reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wiosna w TVP Kultura

dodano: 2012-02-28 20:48 | aktualizacja: 2012-02-29 14:53
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP Kultura

TVP Kultura 28 lutego br. odbyła się prezentacja wiosennej oferty programowej TVP Kultura. Jednym z głównych programów będzie niezwykły cykl koncertów promujących młode, polskie zespoły, nie zabraknie premier filmów fabularnych i dokumentalnych. Na antenie pojawią się też specjalne programy związane z 60-leciem Telewizji Polskiej.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Młoda Kultura
Cykl koncertów promujących młode polskie zespoły, realizowanych w studiu TVP Kultura.
Już w marcu…  

Pablopavo i Ludziki
Pablopavo urodził się w marcu siedemdziesiątego ósmego roku. Jak sam twierdzi, nie przejawiał żadnych talentów muzycznych aż do roku dziewięćdziesiątego trzeciego, kiedy to z kolegami ze szkoły założył pierwszy zespół w celu zwiększenia swoich szans u dziewcząt. Brał udział w projektach muzycznych zespołów Antikonsjum, Saduba, Zjednoczenie Sound System, Magara, Vavamuffin. W roku 2009 ukazała się pierwsza autorska płyta artysty nagrana pod szyldem „Pablopavo i Ludziki”.
Emisja: piątek 9 marca, godz. 23.10

BiFF
Formacja w mocnym składzie. Ania Brachaczek, Hrabia Fochmann, Jarosław Kozłowski i Michał Pfeiff znani m.in. z zespołu Pogodno. O swojej muzyce mówią, że to „piosenki ekspresowe”. W 2010 r. zespół otrzymał Fryderyki w kategoriach „nowa twarz fonografii” i „videoklip roku”.
Emisja: piątek 16 marca, godz. 22.55

Chassis
Założony w 1999 roku gdański zespół zaliczany do nurtu hard rocka. Muzyka Chassis to wypadkowa rocka i metalu, charakteryzująca się niskim brzmieniem gitar oraz melodyjnym, choć niepozbawionym drapieżności wokalem.
Emisja: piątek 23 marca, godz. 0.15

Camero Cat
Fuzja dwóch magicznych światów. muzyki i teatru. W kuluarach zwani dziećmi Czesława Mozila, własny styl określają mianem „alternative pop opera”. Koncerty Camero Cat to oniryczna, muzyczno-teatralna opowieść podszyta absurdem i abstrakcją nawiązującą do twórczości Tima Burtona („Twinkle, twinkle eyes of cat”) i Lewisa Carrolla („Alicja w krainie czarów”).
Emisja: piątek 30 marca, godz. 00.10

Twoja kultura

Cykl interaktywnych wydarzeń współtworzonych przez widzów TVP Kultura. Projekt zakłada prezentację różnorodnych materiałów kręconych „z ręki” telefonami komórkowymi – gorących relacji z wydarzeń kulturalnych, reportaży, wywiadów, wideorecenzji, autorskich programów, a także krótkich form filmowych. Bieżące życie społeczno-kulturalne oczami reporterów TVP Kultura i naszych widzów.

Platforma interaktywna
TVP Kultura uruchamia platformę internetową, za której pośrednictwem widzowie zyskają możliwość publikacji własnych materiałów wideo związanych z bieżącymi wydarzeniami społeczno-kulturalnymi. Projekt jest odpowiedzią szczególnie na potrzeby młodych odbiorców TVP Kultura, aktywnie korzystających z nowoczesnych kanałów komunikacji, takich jak serwisy społecznościowe czy portale typu YouTube. Pomysłodawcy projektu pragną zachęcić widzów do współtworzenia oblicza TVP Kultura poprzez nadsyłanie krótkich, improwizowanych form wideo, zbliżonych do materiałów filmowych publikowanych w najpopularniejszych serwisach podcastowych. Najciekawsze spośród nadesłanych materiałów będą emitowane na antenie TVP Kultura.

Mobilne… Warszawskie Spotkania Teatralne

Eksperymentalny projekt TVP Kultura realizowany we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, organizatorem 32. Warszawskich Spotkań Teatralnych.
Codzienne relacje z festiwalowych wydarzeń, spotkania i rozmowy z twórcami, fragmenty spektakli, gorące opinie i pierwsze wrażenia publiczności rejestrowane m.in. z wykorzystaniem technologii mobilnych, w tym telefonów komórkowych. Oficjalne i zakulisowe życie festiwalu od 24 marca do 3 kwietnia, codziennie po 22.00 na antenie TVP Kultura.

