reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Europa wygrywa z cyfrowym wykluczeniem

dodano: 2013-10-17 14:29 | aktualizacja: 2013-10-17 15:20
autor: Łukasz Knapik | źródło: Eutelsat

Europa Unia Europejska UE - Strona internetowa www.broadbandforall.eu to zwieńczenie ambitnego projektu mającego zapewnić szerokopasmowy dostęp do Internetu przez satelitę najodleglejszym regionom UE - powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) i komisarz ds. agendy cyfrowej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Szybki, szerokopasmowy Internet za pośrednictwem satelity jest już dostępny we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej. Jest to ważny krok na froncie walki z wykluczeniem cyfrowym. Możliwość korzystania z szerokopasmowego Internetu dla wszystkich obywateli UE stała się faktem wraz z udostępnieniem usług w krajach nadbałtyckich, czyli na Litwie, Łotwie i w Estonii. Kraje te jako ostatnie spośród państw członkowskich znalazły się w zasięgu dostawców usług szerokopasmowego dostępu do Internetu przez satelitę.

Dostęp taki zapewnia maks. szybkość pobierania do 20 Mb/s oraz wysyłania do 6 Mb/s. Dzięki temu obywatele wszystkich państw członkowskich, którzy dotychczas byli wykluczeni cyfrowo, teraz mogą dołączyć do ogólnoświatowej społeczności użytkowników Internetu i uzyskiwać i wymieniać informacje oraz oglądać materiały wideo w wysokiej jakości.

- Dostępność szerokopasmowego Internetu za pośrednictwem satelity we wszystkich państwach członkowskich UE to ważny krok na drodze ku urzeczywistnieniu wizji „Connected Continent”, czyli łączności na całym kontynencie europejskim - powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) i komisarz ds. agendy cyfrowej.

Europejska Agenda Cyfrowa (ang. Digital Agenda for Europe, DAE) to flagowa inicjatywa w ramach strategii Europa 2020. Zakłada ona zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu dla wszystkich obywateli UE do końca 2013 roku.

Neelie Kroes przemawiała w Parlamencie Europejskim (PE) w związku z uruchomieniem nowej strony internetowej pod adresem www.broadbandforall.eu. Strona została stworzona przez Stowarzyszenie Europejskich Operatorów Satelitarnych (European Satellite Operators Association, ESOA) przy wsparciu Komisji Europejskiej. Ma ona na celu ułatwienie dostępu do szerokopasmowego Internetu przez satelitę dla wszystkich obywateli Unii. Uczestnicy wydarzenia pod nazwą „Broadband for all - Towards 100% coverage” („Szerokopasmowy dostęp dla wszystkich - na drodze do 100 proc. pokrycia”), zorganizowanego przez Lamberta Van Nistelrooija, członka Parlamentu Europejskiego, mieli okazję zapoznać się z tym nowym, niekomercyjnym narzędziem internetowym. Udostępnia ono obywatelom Unii praktyczne informacje oraz daje możliwość znalezienia lokalnego dostawcy usług, który zapewni im dostęp do szerokopasmowego Internetu, niezależnie od lokalizacji.  

- Dzięki znacznym inwestycjom branży satelitarnej w technologię i rozwój usług obywatele Unii mają efektywny i przystępny cenowo dostęp do szerokopasmowego Internetu niezależnie od miejsca zamieszkania. To ważny krok w kierunku realizacji wizji łączności na całym kontynencie europejskim - powiedział Michel de Rosen, przewodniczący ESOA, prezes i dyrektor generalny Eutelsat. - W odróżnieniu od usług naziemnych, satelitarne usługi szerokopasmowe zapewniają natychmiastowy dostęp do treści w nawet najodleglejszych regionach. Dzięki temu gospodarstwa domowe w obszarach miejskich i podmiejskich będących poza zasięgiem infrastruktury naziemnej mogą przesyłać duże ilości danych i korzystać z transmisji wideo - dodał.

- Walka z wykluczeniem cyfrowym oraz dążenie do zapewnienia dostępu do szybkiego Internetu w całej Europie już dziś, bez czekania, aż zostaną zrealizowane długofalowe projekty budowy infrastruktury naziemnej, może potencjalnie stworzyć nowe miejsca pracy, również w peryferyjnych regionach Europy - powiedział Lambert van Nistelrooij, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Neelie Kroes, która omawiała z przedstawicielami branży, członkami Parlamentu Europejskiego oraz ustawodawcami kwestię tego, co jeszcze można zrobić, aby zapewnić wszystkim obywatelom Unii właściwe wsparcie w zakresie dostępu do szerokopasmowego Internetu przez satelitę. Najnowsza generacja satelitów o wysokiej przepustowości zrewolucjonizowała dostarczanie usług szerokopasmowych. Przełożyło się to również na większą szybkość transmisji danych oraz objęcie zasięgiem większej liczby klientów przy jednoczesnym znacznym obniżeniu kosztów dla użytkowników końcowych.

Technologia satelitarna została już doceniona i włączona do krajowych programów zapewniania dostępu do szerokopasmowego Internetu w Irlandii, Walii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, na Cyprze oraz w wielu innych regionach. Najnowsza generacja satelitów odgrywa też kluczową rolę w zapewnianiu komunikacji dla służb ratowniczych i administracji publicznej na wypadek sytuacji kryzysowych. Na przykład satelitarne usługi szerokopasmowe zostały wykorzystane do zapewnienia dostępu do Internetu dla szpitali, służb ratowniczych i agencji obrony cywilnej w następstwie trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło włoski region Emilia-Romania w 2012 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...