reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Historia: nowości na 5-te urodziny

dodano: 2012-05-05 17:28
autor: Łukasz Knapik | źródło: tvp.info/media2.pl/informacje własne

TVP Historia 3 maja br. kanał TVP Historia obchodził piąte urodziny. W związku z jubileuszem stacja przygotowała dla widzów niespodzianki. Główną jest wydłużenie godzin emisji - program jest teraz emitowany od 7.30 rano do 3 w nocy. Nowości znajdą się też w ramówce. Po północy nadawane będą kontrowersyjne filmy dokumentalne i reportaże oraz „kino do poduszki”, czyli filmy fabularne o niezwykłych ludziach i historiach, a także historie z pieprzykiem.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pojawi się także cykl „Kryminalne zagadki sprzed wieków”. W cyklu „Historie prawdziwe” okiem reporterów przypomniane zostaną zbrodnie i wypadki, które wstrząsnęły polską opinią publiczną. W piątki po północny będzie można zobaczyć historie z pieprzykiem - „Eros Ex”, „Agencja przetrwania” i „Przystanek na pożądanie”. Filmy dokumentalne dotkną tego, co jest najchętniej skrywane. Z kolei w niedziele po północy nadany będzie cykl „Na krawędzi”, czyli wspomnienia korespondentów wojennych. Natomiast w dniu swoich urodzin stacja wyemitowała premierowy dokument „Zapomniany generał - Tadeusz Jordan Rozwadowski” w reżyserii Piotra Boruszkowskiego.

TVP Historia rozpoczęła nadawanie 3 maja 2007 roku. - To było i jest ogromne wyzwanie. Pozycja historii w Polsce jest szczególna, bo też szczególna jest nasza historia. Z jednej strony właśnie historia buduje tożsamość i dumę, z drugiej budzi kontrowersje, a nierzadko wykorzystywana jest w bieżących rozgrywkach politycznych. Ponadto w naszej historii, szczególnie XX wieku jest mnóstwo białych plam, wymagających wyjaśnienia, wydarzeń, które z powodów politycznych nie miały szansy zaistnieć w świadomości Polaków - mówi dyrektor TVP Historia, historyk Tadeusz Doroszuk.

Konkurencja na rynku kanałów historycznych jest duża. - TVP Historia na tym rynku jest wyjątkowa. Staramy się w przystępnej formie przybliżać naszym widzom historię Polski. Z jednej strony powstają filmy i audycje pokazujące różne aspekty polskiej historii, z drugiej tylko u nas można zobaczyć historię przez 60 lat - od powstania TVP - zapisywaną na taśmie filmowej. Dziennik Telewizyjny, Sonda, Wielka Gra czy Szansa na sukces - to swoiste dokumenty swoich czasów. Podobnie jak inne archiwalne audycje, które emitujemy w TVP Historia - mówi Tadeusz Doroszuk.

Od pięciu lat TVP Historia przypomina o ważnych rocznicach, zapomnianych faktach i historiach, analizuje procesy historyczne, a przede wszystkim stała się ważnym ośrodkiem debaty historycznej. W programie „Spór o historię” najwybitniejsi polscy historycy prezentują wyniki swoich badań, podejmują kontrowersyjne tematy, odkrywają nowe fakty, „Exlibris” to jedyny w Polsce program poświęcony wyłącznie książkom historycznym, „Flesz historii” - magazyn informacyjny o najciekawszych wydarzeniach związanych z historią, „Cafe historia” - rozmowy o aktualnych wydarzeniach w kontekście historycznym, zaś w cyklu „Polska z historią w tle” - reportaże o pasjonatach historii, niezwykłych miejscach, zagadkach, inicjatywach.

TVP Historia była patronem ponad 100 imprez związanych z historią, od rekonstrukcji bitew po obchody rocznicowe czy naukowe konferencje. Od 2008 roku TVP Historia niezmiennie jest obecna podczas obchodów rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, jest jedyną telewizją transmitującą rekonstrukcję bitwy. W ciągu pięciu lat z inicjatywy TVP Historia powstało ponad 50 historycznych filmów dokumentalnych i reportaży, poruszających tematy od prahistorii Polski po najnowsze dzieje. Ich autorzy śledzili losy Polaków na obczyźnie i zmiany dokonujące się w Polsce. Filmy: „Fotograf partyzantów”, „Grupy oporu”, „W pogardzie i chwale Wojciech Korfanty” czy „Trzcianica Karpacka Troja” zdobywały prestiżowe nagrody na festiwalach filmowych.

Kanał TVP Historia dostępny jest w ramach naziemnej telewizji cyfrowej MUX III, niekodowanego przekazu z satelity Astra 19,2°E, na platformach satelitarnych n i Cyfrowy Polsat oraz w wybranych sieciach kablowych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...