Winda z książkami

Archiwizja

Wielki powrót na ekrany ikon TVP – Krystyny Loski i Bogumiły Wander

Z okazji 60. urodzin Telewizji Polskiej legendarne prezenterki przeniosą widzów TVP Kultura w świat telewizji, której już nie ma. W ramach cyklu „Archiwizja” zaprezentujemy perełki telewizyjnych archiwów. Rozpoczynamy od przypomnienia programów z samych początków istnienia telewizji publicznej. Już w marcu na antenie TVP Kultura będzie można obejrzeć m.in. jedyny zachowany odcinek programu „Tele-Echo” Ireny Dziedzic, „Małą Antologię Kabaretu” przygotowaną i prowadzoną przez Kazimierza „Lopka” Krukowskiego, a także turniej rozrywkowy „Małżeństwo doskonałe” w reżyserii Jerzego Gruzy, prowadzony przez Jacka Fedorowicza. W poniedziałki i środy powrócimy do opolskiego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, we wtorki i czwartki będziemy przypominać Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, a piątki poświęcimy Festiwalowi Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

Emisja: od poniedziałku do piątku, godz. 10.00–17.00

Byłam przy tym. Olga Lipińska

Olga Lipińska powraca na antenę TVP. Na specjalne zaproszenie TVP Kultura twórczyni słynnego „Kabaretu” będzie rozmawiać z Grzegorzem Chlastą, dziennikarzem radia TOK FM, wspominając dawne programy telewizyjne, aktorów i prezenterów.
W ramach cyklu „Byłam przy tym” widzowie TVP Kultura będą mieli okazję przypomnieć sobie fragmenty legendarnego „Kabaretu” i wspólnie z zaproszonymi gośćmi powspominać atmosferę panującą przy ulicy Woronicza 17 w pierwszych latach istnienia telewizji publicznej. W programie nie zabraknie również legendarnych prezenterów z dawnych lat, w tym Edyty Wojtczak. Przedstawimy też archiwalne nagrania z udziałem gwiazd teatru i filmu, m.in. Kazimierza Rudzkiego, Ludwika Sempolińskiego czy Barbary Krafftówny.
Emisja: niedziele, godz. 14.10

Wiosenne premiery literackie w TVP Kultura

„Czytanie to awantura”
Dynamiczna dyskusja trzech krytyków literackich, odbywająca się w nowoczesnej przestrzeni krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (Museum of Contemporary Art in Kraków). W każdym odcinku w formie klipów zaprezentowane zostaną ponadto trzy nowości wydawnicze (z gatunku poezji, prozy, książek dla młodzieży, eseistyki, reportażu oraz najciekawsze przekłady). W drugiej części programu zapraszamy na cykl zatytułowany „Pokaż książki”, czyli prezentację domowych bibliotek osobowości polskiego życia publicznego.

Emisja: poniedziałki, godz. 19.20

Nocne czytanie w wannie, realizacja Piotr Kielar
Kameralne widowisko promujące czytelnictwo, bazujące na młodej i ambitnej współczesnej polskiej literaturze oraz osobowościach jej twórców. Program realizowany w niecodziennych, intymnych, często zaskakujących przestrzeniach.

Emisja: poniedziałki, po godz. 22.00

Teatralna wiosna na antenie TVP Kultura

TVP Kultura kontynuuje cykl przeniesień i transmisji teatralnych. Już w marcu planujemy premierową emisję „III Furii” w reżyserii Macieja Libera (na żywo z Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach), a także telewizyjną realizację spektaklu „Turandot” Grupy neTTheatre i Coincidentia w reżyserii Pawła Passiniego, jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia. Na wiosnę TVP Kultura planuje także rejestrację spektaklu „Cholonek” Teatru Korez, nagrodzonego za to przedstawienie Złotą Maską, a także przedstawienia „Bracia Karamazow” Teatru Provisorium w reżyserii Janusza Opryńskiego.

