reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wiosna w TVP Historia

dodano: 2014-02-13 23:52 | aktualizacja: 2014-02-14 00:31
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Historia - Nowy cykl reportażowy odkrywający tajemnice historii Polski „Koło historii” oraz jeszcze więcej seriali dokumentalnych (m.in.: „Sensacje XX wieku” i „Było nie minęło” oraz „Śniadanie z historią”, czyli najlepsze filmy dokumentalne z archiwum TVP) - to mocne punkty wiosennej ramówki TVP Historia - informuje TVP.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wiosna 2014 roku w TVP Historia:

Premiery filmów dokumentalnych w TVP Historia:

„Delegat Jan Piekałkiewicz” - nowość
reżyseria: Hanna Etemadi
emisja: 9 marca 2014 roku o 19:45

Film poświęcony życiu i działalność prof. Jana Piekałkiewicza - Delegata Rządu RP na Kraj w latach II wojny światowej, wybitnego polityka i patrioty, zamordowanego przez hitlerowców. Prof. Piekałkiewicz był też wybitnym statystykiem, którego działania przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny nauki i zostały docenione na całym świecie. Jego postać została niemal zapomniana, nieznana jest młodemu pokoleniu, nie doczekała się też należytego uhonorowania. Być może film wypełni w jakiejś mierze tę lukę.

„Królowa panoram” - nowość
reżyseria: Marcin Bratke
emisja: 23 marca 2014 roku o 19:45

Filmowa opowieść o historii „Panoramy Racławickiej”, od pomysłu jej powstania po czasy współczesne. Narratorem opowieści jest wrocławski historyk sztuki dr Rafał Eysmontt. Przedstawia kulisy powstania Panoramy i konfliktu jej twórców, dramatyczne wojenne losy płótna oraz drogi, jakie doprowadziły dzieło z Lwowa do Wrocławia. Tłem opowieści są dramatyczne wydarzenia polityczne i społeczne drugiej połowy II wieku.

„Pre mortem” - nowość
reżyseria: Konrad Łęcki
emisja: 13 kwietnia 2014 roku o 19:45

W rocznicę zbrodni katyńskiej TVP Historia wyemituje premierowo fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o losach polskich żołnierzy, którzy polegli w Katyniu - od chwili mobilizacji poprzez kampanię wrześniową po niewolę sowiecką. Na tle historycznych i militarnych wyjątkowej wyrazistości nabierają ludzkie charaktery, emocje, wartości, marzenia i cierpienie. Znakomite role Roberta Wrzoska, Pawła Deląga, Marcina Torańskiego i Marcina Kwaśnego, a także Beaty Tyszkiewicz i Anny Czartoryskiej.

„27 Wołyńska Dywizja AK” - nowość
reżyseria: Maria Wiśnicka, Andrzej Wyrozębski
emisja: 18 maja 2014 roku o 19:45

Filmowy zapis niezwykłych wspomnień żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, w którym wielkie militarne i historyczne wydarzenia nabierają ludzkiego wymiaru, jednostkowych wspomnień, strachu, radości, cierpienia, zwycięstwa i klęski. To niepowtarzalne świadectwo historii Polski, walki z okupantami, zbrojnej konspiracji lecz także Polski XX-lecia międzywojennego oraz powojennych losów Polaków.

„WIP-OWCY” - nowość
reżyseria: Jacek Talczewski
planowana emisja: czerwiec 2014 roku

Film dokumentalny pokazujący kulisy „polskiej drogi do wolności”, m.in. akcje organizacji Wolność i Pokój przeciwko obowiązkowej służbie wojskowej w PRL czy happeningi Pomarańczowej Alternatywy. Uczestnicy tamtych wydarzeń wspominają, ale także opowiadają o tym jak dalej potoczyły się ich losy. To osobisty pełny ludzkich emocji, humoru i refleksji obraz wydarzeń, które doprowadziły do wyborów 4 czerwca 1989 r. i kształtowania demokracji.

Premiery seriali dokumentalnych:

Cykl: „Koło historii” - nowość
emisja: poniedziałek o 19:45

W cyklu TVP Historia prezentować będzie reportaże historyczne poświęcone niepodejmowanym dotąd przez realizatorów telewizyjnych tematom z historii Polski i Europy.

