reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Prąd z paneli fotowoltaicznych z VAT

dodano: 2013-07-18 11:29 | aktualizacja: 2013-07-18 12:42
autor: Janusz Sulisz | źródło: rp.pl

Austria_Solar_dom Okazuje się, że sprzedaż energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych na dachu jest działalnością gospodarczą. Niewielki producent prądu z paneli PV odliczy podatek VAT. Takie wnioski płyną z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C 219/12). Co prawda, orzeczenie dotyczy sprawy pewnego Austriaka, ale ma zastosowanie także do opodatkowania sprzedaży prądu z polskich dachów. Trybunał uznał, że Thomas Fuchs, który regularnie dostarczał odpłatnie do publicznej sieci elektrycznej energię wytworzoną we własnej instalacji, prowadził działalność gospodarczą.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych w Polsce to korzystne rozstrzygnięcie, bo sprzedawca prądu z domowej instalacji będzie mógł odliczyć VAT związany z instalacją i utrzymaniem. Odbiorcy energii elektrycznej jako podatnicy VAT też mają możliwość odliczenia. Cena opodatkowanego prądu nie jest z ich perspektywy wyższa od zwolnionego z VAT. Co ciekawe, producent niewielkiej ilości prądu może wybrać między prawem do odliczenia i zwolnieniem z podatku VAT.

Prywatny, austriacki producent prądu w ciągu kilku lat zużył ponad 2 razy więcej prądu niż sprzedał i jej nie magazynował. Austriacki urząd podatkowy twierdził, że nie można mówić o działalności gospodarczej, a jedynie o sposobie na obniżenie rachunków. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE był inny.

Okazuje się, że zużycie prądu jest bez znaczenia, bo działalność polegająca na produkcji energii elektrycznej jest niezależna od poboru prądu z sieci przez użytkownika paneli fotowoltaicznych na potrzeby domowe. Dlatego z punktu widzenia zakwalifikowania tej dostawy jako działalności gospodarczej ilości energii nie mają znaczenia. Te argumenty można przenieść na grunt polskiej ustawy o VAT.

Energia elektryczna na potrzeby VAT jest tu towarem. Podatnik korzysta ze zwolnienia, jeśli wartość jego rocznego obrotu nie przekracza 150.000zł. Podatnik, mający panele PV na dachu domu, może też wybrać opodatkowanie, co umożliwia odliczenie VAT z zakupowych faktur, ale oznacza to obowiązek składania deklaracji miesięcznie lub kwartalnie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...