reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wielkanoc w TVP1

dodano: 2014-04-11 09:04 | aktualizacja: 2014-04-12 16:02
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP1 TVP 1 Jedynka W Wielkanoc Jedynka zaprasza widzów na liczne transmisje uroczystości kościelnych, filmy dokumentalne i fabularne przybliżające sylwetkę Jana Pawła II, m.in. „Cud na Kostaryce” Elżbiety Ruman, „Nasz profesor papieżem” Grzegorza Linkowskiego. W świątecznym okresie na antenie nie zabraknie wzruszających koncertów z udziałem czołowych polskich artystów oraz filmów dla całej rodziny, w tym komediowego arcydzieła „Nietykalni” Oliviera Nakache i Erica Toledano.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wielkanoc 2014 roku w TVP1 i TVP1 HD:

Wielki Piątek (18 kwietnia br.):

Transmisja Papieskiej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum
emisja: w piątek, 18 kwietnia 2014 roku o 20:55


„Świat Józefa”
reżyseria: Rafał Wieczyński
emisja: w piątek, 18 kwietnia 2014 roku o 13:30

Film dokumentalny Rafała Wieczyńskiego. Historycy IPN szacują, że w okresie okupacji niemieckiej w pośrednią lub bezpośrednią pomoc Żydom zaangażowało się od 0, 5 mln do 1 mln Polaków. Zdarzało się, że robiły to także osoby niechętne wobec prześladowanego Narodu. Ich postawa była realizacją chrześcijańskiego nakazu miłości bliźniego. 2.500 Polaków zostało z tego powodu zamordowanych lub zesłanych do obozów koncentracyjnych. W całej Europie Zachodniej znany jest tylko jeden przypadek ukarania śmiercią podobnej postawy. Największe ofiary ponieśli chłopi w okolicach Krakowa i na Rzeszowszczyźnie. Właśnie tam leży Markowa - wieś, w której jak w soczewce skupiła się większość dramatów tego czasu. Na skutek zdrady polskiego policjanta Włodzimierza Lesia, który chciał zagarnąć dla siebie majątek Żydów, zginęła dziewięcioosobowa rodzina Ulmów, która podjęła próbę uratowania rodziny Szalów i Goldmanów. Wkrótce podziemne siły zbrojne wykonały wyrok śmierci na zdrajcy. Autor podejmuje próbę opowiedzenia tej dramatycznej historii głosem jej uczestników, współczesnych badaczy oraz kilku pokoleń mieszkańców Markowej. Najistotniejsze ze świadectw to zbiór fotografii wykonanych przez Józefa Ulmę, ojca zamordowanej rodziny, a także jego listy, książki, zachowane pamiątki. Drugie to zeznania złożone przez świadków w 1958 roku w procesie jednego z morderców - Josepha Kokotta. Trzecie źródło, to relacje ostatnich żyjących w Izraelu i w Kanadzie ocalonych żydowskich mieszkańców Markowej i okolic, a także współcześni mieszkańcy i badacze dziejów wsi. Wśród nich także członkowie Trybunału Beatyfikacyjnego Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz młodzież z miejscowej szkoły ich imienia.

„Odlot”
reżyseria: Pete Docter, Bob Petersen
emisja: w piątek, 18 kwietnia 2014 roku o 17:40

Wykreowany komputerowo pełnometrażowy film animowany nagrodzony Oscarem za najlepszy film oraz najlepszą muzykę, którą napisał Michael Giacchino (także autor muzyki do kasowego „Ratatuj”). Pewnego dnia Carl Fredricksen postanawia zrealizować marzenie swego życia i wyrusza w podróż do tajemniczej krainy w Ameryce Południowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Carl podróżuje we własnym domu unoszonym przez setki balonów, a w wyprawie przypadkowo towarzyszy mu pewien ośmiolatek. Jednak prawdziwe przygody zaczynają się dopiero po dotarciu na miejsce, gdzie dwóch podróżników spotyka dziwacznego ptaka i mówiącego ludzkim głosem psa.