„III Furie”, reż. Marcin Liber
transmisja z teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Kolejna z cyklu transmisji teatralnych TVP Kultura, łączących żywy teatr z przekazem telewizyjnym.
Po szczecińskim „Utworze o matce i ojczyźnie” Marcin Liber wyreżyserował w legnickim teatrze im. Heleny Modrzejewskiej kolejny spektakl będący bolesną rozprawą z narodowymi upiorami. „III Furie” napisane przez Sylwię Chutnik, Małgorzatę Sikorską-Miszczuk i Magdalenę Fertacz to najmocniejsza wypowiedź legnickiego teatru od czasu „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka. Jeden z najgłośniejszych spektakli sezonu 2010/2011 w polskim teatrze – na żywo w TVP Kultura.

Emisja: wtorek 13 marca, godz. 20.20

„Turandot”, reż. Paweł Passini
Telewizyjna realizacja spektaklu Grupy neTTheatre i Coincidentia w reżyserii jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia Pawła Passiniego. Przedstawienie zainspirowane ostatnią, niedokończoną operą Giacomo Pucciniego to autorska opowieść Pawła Passiniego o śmierci artysty i bezwzględności systemu totalitarnego. Umierający na raka krtani kompozytor tworzy swoją ostatnią operę o tajemniczej księżniczce Turandot. Wpisuje w nią dramat z własnego życia.

Emisja: wtorek 27 marca, godz. 20.20

Publicystyka

W ramach wiosennych pasm publicystycznych TVP Kultura szczególnie zachęcamy do oglądania premierowych odcinków  cyklu „Co ty wiesz o filozofii?”, a także do udziału w spotkaniach z najciekawszymi osobowościami polskiej kultury w paśmie „Niedziela z…”. Gorąco polecamy również debaty organizowane w „Studiu kultura”, poświęcone bieżącym, żywo dyskutowanym tematom. Cykl debat w studiu TVP Kultura to mocne, niestroniące od kontrowersji spotkania osobowości o zróżnicowanych opiniach i światopoglądach. Serdecznie zapraszamy.

„Co ty wiesz o filozofii?”
Cykl w TVP Kultura realizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Profesorowie Zbigniew Mikołejko i Jan Hartman podejmują filozoficzne rozważania, pokazując, w jaki sposób filozofia towarzyszy nam w życiu codziennym i jak ono wpływa na filozofię. Każdy z odcinków ma formę wykładu poświęconego jednemu wybranemu tematowi.

Emisja: niedziele, godz. 12.00

„Niedziela z…”
Spotkania z interesującymi, wyrazistymi, często niepokornymi osobowościami sztuki, kultury, mediów czy polityki. Bohaterowie „Niedziel z…” w sposób istotny wpływają na kształt programu, zapraszając do studia TVP Kultura własnych gości i wskazując ważne dla siebie filmy, programy albo koncerty, emitowane w ramach każdego odcinka cyklu. W marcu TVP Kultura zaprasza na „Niedzielę z…” Andrzejem Chyrą, twórczością Ryszarda Kapuścińskiego, Teatrem Starym w Lublinie, a także Kingą Preis, wskazaną przez naszych widzów w głosowaniu internetowym.

Emisja: niedziele, godz. 17.10

Muzyczna wiosna na antenie TVP Kultura

W ramach cyklu „22 opery Mozarta” TVP Kultura zaprasza na kolejne premierowe realizacje oper wyprodukowanych w Salzburgu w 2006 roku. Jeszcze w marcu – „Zaide / Adama” oraz „Idomeneusz, król Krety”.

Salzburski projekt „Mozart 22” stanowi wyjątkowe wydarzenie zarówno pod względem rozmachu przedsięwzięcia, jak i liczby nagrań zrealizowanych w tak krótkim czasie. W szczytowej fazie przygotowania projektu pracowało przy nim 160 osób. W przedsięwzięciu wzięli udział wybitni śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy operowi oraz zespoły muzyczne i teatralne, między innymi: Piotr Beczała (jako Don Ottavio w „Don Giovannim”), René Pape („Czarodziejski flet”), Anna Netrebko („Wesele Figara”), Elina Garanča („La clemenza di Tito”), Marc Minkowski („Mitrydates, król Pontu”), Nikolaus Harnoncourt („Wesele Figara”) czy Riccardo Muti („Czarodziejski flet”).

