reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP zaprezentowała aplikację alarmową

dodano: 2013-05-20 10:35 | aktualizacja: 2013-05-20 10:47
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP

TVP 17 maja 2013 roku podczas konwentu wojewodów w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się prezentacja możliwości wykorzystania telewizji cyfrowej do przekazywania informacji o zagrożeniu kryzysowym. Wojewodowie po raz pierwszy mieli okazję poznać aplikację alarmową, która pilotażowo jest uruchamiana w Lubuskiem, a docelowo mogłaby objąć cały kraj.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zaprezentowany Regionalny System Ostrzegania jest nową usługą telewizji hybrydowej, która z uwagi na ograniczoną jeszcze dostępność odbiorników z funkcją HbbTV wykorzystuje jako podstawowy sposób komunikacji mechanizm napisów DVB-T dostępny w telewizji cyfrowej. Po pojawieniu się ostrzeżenia na oficjalnym portalu urzędu wojewódzkiego, będzie ono automatycznie wprowadzone do systemu emitującego napisy. Widzowie znajdujący się w zasięgu cyfrowego multipleksu zobaczą komunikat na ekranie swojego telewizora.

Obecny na konwencie Marian Zalewski, członek Zarządu TVP, powiedział, że telewizja publiczna gotowa jest rozwijać technologiczną współpracę z samorządami wojewódzkimi na rzecz poprawy bezpieczeństwa w regionach. Aplikacja Regionalny System Ostrzegania jest nową aktywnością w świadczeniu nowoczesnych usług i nową jakościowo formą kontaktu z widzami TVP. Na spotkaniu podjęto rozmowy w sprawie wdrożenia pilotażowego systemu wakacyjnego, w którym informacje o zagrożeniach byłyby przekazywane za pośrednictwem: serwisu hybrydowego TVP, napisów DVB-T oraz telegazety.Telewizja Polska testuje Regionalny System Ostrzegania. Ten będzie połączony z centrami kryzysowymi i właśnie dzięki temu informacje o nadchodzących burzach czy trąbach powietrznych będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów. Na początek – w województwie lubuskim.

Komunikat automatycznie wysyłany jest na odbiornik cyfrowy i prezentowany w postaci napisów teletekstowych, napisów dvbt lub napisów telewizji hybrydowej, czyli na trzech odrębnych płaszczyznach – mówi Wiesław Łodzikowski, dyrektor TVP Technologie.

Informacja o zagrożenu prosto ze sztabu kryzysowego trafi na ekrany telewizorów w konkretnym regionie. Jest to możliwe dzięki telewizji cyfrowej. Od lipca tego roku w całej Polsce będzie tylko taka.

Regionalny System Ostrzegania – w skrócie RSO – już jest testowany i za chwilę zostanie uruchomiony w województwie lubuskim. Ten region jako pierwszy przeszedł na nadawanie cyfrowe, działa tu też internetowy system informacyjny elubuskie.

Telewizja Polska chciałaby, żeby regionalny system ostrzegania działał w całej Polsce – w piątek, w Giżycku zaprezentowała go wszystkim wojewodom. Sygnał telewizji cyfrowej docierać będzie do niemal stu procent mieszkańców - a więc każdy kto ma telewizor zostanie poinformowany o zagrożeniu.

Ono najczęściej jest niespodziewane. Szybkość decyduje i po to jest Telewizja Publiczna, która ma szesnaście oddziałów terenowych, na tym polega zaleta tegoż systemu – podkreślił Marian Zalewski, członek zarządu TVP.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

209 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...