„Cud na Kostaryce”
reżyseria: Elżbieta Ruman
emisja: w piątek, 18 kwietnia 2014 roku o 20:15

Film o Floribeth Morze Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie z tętniaka mózgu zostało uznane przez kościół rzymsko-katolicki za cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II. Uzdrowiona powiedziała telewizji meksykańskiej, że według lekarzy jej stan był beznadziejny. 1 maja 2011 roku, kilka tygodni po udarze, rodzina Floribeth poszła na miejscowy stadion, gdzie można było obejrzeć transmisję telewizyjną z beatyfikacji Jana Pawła II z Watykanu, a ona sama obejrzałą ją w domu. Tego dnia wewnętrzny głos kazał jej wstać z łóżka: była uzdrowiona. Lekarze stwierdzili potem, że nie potrafią tego wyjaśnić.

„Spartakus”
reżyseria: Robert Dornhelm, produkcja: USA, 2004, mini seria dwuodcinkowa, występują: Goran Visnjic, Alan Bates, Angus Macfadyen, Rhona Mitra, Ian McNeice, James Frain, Henry Simmons
emisja: część 1. w piątek, 18 kwietnia 2014 roku o 23:10, część 2. w sobotę, 19 kwietnia 2014 roku o 23:35

Rzym, 71-73 rok p.n.e. Młody niewolnik imieniem Spartakus zostaje „uczniem” szkoły gladiatorskiej. Oburzony postępowaniem strażników wobec gladiatorów, postanawia namówić swoich towarzyszy do buntu. Niewolnikom udaje się uciec spod bicza. Razem ze swoim przywódcą, Spartakusem, chcą wydostać się z Imperium Rzymskiego, które nie daje im szans na godne życie. W 2. części filmu żona Spartakusa spodziewa się dziecka. Spartakus obawia się o jej los, zwłaszcza, że armia buntowników zaczyna ponosić klęskę. Przed ostateczną walką prosi żonę, żeby żyła nawet, jeśli on zginie. Chce, żeby ktoś opowiedział jego historię. Ostatecznie bunt zostaje krwawo stłumiony przez Marka Krassusa. Spartakus ginie w walce a jego towarzysze zostają ukrzyżowani. Żona Spartakusa wraz z nowonarodzonym dzieckiem uchodzi z Rzymu.

Wielka Sobota (19 kwietnia br.):

Słowo prymasa Polski na Wielkanoc 2014
emisja: w sobotę, 19 kwietnia 2014 roku o 20:15


„Nasz profesor papieżem”
autor: Grzegorz Linkowski
emisja: w sobotę, 19 kwietnia 2014 roku o 10:20

16 października 1978 roku, zaraz po wyborze studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL) spontanicznie ogłosili „Nasz profesor papieżem”. Transparent z tym hasłem przez kilka tygodni nietknięty przez SB, wisiał na frontonie KUL W 2000 roku Jan Paweł II sam niejako odpowiedział na to wyznanie: „Moje uniwersytety to UJ, KUL i Angelicum w Rzymie”. Tam studiował i pracował. 24 lata pracy w Katedrze Etyki KUL to czas namysłu wokół spraw tak ważnych jak człowiek i moralność filozofii, która ukształtowała się w okresie lubelskim i dlatego ten okres pracy uniwersyteckiej jest tak ważny. Ciąg dalszy tej „posługi myślenia” stanowi cały pontyfikat Jana Pawła II. To pierwszy film dokumentalny (w 60. rocznicę rozpoczęcia pracy na KUL-u) pokazujący znaczenie naukowego dorobku, który wypracował w ciągu niespełna 25 lat w położonej na wschodzie Polski niewielkiej uczelni, a który stał się jednak intelektualnym fundamentem jego papiestwa. Film opowie o niezwykłych więzach Karola Wojtyły z Lublinem, jako miastem jego 24-letniej pracy na Wydziale Filozoficznym KUL-u w Katedrze Etyki.

