reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SpaceX wyniesie satelitę BulgariaSat-1

dodano: 2017-05-09 11:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: spaceflightnow.com/bulgariasat.com/

Bulgaria_sat_logo_360px.jpg W połowie czerwca firma SpaceX wyniesie pierwszego, bułgarskiego satelitę BulgariaSat-1 przy pomocy używanej części rakiety Falcon 9, którą udało się ostatnio odzyskać, gdy pierwszy człon wylądował na platformie po wyniesieniu w styczniu satelitów Iridium. SpaceX nazywa taką rakietę „flight-tested”, czyli „sprawdzona w locie" rakieta, a nie jako używana.

Bulgaria_sat_1_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start Falcona 9 z satelitą BulgariaSat-1 z pola startowego Cape Canaveral ma nastąpić 15 czerwca 2017 r. Użycie pierwszego członu rakiety z odzysku obniży cenę wyniesienia i „umożliwi małym operatorom i firmom wyniesienie własnych satelitów".

Normalnie, całkowicie nowa rakieta Falcon 9 kosztowałaby około 62-65 mln dol. według oficjalnego cennika firmy SpaceX.

Zaangażowanie Bułgarii akurat w pomysł firmy SpaceX jest dość niezwykłe.
Co ciekawe, kontrakt na wyniesienie tego satelity z firmą Elona Muska podpisano 11 lat temu w 2006 roku. Wtedy SpaceX praktycznie nie istniała na rynku usług związanych z wynoszeniem na orbitę. Dlatego podpisanie umowy z mało znaną firmą na wyniesienie satelity telekomunikacyjnego dla takiego kraju jak Bułgaria było bardzo ryzykownym pomysłem. Dziś uważa się inaczej tym bardziej, gdy wszyscy chcieliby skorzystać z niższych stawek na starty jakie oferuje innowacyjna firma jaką jest SpaceX.

Satelita BulgariaSat-1 został zbudowany przez Space Systems/Loral.

BulgariaSat-1 ma do dyspozycji 32 transpondery pasma Ku, a pracować będzie na pozycji 1,9°E dla bułgarskiego operatora BulSatCom.
Satelita BulgariaSat-1 ma dwie wiązki: bałkańską, która ma sięgać z dobrym sygnałem do południa Polski, oraz europejską, która idealnie pokryje teren Polski.

Źródło: bulgariasat.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 65 cm ze statywem

stalowa antena 65 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1 590 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 65 cm z przyssawką

stalowa antena 65 cm przenośna na przyssawkę.

139 zł Więcej...
reklama