reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Technologie TVP dla bezpieczeństwa Polaków

dodano: 2013-03-19 11:42 | aktualizacja: 2013-03-19 12:24
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Telewizja Polska była uczestnikiem międzynarodowej konferencji „Nowoczesne systemy informowania społeczeństwa o zagrożeniach”, zorganizowanej 18 marca 2013 roku z inicjatywy wojewody lubuskiego Marcina Jabłońskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Województwo lubuskie jest pierwszym regionem, w którym wyłączono telewizyjny sygnał analogowy. Jako pierwsze w kraju będzie też wdrażać opracowany przez TVP Regionalny System Ostrzegania, czyli aplikację alarmową w ramach telewizji hybrydowej i napisy z komunikatami wykorzystujące możliwości naziemnej telewizji cyfrowej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Jeżeli wojewoda lubuski uzna, że jest stan zagrożenia na danym terenie to natychmiast na ekranach naszych telewizorów pojawi się ostrzeżenie - powiedział podczas konferencji Marian Zalewski, członek Zarządu TVP S.A.

Podobne systemy ostrzegania działają od lat m.in. w Niemczech i Japonii. Na konferencji w Filharmonii Gorzowskiej doświadczeniami w tym zakresie dzielili się przedstawiciele tych państw: Hiroshi Matsumoto - radca Ambasady Japonii i Rudolf Zeeb - sekretarz stanu Brandenburgii. Wśród zaproszonych gości byli także reprezentanci Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAC), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW), wojewodowie, szefowie oddziałów terenowych Telewizji Polskiej, przedstawiciele policji, straży pożarnej, parlamentarzyści, prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie.

Porozumienie o technologicznej współpracy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców regionu podpisane zostało przez Telewizję Polską i Lubuski Urząd Wojewódzki 4 stycznia 2013 roku. (więcej tutaj)  Realizacja projektu pod nazwą Regionalny System Ostrzegania ma na celu zapewnienie mieszkańcom i turystom dostępu do informacji o wyjątkowych sytuacjach, w tym prezentacji różnego typu zagrożeń, np. meteorologicznych czy komunikacyjnych w najbliższej okolicy. Jako podstawowy sposób dostarczania aktualnych komunikatów wykorzystany zostanie dostępny wyłącznie w telewizji cyfrowej mechanizm napisów DVB-T. Działanie całego systemu alarmowego opiera się na integracji z portalem e-lubuskie, pierwszym tego rodzaju w skali kraju. Bezpłatna aplikacja dostępna na oficjalnej stronie Urzędu Wojewódzkiego jest już wykorzystywana na mobilnych urządzeniach w systemach Android, iOS oraz WindowsPhone i zapewnia szybki dostęp do danych o zjawiskach pogodowych i zdarzeniach komunikacyjnych. Widzowie znajdujący się w zasięgu cyfrowego multipleksu zobaczą ostrzeżenie na ekranie telewizora. Tekst może być wielokrotnie powtarzany w określonych przedziałach czasowych. Użytkownicy telewizorów z funkcją HbbTv podłączonych do Internetu uzyskają dostęp do w pełni interaktywnej wersji aplikacji, co oznacza przeniesienie na ekran telewizora praktycznie całego portalu e-lubuskie. Funkcje planowanej aplikacji alarmowej umożliwią przeglądanie listy komunikatów, zlokalizowanie zagrożeń na interaktywnej mapie, sprawdzenie raportów drogowych, zapoznanie się z szeroką gamą poradników w sytuacjach kryzysowych.

Docelowo Telewizja Polska we współpracy z administracją rządową chciałaby objąć tym systemem pozostałe regiony kraju.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...