„Panda”
reżyseria: Yu Zhong, występują: Daichi Harashima, Zhang Qi, Feng Li
emisja: w sobotę, 19 kwietnia 2014 roku o 11:20

Wzruszająca opowieść familijna o osobliwej więzi, jaka połączyła chłopca z małą pandą, która zagubiła się w gęstym lesie. To film o wspaniałej przygodzie, przyjaźni i niezwykłej odwadze. Zdjęcia były kręcone w malowniczych krajobrazach gór Siguniang i prowincji Syczuan, w środowisku naturalnym dzikiej pandy, w środkowo-zachodnich Chinach. Jedenastoletni Lu (Daichi Harashima) po śmierci rodziców zostaje adoptowany przez starego człowieka nazwiskiem Lao Chen. Pewnego dnia Lao odkrywa, że w pobliskim lesie mieszka dorosły niedźwiedź panda z dwójką małych. Wbrew protestom chłopca Lao powiadamia o tym naukowca Fenga (Feng Li), który zamierza porwać jednego z niedźwiadków dla celów badawczych. Lu postanawiać uratować zwierzę.

„Budzimy do życia - koncert fundacji „Akogo?””
emisja: w sobotę, 19 kwietnia 2014 roku o 14:00

W ramach akcji „Budzimy do życia” w Podziemiach Kamedulskich Kościoła na warszawskich Bielanach w Warszawie, 22 marca br. odbył się niecodzienny koncert zorganizowany przez Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”. W koncercie, oprócz Ewy Blaszczyk, wezmą udział m.in.: Krystyna Janda, Kayah, Anna Dymna, Stanisław Sojka, Jerzy Stuhr, Jacek Cygan, Maciej Stuhr, Michał Ziomek, zespół Kamelon. W czasie koncertu zostanie uruchomiona linia SMS-owa dla widzów chcących wziąć udział w akcji „Budzimy do życia”. Wystarczy wysłać wiadomość o treści BUDZIMY na numer 75 250. Koncert prowadzą Maciej Stuhr i Andrzej Poniedzielski. Fundacja już od ponad 12 lat pomaga dzieciom budzić się ze śpiączki. W ubiegłym roku otworzono Klinikę Budzik, która została wybudowana przez fundację „Akogo?” w całości ze środków pozyskanych od darczyńców, sponsorów, zbiórek publicznych oraz dotacji z UE. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci do Kliniki 16 lipca 2013 roku i do tej pory wybudzono już siedmioro dzieci. Ewa Błaszczyk w obliczu tragedii, jaka dotknęła jej córkę znalazła w sobie siłę i energię, którą zaraża ludzi dookoła. Zjednuje osoby, które chętnie włączają się w jej akcje, by utrzymać ciągłość zabiegów terapeutycznych pacjentów kliniki.

„Hit na sobotę”
„Wybuchowa para”
reżyseria: James Mangold, występują: Tom Cruise, Cameron Diaz, Peter Sarsgaard, Viola Davis, Jodi Molla, Paul Dano, Maggie Grace, Marc Blucas, Celia Weston
emisja: w sobotę, 19 kwietnia 2014 roku o 21:30

Komedia sensacyjna. Tajny agent Roy Miller (Tom Cruise) czeka na samolot do Bostonu. Na lotnisku wpada mu w oko atrakcyjna, trochę niezdarna blondynka June Havens (Cameron Diaz). Postanawia się z nią poznać. Przy wejściu na pokład okazuje się, że mimo ważnego biletu, June nie może lecieć tym rejsem i zostaje odesłana do poczekalni. Każdy ruch Millera i jasnowłosej nieznajomej jest śledzony przez oficera FBI (Peter Sarsgaard), który sądzi, że June współpracuje z agentem.

Wielkanoc (20 kwietnia br.):

Transmisja z Watykanu Mszy Świętej Zmartwychwstania Pańskiego oraz Błogosławieństwo Urbi et Orbi
emisja: w niedzielę, 20 kwietnia 2014 roku o 10:10

Transmisja Mszy Świętej Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną oraz uroczyste błogosławieństwo Urbi et Orbi - Miastu i Światu - wygłaszane przez papieża Benedykta XVI.

„Połączył nas papież”
autor: Krzysztof Tadej
emisja: w niedzielę, 20 kwietnia 2014 roku o 6:45

Film o papieżu Janie Pawle II, który doskonale rozumiał środki społecznego przekazu, specyfikę pracy dziennikarzy i wszystkich, którzy tworzyli medialny przekaz. Film prezentuje wypowiedzi ludzi telewizji, pracujących przy realizacjach telewizyjnych z pielgrzymek papieża do ojczyzny.

