reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Testy UHDTV 4K HEVC w DVB-T2 w Hiszpanii

dodano: 2014-02-25 12:23 | aktualizacja: 2014-02-25 13:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: abertis/teledigital.es/satkurier.pl

Hiszpania Hiszpański operator telekomunikacyjny abertis pokazuje swój duży potencjał technologiczny podczas dziewiątej edycji Mobile World Congress, odbywającej się w dniach 24-27 lutego w Barcelonie. Między innymi prowadzi w naziemnej telewizji cyfrowej transmisję dokumentu „La Pasión del Prado” w Ultra HD 4K z szybkością 50 klatek na sekundę, zrealizowanego przez TVE (więcej tutaj). Wykorzystuje przy tym nowy standard kodowania obrazu HEVC/H.265, następcę powszechnie stosowanego AVC/H.264, oraz DVB-T2, następcę DVB-T.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dokument „La Pasión del Prado”, trwający 52 minuty, umożliwia obejrzenie 400 arcydzieł malarstwa znajdujących się w Muzeum Prado w Madrycie.

Transmisja Ultra HD 4K w DVB-T2 i HEVC jest prowadzona z mocą ERP 5 kW z wieży nadawczej Torre de Collserola, znajdującej się na wzgórzu Serra de Collserola nad Barceloną. Sygnał dociera do 4 mln osób. Można go odbierać między innymi na prototypowych modelach telewizorów Sony 4K, które obsługują standardy HEVC i DVB-T2.

Warto dodać, że zarówno DVB-T2, jak i HEVC pozwalają na znaczne oszczędności pasma, co z kolei umożliwia nadawanie większej ilości kanałów lub uruchomienie dodatkowych usług w ramach jednego multipleksu.

Więcej na temat DVB-T2 i HEVC będzie można znaleźć w marcowym wydaniu SAT Kuriera 3/2014.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii UHD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...