reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

11 mln widzów finału EURO 2012

dodano: 2012-07-02 13:50 | aktualizacja: 2012-07-02 13:55
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP

Euro 2012 TVP Finał UEFA EURO 2012 na trzech antenach Telewizji Polskiej (TVP1/TVP1 HD, TVP SPORT i TVP HD) obejrzało prawie 11 milionów widzów (10 mln 985 tysięcy) przy średnich udziałach 69,54 proc. W szczytowym momencie oglądalności mecz Hiszpania – Włochy śledziło 12 mln 630 tysięcy.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W TVP1/TVP1 HD średnia oglądalność finału (Hiszpania pokonała Włochów 4:0) wyniosła 10 mln 604 tysiące przy średnich udziałach aż 66,49 proc. (szczytowy moment oglądalności 11 mln 825 tysięcy). Oznacza to, że dwóch z trzech Polaków, którzy mieli wtedy włączony telewizor śledziło finał w TVP1/TVP1 HD. W TVP SPORT średnia oglądalność była na poziomie 306 tys., udziały 1,94 proc. (szczytowy moment 435 tys.). W TVP HD po raz pierwszy w historii Telewizji Polskiej finał transmitowany był  w jakości 3D. Obejrzało go 175 tysięcy widzów, udziały 1,11 proc. (szczytowy moment – 369 tysięcy).

Ze wszystkich meczów UEFA EURO 2012 największym zainteresowaniem telewidzów cieszyło się spotkanie Polska – Rosja. Zmagania podopiecznych Franciszka Smudy śledziło na trzech antenach telewizji publicznej – TVP1/TVP1 HD, TVP Sport i TVP HD aż 14,7 mln osób. W szczytowym momencie mecz oglądało aż 16 mln 234 tys. widzów. Średnia widownia w TVP1/TVP1 HD wyniosła 13 mln 574 tys. osób. Było to nie tylko największe audytorium turnieju UEFA EURO 2012, ale prawdziwy hit XXI wieku! Dotychczas był nim konkurs w skokach narciarskich z Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City (13 lutego 2002 roku), podczas którego Adam Małysz wywalczył srebrny medal. Obejrzało go wtedy 13 mln 260 tys. widzów TVP1. Udziały spotkania Polska – Rosja w TVP1 wyniosły 75,4 proc. Oznacza to, że spośród 100 osób oglądających wieczorem telewizję aż 75 wybrało Jedynkę.

Oprócz transmisji i powtórek meczów, na kanałach Telewizji Polskiej można było obejrzeć szereg innych programów związanych z UEFA EURO 2012. W każdym dniu meczowym nadawane były skróty spotkań (TVP1, TVP SPORT, TVP HD), a także analityczny magazyn „Piłka w grze” (TVP 1, TVP SPORT), do którego zapraszani byli wybitni eksperci piłkarscy (m.in. Jacek Gmoch, Jerzy Engel, Włodzimierz Lubański, Jerzy Dudek, Andrzej Strejlau, Maciej Żurawski). Od czwartku, 21 czerwca, TVP1 emitowało program „Gramy dalej”, a TVP2 audycję „Nasi rywale”.

Olbrzymie zainteresowanie towarzyszyło strefom kibica, nad którymi Telewizja Polska objęła patronat medialny. TVP miała swoje studia w oficjalnych strefach kibica – przez cały okres EURO 2012 w Warszawie, we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Byliśmy obecni także w inny strefach kibicach – zarówno w tych stacjonarnych, jak i mobilnych (projekt EUROtruck).

Wielką popularnością wśród widzów cieszył się program „Strefa kibica” (emitowany pięć razy dziennie w TVP 1). Każdego dnia Telewizja Polska pokazywała relacje zarówno z oficjalnych stref kibica, jak również różnych innych miejsc w naszym kraju, nawet tych najmniejszych, w których spotykają się kibice. Najchętniej oglądany program miał 1 milion 800 tysięcy widzów!