„Papieskie okno. Franciszkańska 3”
autor: Piotr Kot
emisja: w niedzielę, 20 kwietnia 2014 roku o 9:20

Sentymentalny film dokumentujący chwile, jakie polska młodzież spędziła z Janem Pawłem II pod oknem na Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Film przypomina wszystkie, także dotąd nieemitowane, spotkania papieża Polaka pod oknem krakowskiej Kurii.

„Sanctus - artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie”
reżyseria: Zdzisław Ossowski
emisja: w niedzielę, 20 kwietnia 2014 roku o 14:00

Koncert symfoniczny z okazji kanonizacji Karola Wojtyły, który odbędzie się 9 kwietnia br. Wśród wykonawców usłyszymy: Alicję Majewską, Olgę Bończyk, Dorotę Osińską, Zbigniewa Wodeckiego, Marka Bałatę i Grzegorza Wilka, a solistom towarzyszyć będą muzycy Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz chór Capella Gedanensis. W czasie koncertu zostanie wykonane oratorium Sanctus. Kompozytor, Włodzimierz Korcz, który napisał muzykę do tekstów krakowskiej poetki Moniki Partyk, zasiądzie przy fortepianie. Koncert poprowadzi Paulina Chylewska.

„Opowieści z tysiąca i jednej nocy - Aladyn i Szeherezada”
reżyseria: Marco Pontecorvo, produkcja: Włochy 2013, występują: Vanessa Hessler, Marco Bocci, Paz Vega, Massimo Lopez
emisja: część 1. w niedzielę, 20 kwietnia 2014 roku o 15:00, część 2. w poniedziałek, 21 kwietnia 2014 roku o 15:00

Księżniczka Szecherezada przybywa do zamku zagubionego wśród piasków pustyni. Gdy przekracza progi zamczyska, zamieszkujący w nim książę grozi jej śmiercią. Zgadza się jednak oszczędzić jej życie do świtu, jeśli opowie mu historię, która go zainteresuje. Szecherezada rozpoznaje w tajemniczym księciu swego ukochanego Aladyna, dawnego szewca z Bagdadu, który postradał pamięć. Zaczyna snuć opowieść, która potrwa przez tysiąc i jedną noc nim Aladyn przypomni sobie swoją przeszłość.

„Jaka to melodia?”
emisja: w niedzielę, 20 kwietnia 2014 roku o 18:20

W świątecznym odcinku zawodnicy opowiedzą o świętach wielkanocnych w ich domach. W tym wyjątkowym dniu Budka Suflera obchodzić będzie swój jubileusz 40-lecia na scenie. Wśród gwiazd zobaczymy: zespoły Budka Suflera i Golec uOrkiestra, Tatianę Okupnik, Stefano Terrazzino. Wystąpi także kubańska wokalistka - Elis Herrera, Modesta Pastiche.

„Nietykalni”
reżyseria: Olivier Nakache i Eric Toledano, występują: Francois Cluzet, Audrey Fleurot, Omar Sy
emisja: w niedzielę, 20 kwietnia 2014 roku o 21:25

Philippe, bogaty arystokrata, ulega wypadkowi. Zatrudnia jako pomoc domową młodego chłopaka z przedmieścia, Drissa, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch różnych światów daje początek przyjaźni, równie zabawnej i szalonej, jak i nieoczekiwanej. Wyjątkowy związek, który będzie iskrzył i uczyni ich.... nietykalnymi! Piękny film, który wzbudza mnóstwo emocji i zmusza do refleksji. Obraz według własnego scenariusza wyreżyserowali Olivier Nakache i Eric Toledano, a przed kamerą wystąpili m.in. Franois Cluzet i Audrey Fleurot. Film otrzymał 8 nominacji do Cezarów, w planach jest jego amerykański remake. W Europie „Nietykalnych” zobaczyło już 25 milionów widzów i liczba ta cały czas rośnie. Produkcja trafiła na szczyty box office'u w wielu krajach. Spodobała się nie tylko widzom, ale i krytykom, którzy piszą o komediowym arcydziele.

Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia br.):

„Księga mistrzów”
reżyseria: Wadim Sokołowski
emisja: w poniedziałek, 21 kwietnia 2014 roku o 10:05

Firmowana przez Disneya bajka rosyjska, a właściwe pełna humoru i rosyjskiego rozmachu kompilacja kilku rosyjskich bajek ludowych. Dawno, dawno temu, córka Baby Jagi, która w przeciwieństwie do swojej matki była bardzo dobra, znalazła magiczny kamień Ałatyr. Rzucił on na nią czar, tak, że stała się jeszcze gorsza od niej. Zmieniła się w Kamienną Księżną, uwięzioną w Kamiennej Wieży i władającą kamieniami, z których może tworzyć kamiennych rycerzy – Ardarów. Mają oni za zadanie pustoszyć i rabować okolicę. Księżna odzyska wolność, a także otrzyma władzę nad światem, dopiero gdy mistrz sztuki obrabiania kamieni sprawi, że rzeźby z Ałatyru nie będzie można odróżnić od żywego oryginału, że kamień „ożyje”. Dlatego od 300 lat Księżna porywa do Wieży każdego pojawiającego się nowego Mistrza. Iwan, młody rzeźbiarz, żeby zdobyć swoją ukochaną musi swym kunsztem ożywić czarodziejski kamień, który ma zapewnić złej Kamiennej Księżnie panowanie nad światem. Przy pomocy czarów i przychylności bajkowych postaci (Baby Jagi, Syreny i Kościeja), które ujął swą życzliwością, udaje mu się tego dokonać. Ale czarodziejski kamień zamiast zapewnić panowanie złu, spowodował ożywienie innego kamienia serca Kamiennej Księżny. Bajka kończy się szczęśliwie. Iwan zdobywa ukochaną, jego przyjaciel również. Dobro, miłość i życzliwość tryumfuje.

„Jan XXIII”
autor: Leszek Wasiuta
emisja: w poniedziałek, 21 kwietnia 2014 roku o 12:20

Film prezentujący sylwetkę Jana XXIII - papieża, który zmienił oblicze Kościoła katolickiego w XX wieku. Narracja filmu opiera się na opowieściach ostatnich żyjących współpracowników Jana XXIII oraz świadków jego pontyfikatu. Swoimi wspomnieniami dzieli się m.in.: kard. Loris Capovilla - sekretarz Jana XXIII.

„Urodzinki - wielkanocna podróż”
reżyseria: Beata Szymańska-Masny
emisja: w poniedziałek, 21 kwietnia 2014 roku o 18:30

Tematem głównym telewizyjnego show, skierowanego do trzech pokoleń widzów, jest Wielkanoc z jej tradycyjnymi obrzędami i zwyczajami charakterystycznymi dla krajów wspólnoty europejskiej. Bohaterami programu są najmłodsi Polacy, którzy zadają pytania znanym i lubianym postaciom rodzimego show-biznesu. Dziecięce jury, wspomagane przez dziesięcioletnie dzieci ze strefy euro (urodzone w roku wejścia Polski do Unii Europejskiej), weryfikuje odpowiedzi Anny Dereszowskiej, Artura Andrusa, Wiktora Zborowskiego i Emilii Krakowskiej. Program utrzymany w charakterze quizu jest bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi Telewizji Polskiej oraz felietonami filmowymi, które przedstawiają jak bardzo zmieniła się Polska w ciągu ostatnich 10 lat. Widowisko prowadzone jest przez duet dziennikarski: Katarzynę Stoparczyk i Artura Orzecha. Prowadzącym towarzyszą uzdolnieni dziecięcy instrumentaliści.

„Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”
reżyseria: Giacomo Battiato, występują: Piotr Adamczyk, Dariusz Kwaśnik, Małgorzata Bela
emisja: w poniedziałek, 21 kwietnia 2014 roku o 20:20

Film fabularny wyprodukowany w roku 2006. Opowiada historię Jana Pawła II, od momentu wyboru na papieża, aż do jego śmierci. Jest to kontynuacja filmu pt. „Karol. Człowiek, który został papieżem”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...