reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SpaceX wyniesie satelitę BulgariaSat-1

dodano: 2017-05-09 11:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: spaceflightnow.com/bulgariasat.com/

Bulgaria_sat_logo_360px.jpg W połowie czerwca firma SpaceX wyniesie pierwszego, bułgarskiego satelitę BulgariaSat-1 przy pomocy używanej części rakiety Falcon 9, którą udało się ostatnio odzyskać, gdy pierwszy człon wylądował na platformie po wyniesieniu w styczniu satelitów Iridium. SpaceX nazywa taką rakietę „flight-tested”, czyli „sprawdzona w locie" rakieta, a nie jako używana.

Bulgaria_sat_1_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start Falcona 9 z satelitą BulgariaSat-1 z pola startowego Cape Canaveral ma nastąpić 15 czerwca 2017 r. Użycie pierwszego członu rakiety z odzysku obniży cenę wyniesienia i „umożliwi małym operatorom i firmom wyniesienie własnych satelitów".

Normalnie, całkowicie nowa rakieta Falcon 9 kosztowałaby około 62-65 mln dol. według oficjalnego cennika firmy SpaceX.

Zaangażowanie Bułgarii akurat w pomysł firmy SpaceX jest dość niezwykłe.
Co ciekawe, kontrakt na wyniesienie tego satelity z firmą Elona Muska podpisano 11 lat temu w 2006 roku. Wtedy SpaceX praktycznie nie istniała na rynku usług związanych z wynoszeniem na orbitę. Dlatego podpisanie umowy z mało znaną firmą na wyniesienie satelity telekomunikacyjnego dla takiego kraju jak Bułgaria było bardzo ryzykownym pomysłem. Dziś uważa się inaczej tym bardziej, gdy wszyscy chcieliby skorzystać z niższych stawek na starty jakie oferuje innowacyjna firma jaką jest SpaceX.

Satelita BulgariaSat-1 został zbudowany przez Space Systems/Loral.

BulgariaSat-1 ma do dyspozycji 32 transpondery pasma Ku, a pracować będzie na pozycji 1,9°E dla bułgarskiego operatora BulSatCom.
Satelita BulgariaSat-1 ma dwie wiązki: bałkańską, która ma sięgać z dobrym sygnałem do południa Polski, oraz europejską, która idealnie pokryje teren Polski.

Źródło: bulgariasat.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ SOLO 4K + dysk 1TB

Vu+ SOLO 4K - najnowszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

1750 zł Więcej...

Odbiornik VU+ ZERO 4K wersja DVB-T2/C

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

650 zł Więcej...

Osprzęt VU+ obudowa HDD Zero 4K

Dodatkowa obudowa na dysk do Zero 4K

180 zł Więcej...
reklama