W czasie turnieju EURO wzrosły udziały anten i kanałów telewizji publicznej. Jak wynika z danych Biura Koordynacji Programowej TVP w dniach 8-28 czerwca udziały TVP1 wyniosły 20,7 proc. (średnia w ramówce wiosennej – 15,2 proc.), udziały TVP2 – 14,1 proc. (12,6 proc.), TVP INFO – 4,1 proc. (3,7 proc.), TVP Sport – 0,6 proc. (0,2 proc.) i TVP HD – 1,2 proc. (średnia w ramówce wiosennej – 0,3 proc.).

Przy produkcji UEFA EURO 2012 było zaangażowanych około 400 osób: komentatorzy, eksperci, prowadzący studio, goście, reporterzy, dziennikarze, wydawcy, podwydawcy, producenci, kierownicy produkcji, technicy, realizatorzy wizji i dźwięku, operatorzy kamer, montażyści i wielu innych.

Podczas EURO 2012 Telewizja Polska miała do dyspozycji 7 lokalizacji studia. Główne znajdowało się w Studiu 1 na Woronicza, do dyspozycji było także Studio 7, należące do TVP SPORT. Studio plenerowe – widokiem na Stadion Narodowy i prawobrzeżną część Warszawy – zlokalizowano na dachu firmy Wedel. Swoje studia TVP miała także na Stadionie Narodowym w Warszawie i Stadionie Miejskim we Wrocławiu podczas meczów reprezentacji Polski a także w strefach kibica w Warszawie i Wrocławiu. Reporterzy TVP byli obecni na wszystkich obiektach UEFA EURO 2012.

Do dyspozycji Telewizji Polskiej były 2 wozy transmisyjne i 4 stacje satelitarne – obecne na stadionach, przy budynku Wedla, przy Hotelu Hyatt, gdzie stacjonowała reprezentacja Polski, a także w strefach kibica. Telewizja Polska posiadała także bezpośrednie połączenie ok. 10-kilometrowym światłowodem pomiędzy IBC (Międzynarodowe Centrum Nadawcze) a siedzibą Telewizji Polskiej na Woronicza 17.

Turniej UEFA EURO 2012 był pokazywany w Telewizji Polskiej S.A. w jakości high definition (HD). Tuż przed mistrzostwami TVP uruchomiła emisje kanałów TVP1 HD i TVP2 HD. Dodatkowo w ramach testów wprowadziła audiodeskrypcję, angielską ścieżkę dźwiękową oraz specjalny serwis piłkarski w standardzie telewizji hybrydowej. Znakomite wyniki osiągał także serwis internetowy Telewizji Polskiej dotyczący UEFA EURO 2012.

Ogromnym sukcesem zasięgowym była realizacja przez Telewizję Polską Euro 2012 w obszarze nowych mediów. Mecze, highlightsy, gole oraz publikowane tylko w Internecie wideoblogi komentatorów były oglądane przez prawie 2 miliony unikalnych użytkowników. Rekordową transmisję internetową meczu Polska – Rosja oglądało blisko 120 tysięcy internautów. Serwis zawierał bardzo dużą ilość publikowanych w czasie rzeczywistym treści wideo na żądanie, kilkaset klipów. Z poziomu strony internetowej TVP były dostępne wszystkie relacje ekip reporterskich oraz oficjalne treści wideo UEFA nawet w przypadku, gdy nie były wyemitowane na antenie.

Specjalne podsumowanie turnieju Telewizja Polska pokaże 2 lipca w programie „EURO 2012 – święto radości” o godz. 20.30 w TVP1/TVP1 HD (powtórka w TVP SPORT o godz. 23.20).