Emisja:
„Zaide / Adama” – 14 marca, godz. 20.20
„Idomeneusz, król Krety” – 28 marca, godz. 20.20

Gala z Carnegie Hall

Koncert galowy z okazji 120 rocznicy otwarcia słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku, zarejestrowany 5 maja 2011 roku. Występują Nowojorscy Filharmonicy pod batutą Alana Gilberta oraz specjalni goście: pianista Emanuel Ax, wiolonczelista Yo-Yo Ma, skrzypek Gil Shaham oraz aktorka i śpiewaczka Audra McDonald.

Emisja: środa 18 kwietnia, godz. 20.20

Wiosenne premiery fabularne TVP Kultura

Wydarzeniem wiosny będą cykle filmowe poświęcone twórczości wybitnych twórców amerykańskiego kina – Johna Cassavetesa i Davida Lyncha, a także premierowy cykl TVP Kultura zatytułowany „Bilet do kina”.

Filmy Johna Cassavetesa

John Cassavetes (reżyser, scenarzysta, aktor) został okrzyknięty przez krytyków jednym z najwybitniejszych niezależnych filmowców amerykańskiej kinematografii. Jego twórczość znacząco wpłynęła na artystyczne dokonania wielu reżyserów, w tym Martina Scorsese, Jima Jarmuscha, Pedro Almodóvara, Larsa von Triera czy Wonga Kar-Waia. TVP Kultura zaprezentuje premierowo pięć najważniejszych filmów Johna Cassavetesa” „Cienie”, „Twarze”, „Kobieta pod presją”, „Zabójstwo chińskiego maklera”, „Premiera”. Przewodnikiem po twórczości reżysera będzie gość specjalny TVP Kultura, Kamil Sipowicz – historyk filozofii, dziennikarz, poeta, rzeźbiarz, malarz, znawca i miłośnik światowej kinematografii, a także wieloletni menedżer, wydawca i autor tekstów zespołu Maanam.

Emisja: 19–23 marca, godz. 20.20

Filmy Davida Lyncha

W ostatnim tygodniu kwietnia TVP Kultura przybliży widzom sylwetkę i twórczość jednego z najgłośniejszych wizjonerów współczesnego kina – Davida Lyncha. W ramach cyklu zapraszamy na „Diunę”, ekranizację powieści Franka Herberta, ekstrawagancki debiut reżysera zatytułowany „Głowa do wycierania” oraz „prequel” jednego z najsłynniejszych seriali w historii telewizji – „Twin Peaks. Ogniu, krocz za mną”. Podczas tygodnia z twórczością Davida Lyncha TVP Kultura wyemituje również niepokazywane do tej pory w telewizji etiudy studenckie i filmy krótkometrażowe reżysera oraz dwa dokumenty poświęcone sylwetce twórcy, w tym głośny „David chce odlecieć” oraz „Lynch one”, intymny portret reżysera, kręcony m.in. na planie filmu „Inland Empire”.
Emisja: 23–27 kwietnia, godz. 20.20

Bilet do kina – nowe pasmo filmowe TVP Kultura

„Bilet do kina” to nowe pasmo filmowe na antenie TVP Kultura. W każdą sobotę o godz. 20.20 zapraszamy na wybrane pozycje współczesnej kinematografii światowej. W ramach marcowych seansów widzowie TVP Kultura będą mieli okazję zobaczyć następujące obrazy.

„Grubasy”, reż. Daniel Sánchez Arévalo (PREMIERA)
Pięć opowiadań o nadwadze członków grupy terapeutycznej, którzy nie spodziewają się schudnąć, lecz raczej znaleźć przyczynę tycia. Nadwaga staje się metaforą ich wewnętrznych problemów, trudnych do wyrażenia i zaakceptowania.

Emisja: sobota 3 marca, godz. 20.20

„Za wszelką cenę”, reż. Clint Eastwood
Historia 30-letniej Maggie Fitzgerald (znakomita Hilary Swank), która próbując osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym, trafia pod opiekę znanego trenera Frankiego Dunna (Clint Eastwood). Twórcy otrzymali 4 Oscary w kategoriach. najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy reżyser.

