowe_logo Po problemach technicznych z planownym na 1 lutego odkodowaniem kanału TVP3 na Astrze 19,2E od godziny 6:25, czyli od początku programu w dniu 2 lutego TVP3 Warszawa została odkodowana. Nieoficjalnie wiadomo, że TVP1 i TVP2 też zostaną udostępnione z Astry, ale niekoniecznie w wersji odkodowanej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Parametry odkodowanego kanału TVP3 Warszawa - satelita Astra 2C - 19,2E; 10,862H (SR=22000, FEC=5/6).

Kanały TVP1 i TVP2 powinny zostać udostępnione widzom w następnych 3-4 miesiącach, trzeba więc wykazać się cierpliwością. Wynika to z tego, że Telewizja Polska musiała najpierw postawić profesjonalny uplink (teleport) do emisji na satelity Astry na ul.Woronicza w Warszawie. Wstępne prace zostały ukończone 2 tygodnie temu, ale pewne problemy techniczne spowodowały, że odkodowanie z NDS kanału TVP3 przesunięto na noc z 1 na 2 lutego.

TVP planuje udostępnienie wszystkich swoich kanałów dla widzów w całym kraju. Po roku od pierwszych decyzji i bojów o odkodowaną TVP3 w końcu to się udało, a to dopiero początek zmian na polskim rynku telewizji cyfrowej. TVP planuje uruchomienie aż (tylko) 8 kanałów na jednym wynajętym od SES Astra transponderze na 19,2E i to....niekoniecznie swoich (np. innych stacji polskich)!

Już teraz wydaje się, że w przypadku dobrych planów rozwoju, jeden transponder na Astrze to zbyt mało miejsca zwłaszcza na wszystkie kanały regionalne i planowane tematyczne oraz ew. HDTV. Na razie TVP buduje nowoczesny, statystyczny multipleks satelitarny w którym założono bardzo dobrą jakość transmisji z min. debitem video 5MB/s (a nie średnio 2-3MB/s, jak kanały TVP nadawane są w polskich platformach na Hot Birdzie). Co więcej, TVP1 i TVP2 oraz TV Polonia będą nadawane z cyfrową ścieżką dźwiękową w AC3, a to jest kolejny powód, by przyciagnąć polskich widzów ku satelitom Astry.

TVP3 nie będzie nonstop odkodowana. Na razie nastąpiły takie zmiany programowe, które wypchnęły pozycje programowe, których TVP3 nie może odkodować na sam koniec czasu emisji - wtedy kanał będzie jednak kodowany. Także wybrane transmisje sportowe na TVP3 do których TVP nie będzie mieć praw na całą Europę, mogą zostać zakodowane.

TVP3 Regionalna, bo tak zgłasza się kanał z Astry powinna jednak pojawić się na 19,2E we wszystkich wersjach regionalnych, bo niby dlaczego widzowie ze Śląska mają być poszkodowani i oglądać część regionalnych informacji z Warszawy. Co więcej, widzowie poza Polską, np. Ślązacy pracujący lub mieszkający w Niemczech chętnie obejrzeliby regionalne programy po śląsku, które za zachodnią granica nagrania na kasetach video i DVD cieszą się dużym wzięciem.

Mimo tego, że TVP3 pełni rolę informacyjną, to na pewno powstanie osobny kanał informacyjno-publicystyczny TVP.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

429 zł Więcej...