Nie do przecenienia była też rola programów informacyjnych Telewizji Polskiej. Dzięki nim widzowie mogli w szerszej perspektywie zobaczyć, jakim świętem, nie tylko piłkarskim, jest Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie

Od początku Mistrzostw każde wydanie „Wiadomości” TVP1 niemal w całości było poświęcone turniejowi. Wielokrotnie program był prowadzony z miejsc, które miały bezpośredni związek z rozgrywkami piłkarskimi (Stadion Narodowy w Warszawie, strefy kibica w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, stadion w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu). Prezenterzy prowadzili specjalne wydania na przykład z murawy warszawskiego stadionu, czy z dachu „Wedla”, skąd rozciąga się niezwykły widok na Narodowy. Reporter „Wiadomości” był także w Kijowie, skad relacjonował przygotowania ukraińskiej stolicy do finału. Również zagraniczni korespondenci przygotowywali materiały, a także „wchodzili” na żywo do „Wiadomości”. Reporterzy programu jeździli też z fanami futbolu po całej Polsce…

Bezcenne okazały się zdjęcia z EURO. Dziennikarze „Wiadomości” w sposób perfekcyjny wykorzystali siłę jaką ze sobą niosła wyłączność TVP na korzystanie z przekazów UEFA. „Wiadomości” były jedynym programem informacyjnym, w którym „na gorąco” prezydent i premier komentowali to co dzieje się na boiskach. Najważniejszy program newsowy w Polsce w sposób wyczerpujący informował widzów o poszczególnych etapach turnieju (analiza przed i po danym meczu), przybliżał zespoły państw biorących udział w EURO, a także sylwetki samych piłkarzy. Potwierdzeniem faktu, że przygotowywane przez dziennikarzy „Wiadomości” relacje z EURO były na najwyższymi poziomie, są wyniki oglądalności. Prawie każdego dnia konkurencja przegrywała z tym programem.

W trakcie EURO 2012 „Panorama” TVP2 wyróżniała się znacznie bardziej od innych programów informacyjnych stylistyką piłkarską. Wizytówki, przerywniki, forszpan posiadały stylistykę piłkarską. Nawet u prezenterek „Panoramy” o 16.00 i 18.00 widać było akcenty piłkarskie: szaliki; chusty, makijaże oraz grzechotki dla kibiców, a także stroje w kolorze biało- czerwonym. W sumie Redakcja „Panoramy” przygotowała ponad 100 materiałów dotyczących EURO 2012, wejścia na żywo ze wszystkich miast organizujących turniej oraz ze stref kibica. Na Ukrainę wysłała reportera Radosława Masłowskiego, który przygotowywał bieżące relacje. Natomiast z Pekinu Jacek Wan przekazywał reakcje Chińczyków dotyczące turnieju i naszego kraju.

Oprócz tematów czysto związanych z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012, polskich i zagranicznych kibiców „Panorama” przygotowała tematy towarzyszące temu doniosłemu wydarzeniu. M.in. pokazano relację ze złożenia przez kibiców Polski i Rosji kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, felieton z meczu z udziałem niepełnosprawnych piłkarzy Olimpiad Specjalnych (rozegranym na Stadionie Narodowym przed meczem ćwierćfinałowym w ramach kampanii Respect Inclusion).

Ponadto „Panorama” zaprezentowała m.in. materiały dotyczące znajomości języków obcych w kontekście spotkań z zagranicznymi kibicami, o możliwościach spędzenia wolnego czasu przez żony i partnerki piłkarzy, a także felieton o wulgaryzmach pojawiających się podczas kibicowania. Pokazała pracę ludzi czuwających nad bezpieczeństwem EURO: policjantów, wolontariuszy i ochroniarzy.

Widzowie niemal przez całą dobę mogli śledzić wydarzenia wokół Mistrzostw także w kanale informacyjnym telewizji publicznej. Stała pozycja programowa poranka w TVP INFO „Kibicuj z INFO” wystartowała już miesiąc przed rozpoczęciem EURO 2012. Codziennie można było obejrzeć jak miasta - gospodarze przygotowują się do EURO 2012. TVP INFO śledziło wymianę murawy na stadionach i budowę stref kibica. Odwiedziło z kamerą miejsca pobytowe reprezentacji. Stałym elementem programu był raport z przygotowań polskiej reprezentacji.

