reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

13°E: TVP Info FTA a TVP Kultura kodowana?

dodano: 2014-09-18 01:21 | aktualizacja: 2014-09-18 22:03
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: wirtualnemedia.pl/Teleexpress

tvp TVP zdecydowała, iż od 1 stycznia 2015 roku przestanie wynajmować transponder na satelicie Astra 19,2°E (więcej tutaj i tutaj). Jak się okazuje, zmiany mogą obejmować również ofertę Telewizji Polskiej na satelicie Eutelsat Hot Bird 13°E. Według serwisu Wirtualnemedia.pl, zakodowany ma zostać przekaz TVP Kultura, a prawdopodobnie odkodowane zostanie TVP Info.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telewizja Polska obecnie nadaje z Astry 19,2°E 10 kanałów. Są to TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Seriale, TVP Sport, TVP Rozrywka i TVP HD. Niekodowane są TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Info (okresowo jednak kodowany). Na satelicie Eutelsat Hot Bird 13°E są: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP HD, TVP Polonia, TVP Seriale, TVP Regionalna (TVP Warszawa), TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Sport, TVP Sport HD i TVP ABC. Wszystkie znajdują się na transponderach platform Cyfrowy Polsat i nc+ a niekodowane są TVP Polonia i TVP Kultura. Dodajmy jeszcze, iż Biełsat TV, kanał przeznaczony dla Białorusi a działający w strukturach TVP, jest dostępny FTA z satelity Astra 4A 5°E oraz Eutelsat 33B 33.0°E.

Kodowane kanały TVP z Astry to dosył dla sieci kablowych w Polsce. Teraz operatorzy mają pobierać sygnał z pozycji 13°E.

Wraz z zakończeniem obecności na Astrze, Telewizja Polska chce podobno dokonać także zmian na satelicie Eutelsat Hot Bird - przekaz TVP Kultura ma zostać zakodowany, natomiast prawdopodobnie odkodowany ma zostać sygnał TVP Info, podaje serwis Wirtualnemedia.pl. TVP Polonia pozostanie FTA. Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP w rozmowie z Wirtualnemedia.pl wyjaśnia, iż kanały te będąc stacjami FTA na satelicie ASTRA 19,2°E są obciążone bardzo wysokimi opłatami licencyjnymi za emisję zagranicznych filmów fabularnych i dokumentalnych. - W wyniku tego nie mogą w swojej ofercie przedstawiać polskiemu widzowi wielu arcydzieł światowego kina fabularnego i dokumentu - argumentuje Rakowiecki. Według rzecznika, dzięki tej zmianie TVP Kultura będzie mogła pokazać m.in. takie filmy jak „Taksówkarz”, „Absolwent”, „Nocny kowboj”, „Skrzypek na dachu” czy „Most na rzece Kwai”, a TVP Historia - dokumenty historyczne z BBC. Tu pojawia się też pytanie o możliwość odkodowania również, obok TVP Info, kanału TVP Regionalna (TVP Warszawa). Ramówka tej stacji to przecież głównie autorskie produkcje publicznego nadawcy.

Rzecznik TVP zapowiada też, że w TVP Polonia pojawią się bloki historyczne i kulturalne, zawierające najciekawsze polskie pozycje z TVP Historia i TVP Kultura. - Wydaje się nam to uczciwym rozwiązaniem, by nie płacący abonamentu Polacy poza granicami kraju zachowali jak najszerszy dostęp do polskich treści, a mieli go nieco ograniczony, jeśli idzie o produkcje zagraniczne, do których dostęp mają nieograniczony w krajach swojego pobytu - wyjaśnia w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki.

Marcin Ornass-Kubacki, prezes Astra Central Eastern Europe w oświadczeniu przesłanym serwisowi Wirtualnemedia.pl napisał, iż ma nadzieję, że decyzja TVP o rezygnacji z Astry nie jest jeszcze ostateczna i kontynuacja współpracy jest wciąż możliwa. Według rzecznika TVP, decyzja jest już ostateczna.

Aktualizacja:

W „Teleexpressie” TVP1 w dniu 28 września br. podano następującą informację:

- Od przyszłego roku TVP zmieni parametry nadawania sygnału drogą satelitarną. Dotychczasowy dostęp na cały świat, np. TVP Kultura czy TVP Historia nie pozwalał na prawo do emisji wielu filmów czy koncertów. Dzięki zmianom widzowie kraju będą mogli w nich zobaczyć wiele ciekawszych programów, a widzowie zagraniczni będą mogli obejrzeć więcej programów dotyczących kultury czy historii w TVP Polonia.

Juliusz Braun, prezes TVP, dodał: - Przy tej okazji pojawiły się plotki o kodowaniu, więc trzeba jasno powiedzieć - dla wszystkich odbiorców w Polsce i TVP Kultura, i TVP Historia bez żadnych zmian są dostępne bezpłatne i w telewizji naziemnej, i satelitarnej i kablowej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...