„Oblicza naszej i waszej wolności”
emisja: 3 marca 2014 roku o 19:45

Edyta Maksymowicz opowiada o losach ludzi uwiecznionych na fotografiach zdeponowanych w Wilnie w Litewskim Archiwum Historycznym. Trzy albumy pochodzące z połowy XIX wieku zawierają w sumie 800 zdjęć, tak niezwykłych, że trafiły na Listę Światowego dziedzictwa Kultury UNESCO. Powstały na zlecenie słynnego generała Murawiowa „Wieszaciela”, w czasach, kiedy koszt jednego zdjęcia równał się wartości konia. Generał w taki sposób postanowił uwiecznić katów i... ofiary represji, które prowadził po Powstaniu Styczniowym na Litwie.

W cyklu na wiosnę br. zaplanowano także:

„Studencki eter”
Filmowa opowieść Urszuli Dembińskiej-Nowakowskiej o historii radiofonii studenckiej, która rozpoczęła się w latach 50. XX wieku, kiedy powstawały miasteczka studenckie. Początkowo były to radiowęzły, z czasem półprofesjonalne stacje radiowe rozsiane po całej Polsce. Z radiofonii studenckiej wyrośli znani dzisiaj radiowcy, którzy wspominają swoją pracę w stacjach studenckich.

„Pejzaż z kopcem”
Julian Rachwał wędruje szlakiem historycznych wydarzeń i niewyjaśnionych do dziś tajemnic związanych z Kopcem Kościuszki w Krakowie. Usypano go równo 190 lat temu. Podczas I wojny światowej znalazł się w obrębie Twierdzy Kraków (cytadela), potężnych austriackich obwarowań o strategicznym znaczeniu w przewidywanym, międzynarodowym konflikcie. Ale daty są tylko pretekstami do refleksji historycznych, pozwalających odkryć nieznane fakty dotyczące pozornie wszystkim znanego symbolu narodowej walki o niepodległość.

„Biały słoń patrzy w gwiazdy”
Wojciech Królikowski przedstawia historię niezwykłego obiektu z czasów II RP, jednego z najnowocześniejszych w Europie  w latach 30. XX wieku, obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, na szczycie góry Pop Iwan w paśmie Czarnohory w Karpatach Wschodnich.

„Franek”
Jerzy Oleszkowicz podąża śladami jednego z ojców światowej genetyki, biochemika, profesora Franciszka Chrapkiewicza, wieloletniego dyrektora Instytutu Jacquesa Monoda w Paryżu zajmującego się biologią molekularną. Po wojnie naukowiec był kurierem Armii Krajowej. Przewoził tajne dokumenty z Monachium do Warszawy. Przez 40 lat śledziły go UB, SB i PRL-owski wywiad.

Cykl: „Było nie minęło”
emisja: piątek premiery, poniedziałek-czwartek archiwalia o 21:25

Niemal każdy z odcinków cyklu ma charakter wyprawy poszukiwawczej. Akcja biegnie dwutorowo; ekipa przeszukuje georadarem miejsca wydarzeń i katastrof sprzed lat, bada jeziora, rzeki i bagna, szpera w złomowiskach, przeszukuje stare kuźnie w poszukiwaniu części polskich wrześniowych czołgów. Równolegle przedstawia dokumentalną opowieść o ludziach zaangażowanych w wydarzenia, opowiada o polskim przemyśle zbrojeniowym i utalentowanych konstruktorach sprzed lat.

Cykl: „Widziane na Ziemi”
emisja: wtorek-piątek (od 1 kwietnia 2014 roku) o 19:45

Serial dokumentalny pokazujący historię poszczególnych słynnych zakątków Ziemi od powstania w dalekiej przeszłości, po czasy współczesne. Każdy z odcinków opowiada też historię zamieszkujących dany zakątek społeczeństw, opisuje ich wierzenia i obyczaje. W cyklu m.in.: Madagaskar, Tasmania, Australia, Nowa Zelandia i inne.

Biografie dokumentalne:

„Genialni wizjonerzy
emisja: wtorek-piątek (od 23 kwietnia 2014 roku) o 19:45

Każdy z odcinków opowiada życiorys oraz drogę do odkryć takich geniuszy, jak: Tesla, Leonardo, Verne, Ciołkowski.
 
