dodano: 2011-06-15 10:39 | aktualizacja:
2011-06-15 12:16
autor: Anita Dąbek |
źródło: Discovery Science
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Drżenie rąk, przyspieszone bicie serca, brak tchu. Oto, jak objawia się strach – jedno z najważniejszych zachowań adaptacyjnych człowieka. To swoisty system ostrzegawczy, który pozwala uniknąć sytuacji groźnych dla zdrowia i życia. Każdy wielokrotnie doświadczył tego uczucia. A jeśli twierdzi inaczej, to zwyczajnie mija się z prawdą. Bo człowiek, który się nie boi, albo zwyczajnie nie żyje, albo ma uszkodzone ciało migdałowate. Właśnie ta część mózgu odpowiada za przetwarzanie emocji i wysyła do organizmu sygnał alarmowy o zagrożeniu.
Strach to z jednej strony spadek po naszych przodkach, z drugiej – efekt kulturowych wzorców, jakie od najmłodszych lat przekazują nam dorośli. Politykom pozwala manipulować wyborcami, a przestępcom podporządkowywać sobie ofiary. Dzięki swojej „zaraźliwej naturze” rozprzestrzenia się między ludźmi z niesamowitą prędkością, będąc często źródłem trudnej do opanowania paniki na masową skalę. Każdy z nas ma inny próg strachu: jeden potrafi skoczyć na bungee z kilkudziesięciometrowego mostu, inny z kolei boi się wyjść z własnego domu. Bez wątpienia jest to broń obosieczna. Potrafi zarówno motywować do działania, jak i paraliżować.
Uczucie pożądania to jeszcze większy „manipulator” niż strach. I nie chodzi tylko o jego aspekt seksualny. Co może zaskakiwać, to właśnie ono decyduje o tym, czy pomagamy innym ludziom, a nawet… ładnie malujemy. Dziwne? Owszem. Ale poparte naukowymi doświadczeniami. Pożądanie inaczej też oddziałuje na każdą z płci Mężczyzn motywuje do konkurowania z innymi osobnikami płci brzydkiej o względy kobiet. Panie natomiast ewolucja uczyniła ostrożniejszymi. Nie ulegają one tak łatwo temu uczuciu. Jaki jest tego powód? Chwilowe zapomnienie i przyjemność może skutkować bowiem bagażem w postaci niechcianej ciąży. Ale czy pożądaniu rzeczywiście można tak łatwo się oprzeć? Oto kulisy dwóch najbardziej fascynujących ludzkich uczuć – strachu i pożądania.
Strach i pożądanie
(ang.
Science of Fear and Lust)
Premiera: w
piątek, 8 lipca, o godz.
21.30 w
Discovery Science
Emisja kolejnego odcinka: w
piątek, 15 lipca, o godz. 21.30
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.