Emisja: sobota 10 marca, godz. 20.20

„Wojna domowa”, reż. Stephan Elliot
Młody John Whittaker (Ben Barnes) przyjeżdża do domu rodzinnego w Anglii, by przedstawić rodzinie żonę, Laritę (Jessica Biel). Nie podoba się ona jednak jego matce (Kristin Scott Thomas), która u boku syna widziałaby raczej ułożoną dziewczynę z brytyjskiej arystokracji niż dwukrotnie zamężną, aktywną zawodowo Amerykankę. Stosunki między matką Johna a jego nowo poślubioną żoną od początku nie układają się pomyślnie.

Emisja: sobota 17 marca, godz. 20.20

„Jeszcze dalej niż Północ”, reż. Danny Boon
Ciepła i dowcipna historia pewnego urzędnika pocztowego, który zostaje zesłany na daleką, chłodną północ Francji. Powoli zaprzyjaźnia się z mieszkańcami prowincjonalnego miasteczka, zyskując możliwość skonfrontowania swoich uprzedzeń z rzeczywistością...

Emisja: sobota 24 marca, godz. 20.20


Wiosenne premiery dokumentalne TVP Kultura

„Narodziny Karli”, reż. Koen Suidgeest
Cykl. Dokument społeczny

Managua, stolica Nikaragui. Nastolatka Sujeylin Aguilar na ulicach, które nazywała domem przez ostatnie 8 lat, wychowuje niespełna roczną córkę. Pięknie opowiedziany, pełen nadziei film, w osobisty sposób przedstawiający historię drugiej generacji dzieci ulicy.

Emisja: wtorek 6 marca, godz. 18.45

„Lekarze”, reż. Tomasz Wolski
Cykl. Więcej niż fikcja

Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami sal operacyjnych i gabinetów zabiegowych? Twórcy filmu podpatrują codzienną pracę kardiochirurgów, kardiologów oraz torakochirurgów, panujące między nimi relacje, a także reakcje i osobiste przemyślenia w obliczu konieczności podejmowania trudnych decyzji czy problemów ekonomicznych. Film został nagrodzony Złotą Żabą – Grand Prix na festiwalu Plus Camerimage.

Emisja: niedziela 4 marca, godz. 22.35

„Gułag” (Czas wody, Czas drewna, Czas ziemi, Czas kamienia) reż. Iossif Pasternak, Hélčne Chatelain
Cykl. Świat w dokumencie

Udając się w historyczne miejsca archipelagu Gułag, Iossif Pasternak i Hélčne Chatelain oddają głos bezimiennym ofiarom sowieckiego terroru.

Emisja kolejnych części.
piątek 9 marca, godz. 18.20; piątek 16 marca, godz. 18.25; piątek 23 marca, godz. 18.20; piątek 30 marca 18.20

„Opowieści o kinie yakuza”, reż. Yves Montmayeur
Cykl. Więcej niż fikcja

Dokument przybliżający historię kina yakuza – filmów o japońskiej mafii. Twórcy rozmawiają między innymi z Takeshi Kitano i Takashi Miike o ich fascynacji światem filmowej przemocy.

Emisja: niedziela 11 marca, godz. 22.45

„Praca maszyn”, reż. Maciej Mądracki
Cykl. Polska w dokumencie

Obraz polskiego miasta, usytuowanego przy zakładzie pracy. W 1968 roku powstał tu taniec ku czci zakładu. Podążając za wspomnieniami mieszkańców, udaje się odtworzyć zapomniany układ choreograficzny. Próby rekonstrukcji tańca stają się swoistym wehikułem czasu przenoszącym widza w przeszłość, do świata, w którym produkcja miała oznaczać szczęśliwe i dostatnie życie.

Emisja: czwartek 15 marca, godz. 19.15

„René”, reż. Helena Třeštíková
Cykl. Więcej niż fikcja

Helena Třeštíková, była minister kultury w czeskim rządzie, towarzyszyła z kamerą swojemu bohaterowi przez 20 lat. Od 1988 roku śledziła losy René Plasila, nastolatka z rozbitej rodziny, który po raz pierwszy trafił za kratki w wieku 15 lat i większość dorosłego życia spędził w więziennych murach. Film jest hipnotycznym, rozpisanym na wiele aktów zapisem rodzenia się patologicznej, aspołecznej osobowości.

Emisja: niedziela 18 marca, godz. 22.20


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...