Reporterzy TVP INFO i TVP Sport relacjonowali widzom przebieg zgrupowań w tureckim Belek i austriackim Lienz. Rozmawiali z piłkarzami i sztabem szkoleniowym. W „Kibicuj z INFO” gościli trenerzy, ekspertów, piłkarze, dziennikarze sportowi, aktorzy, m.in.: Andrzej Strejlau, Dariusz Dziekanowski, Jerzy Engel, Jacek Gmoch, Dariusz Szpakowski, Mariusz Czerkawski i Olaf Lubaszenko.

Wraz z rozpoczęciem Euro 2012 - „Kibicuj z INFO” pojawiało się w Poranku TVP INFO częściej. Nie brakowało w nim skrótów meczów, wywiadów, fragmentów konferencji prasowych. W każdym programie gościli eksperci, którzy fachowo komentowali wyniki i przebieg spotkań. Znanych i lubianych pytaliśmy o wrażenia z Euro 2012. W poranku TVP INFO został wypromowany materiał, który zrobił furorę w Internecie – zachwyt hiszpańskich kibiców naszą reporterką Agnieszką Oszczyk z TVP Gdańsk.

W studiu TVP INFO gościli także kibice z Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Niemiec. Studio odwiedzili m.in. dziennikarze katarskiej telewizji Al Jazeera.

Po każdym meczu, w którym grała polska reprezentacja w TVP INFO w czasie Wydań Specjalnych zaproszeni goście komentowali to, co działo się na boisku (szczegółowo analizując sytuacje podbramkowe, bramki oraz inne ważne elementy gry typu: kartki, rzuty wolne i rożne) oraz poza nim (w strefach kibicach w różnych miastach oraz w drodze na i ze stadionów).
 
W trakcie Specjalnego Wydania Poranka przed „meczem o wszystko", czyli z Czechami TVP INFO było we Wrocławiu. Reporterzy rozmawiali z czeskimi kibicami, dziennikarzami i ludźmi kultury. Widzowie mogli zobaczyć kim są nasi południowi sąsiedzi, jak grają w piłkę nożną, co ich śmieszy, a co smuci. Został stworzony specjalny „kibicowski" słowniczek polsko-czeski. Specjalnie dla naszej stacji na wrocławskim rynku zaśpiewał czeski bard i wielki fan futbolu Jaromir Nohavica.

Telewizja Polska pokazała również niezwykły koncert „Europejskie Stadiony Kultury” (transmitowany 30 czerwca na antenie TVP Kultura i retransmitowany tego samego dnia w TVP1).  Dwa miasta w pobliżu granicy z Ukrainą - Lublin i Rzeszów wspólnie zrealizowały program nawiązujący zarówno do odbywających się rozgrywek, jak i do współpracy kulturalnej Polski i Ukrainy. Finał Europejskiego Stadionu Kultury zainaugurowany został 2 czerwca specjalną edycją Nocy Kultury „Lublin – Brama Wschodu”. Finał „Europejskiego Stadionu Kultury” zakończony został w Rzeszowie. W trakcie koncertu 30 czerwca wystąpili m.in.: Ania Rusowicz, Stanisław Soyka, Mezo, Kasia Kowalska, Czesław Śpiewa, Halina Młynkowa, Skryabin, Raz Dwa Trzy, SunSay, TNMK, Tatiana Okupnik oraz Janusz Prusinowski Trio wraz z grupami muzyków ludowych z różnych rejonów Polski.

Ideą Europejskiego Stadionu Kultury - projektu, rozpoczętego już w sierpniu ubiegłego roku w Rzeszowie – była prezentacja Polski i Ukrainy w odniesieniu do ogromnego międzynarodowego przedsięwzięcia sportowego, którego oba kraje były gospodarzami. Poprzez kulturę, stanowiącą niezbędny element wyróżniający Polskę i Ukrainę na tle Europy, wzmocniony został wizerunek obu krajów, pokazana została ich innowacyjność, wyjątkowość i otwartość na współpracę. W tym roku do działań realizowanych w ramach Europejskiego Stadionu Kultury poza Rzeszowem zaangażowane zostało również miasto Lublin, od sześciu lat organizujące „Noc Kultury”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Oglądalność


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...