„Svetlana”
emisja: 29 i 30 kwietnia 2014 roku o 19:45

Dwuodcinkowa filmowa opowieść o córce Stalina.

„Wielki blef Stalina”
emisja: 6 i 7 maja 2014 roku o 19:45

Film dokumentalny przedstawiający kulisy kontaktów Stalina z Hitlerem.

„Rasputin: Dzieje śledztwa
emisja: 8 i 9 maja 2014 roku o 19:45

Historia śledztwa w sprawie zamachu na Rasputina.  

„Cykl I wojna światowa”
emisja: wtorek-piątek (od 17 czerwca 2014 roku) o 19:45
W czerwcu br. w przededniu 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej w 10. odcinkowym cyklu dokumentalnym przypomnimy wielką historię a także codzienne życie żołnierzy i cywilów podczas I wojny światowej.
 
Premierowe seriale i filmy fabularne:

„Nicolas Le Floch”
emisja: codziennie (od 9 maja 2014 roku) o 17:00

Detektywistyczny serial z okresu XVIII wiecznej Francji. Wspaniałe intrygi, trudne śledztwa, cudownie wciągająca i pasjonująca fabuła - to wszystko w stylu Aghaty Christi.  

„Milady”
emisja: Wielkanoc, 20 kwietnia 2014 roku o 21:00

Pasjonująca historia D`Artagnana i muszkieterów z zawiłą intrygą w stylu płaszcza i szpady.

Znane i lubiane:

„Sensacje XX wieku”
emisja: poniedziałek-piątek (od 3 marca 2014 roku) o 22:00

Legendarny cykl Bogusława Wołoszańskiego, odkrywający kulisy najważniejszych historycznych wydarzeń XX wieku - wszystkie odcinki tylko w TVP Historia.

„Dokument na śniadanie”
emisja: poniedziałek-piątek o 8:00

Nowe poranne pasmo, w którym TVP Historia przypomina najlepsze filmy dokumentalne dotyczące historii z archiwum TVP, m.in.: „Niepokorni kochankowie”, „Zwyczajny Marzec”, „Piwko dla niedźwiedzia”, „Polskie orlęta na pakistańskim niebie”, „Szmuglerzy”.

„Flesz historii”
emisja: poniedziałek o 21:00

Tygodnik historyczny o najważniejszych wydarzeniach dotyczących historii - obchody rocznic, premiery filmowe, odsłanianie pomników, wystawy muzealne. Także kontrowersyjne tematy, np. dotyczące wyników badań naukowych. Poprowadzą go: Monika Białek i Marek Zając.

Cafe historia”
emisja: piątek o 21:00

Program publicystyczny, w którym spotykają się gwiazdy kina, estrady, sportu z ekspertami: historykami, socjologami, antropologami, kulturoznawcami, by rozmawiać o historycznym tle bieżących wydarzeń, które emocjonują Polaków. Program prowadzą Michał Wójcik i Agnieszka Górniakowska.

„Ex libris”
emisja: środa o 21:00

Jaką wybrać lekturę, ciekawą, wartościową, wzruszającą, ważną? Podpowie „Ex Libris”, jedyny w Polsce telewizyjny magazyn poświęcony wydawnictwom historycznym i książkom, o których nie można zapomnieć. Każda z omawianych pozycji oznaczona jest gwiazdkami od 1 do 5. W programie także informacje o najciekawszych tytułach i artykułach prasy historycznej. Gośćmi programu są pisarze, historycy, dziennikarze. Co tydzień kontrowersje, dyskusje, felietony, recenzje książek.

„Spór o historię”
emisja: poniedziałek o 20:20

Kontrowersje, opinie, nowe interpretacje, różne oblicza historii. W programie historie mało znane lub zapomniane, zaskakujące i oryginalne interpretacje faktów znakomicie znanych. Przywołujemy postaci polityków, monarchów, żołnierzy, artystów, których postawy były niejednoznaczne oraz wydarzenia, które zmieniały historię Polski i świata. W „Sporze o historię” dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski, prof. Wojciech Roszkowski. Program prowadzą Maciej Zakrocki i Marek Zając.

„Polska z historią w tle”
emisja: wtorek o 21:00

Cykl reportaży opowiadających o niezwykłych i zapomnianych historiach z różnych zakątków Polski.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...