reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozwiązana

dodano: 2010-06-15 00:31 | aktualizacja: 2010-06-15 01:28
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: onet.pl/interia.pl

Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki Prezydenta RP, w poniedziałek 14 czerwca wieczorem podpisał decyzję przychylającą się do stanowiska zajętego wcześniej przez Sejm i Senat, w kwestii nieprzyjęcia sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 2009. Informacje o tym przekazał na antenie TVP 2 w programie "Tomasz Lis na żywo". Oznacza to, że KRRiT w obecnym składzie przestaje funkcjonować, a jej członkowie będą pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przy okazji Bronisław Komorowski w programie skierował dość ostre słowa krytyki pod adresem TVP, podtrzymując słowa o "kierowanej przez PiS i SLD Telewizji Publicznej", a także zwracając uwagę na nierówne traktowanie kandydatów, na co dowodem miał być plan odwołania programu "Tomasz Lis na żywo", wg nieoficjalnych źródeł z powodu nieobecności Jarosława Kaczyńskiego, gdy w tym samym czasie poprzednia detaba (z niedzieli 13 czerwca) miała się odbyć bez Bronisława Komorowskiego i wystawiono fotel z wizytówką.

Z jednej strony kierownictwo TVP informowało o planach odwołania emisji programu "Tomasz Lis na żywo" tłumacząc to doborem gości zbliżonym do debaty wyborczej, choć takich miało już nie być. Jednocześnie Bronisław Komorowski od początku podtrzymywał, że w TVP stawi się i tak, nie zależnie, czy program się odbędzie, o ile nie dostanie zakazu wstępu do budynków Telewizji Polskiej. Ostatecznie w studio pojawił się on sam, bez pozostałych zapowiadanych gości, oficjalnie z powodu "zmiany formuły", która w nowej wersji pozwalała na emisję.

We wtorek 15 czerwca decyzja ma zostać jeszcze zatwierdzona podpisem elektronicznym, po czym będzie mogła zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw i od tego momentu poszczególne organa zobowiązane do powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mają 21 dni, aby wskazać kandydatów. Przypomnijmy, że dwóch powołuje Prezydent PR, kolejnych dwóch Sejm, a ostatniego - Senat.

W drodze jest także nowelizacja ustawy o RTV, która spowoduje zmiany w sposobie wyboru członków rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie miałaby, jak dotychczas, możliwości ich powoływania wg własnego (zwykle politycznego) uznania, a konieczne byłoby rozpisywanie konkursów. Platforma Obywatelska proponuje, aby w radzie TVP zasiadało czterech członków wyłonionych w drodze konkursu oraz przedstawiciele resortów: skarbu, finansów i kultury, natomiast w Polskim Radiu: trzy osoby na drodze konkursowej oraz przedstawiciele resortów: skarbu i kultury. Kandydatów do konkursu wskazywałyby uczelnie akademickie. Są to jednak jedynie wstępne propozycje. Obecnie w każdej radzie nadzorczej jest po jednym przedstawicielu ministra skarbu, pozostałych członków rad wyłania KRRiT.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

139 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 139 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 110 IR DAB+ WiFi radio Internetowe

Cyfrowe radio DAB+, radio Internetowe oraz radio analogowe UKF/FM. Rozszerza...

620 zł Więcej...
reklama