reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Powstanie POLSA. Sejm powołał Polish Space Agency

dodano: 2014-07-27 14:51 | aktualizacja: 2014-07-27 16:20
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kancelaria Sejmu RP/satkurier.pl

satelita+ziemia_mini Sejm RP na 72. posiedzeniu, ostatnim przed przerwą wakacyjną, uchwalił ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Agencja ta ma realizować zadania państwa w zakresie badań przestrzeni kosmicznej. POLSA (od ang. Polish Space Agency) będzie działać na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i satelitarnych oraz ich zastosowania dla celów użytkowych, przemysłowych, obronnych i naukowych. Polska Agencja Kosmiczna będzie m.in.: koordynować polską politykę kosmiczną realizowaną w ramach programów krajowych, unijnych i międzynarodowych (w tym w ramach polskiego członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej i Unii Europejskiej).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Agencja ma ponadto podejmować oraz wspierać działania na rzecz promocji polskiego przemysłu kosmicznego i myśli naukowej w dziedzinie badań przestrzeni kosmicznej. POLSA będzie też wykonywać zadania z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa. Agencja będzie pomagać środowiskom naukowym oraz przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu finansowania i zamówień oraz wdrażaniu technologii kosmicznych. Dotychczas zadania te były rozproszone między różne instytucje państwowe. Ustawa będzie teraz przedmiotem prac Senatu.

Przypomnijmy, iż o powołaniu takiej agencji posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), ugrupowania, które tworzy obecnie z Platformą Obywatelską (PO) koalicyjny rząd w Polsce, mówili w połowie ubiegłego roku (więcej tutaj). Jan Bury, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL, powiedział wtedy „Rzeczpospolitej”, że powołanie Polskiej Agencji Kosmonautyki i Aeronautyki (PAKiA) - tak brzmiała wtedy robocza nazwa, jest dobre, bo mamy świetną kadrę naukową i ponad 200 przedsiębiorstw zajmujących się tą tematyką. Wyjaśnił, że przemysł kosmiczny jest działem gospodarki, który generuje najwięcej innowacji trafiających później do życia codziennego. W kwietniu br., podczas 66. posiedzenia Sejm RP zajął się w pierwszym czytaniu poselskim projektem ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA, od angielskiego tłumaczenia nazwy Polish Space Agency) (więcej tutaj). Następnie projekt trafił do sejmowych komisji. Podczas 72. posiedzenia Sejmu odbyło się jego drugie czytanie. Nie zgłoszono żadnych poprawek. Praktycznie wszyscy posłowie głosowali za powołaniem tej instytucji (głosowało 434 posłów: 1 wstrzymał się, 3 było przeciw, a reszta za).

W 2012 roku Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) (więcej tutaj), w której roczna składka wynosi 140 mln dolarów. Zdaniem Burego, powołanie agencji jest sposobem na to, by część tych środków wróciła do kraju.

Jednym z efektów członkostwa Polski w ESA było wspólne przedsięwzięcie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) i Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego (WAT) - utworzenie na początku 2013 roku Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...