reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Pay-tv: Rosja 3 lata za Polską

dodano: 2014-10-12 16:11 | aktualizacja: 2014-10-13 19:07
autor: Rafał Olchowik | źródło: obob.tv

Rosja W 1990 roku na pytanie, jak będzie rozwijać się postęp w Rosji, niektórzy analitycy odpowiadali, by popatrzeć na Polskę – tak jak teraz jest w Polsce, tak samo będzie w Rosji za trzy lata. To stwierdzenie sprawdziło się w przypadku płatnej telewizji na rynku rosyjskim, gdy porównamy najnowsze statystyki rynku pay-tv obu tych krajów.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W Polsce pod koniec 2013 roku było około 12 mln abonentów płatnej telewizji (wiosną tego samego roku - ok. 9 mln), z czego 5 mln korzystało z platform satelitarnych DTH. W tym samym czasie 5 rosyjskich operatorów DTH tylko marzyło, aby do końca 2013 roku mieć 17,5 mln klientów. Rosję zamieszkuje 143 mln ludzi, a Polskę nieco ponad 38 mln. Pod koniec 2013 roku, ogromna Rosja pozostawała daleko w tyle za dużo mniejszą Polską, także w liczbie abonentów z dostępem do kanałów HD z satelity. Tylko jeden polski gracz - Cyfrowy Polsat wiosną ub.r. posiadał ok. 2 mln klientów HD, podczas gdy w Rosji w połowie zeszłego roku było ich zdecydowanie mniej po zsumowaniu baz abonenckich wszystkich 5 rosyjskich platform.

Przez kilka ostatnich miesięcy, liczba abonentów telewizji satelitarnej w Rosji nieznacznie się zwiększyła, ale za to zdecydowanie przybyło gospodarstw domowych z dostępem do HDTV. Trikolor TV ogłosił, że podłączył 15-milionowego abonenta, a w czerwcu 2014r. platforma NTV-Plus po raz pierwszy oficjalnie podała swoją bazę abonencką, która objęła 800 tys. klientów. Wspólna liczba płacących dla operatorów Orion Express i Rikor TV w październiku tego roku to około 2,5 mln. Baza abonencka Raduga TV we wrześniu br. miała ok. 300-400 tys. osób. Podsumowując, łączna liczba abonentów telewizji satelitarnej w Rosji na jesień 2014 roku wynosi około 19 mln. Spośród nich, około 5 mln odbiera telewizję wysokiej rozdzielczości.

W Polsce, w ciągu tego czasu, niewiele przybyło nowych abonentów, ale za to więcej ludzi zaczęło oglądać telewizję w jakości HD.

O prawdopodobnym wzroście ogólnej bazy abonenckiej w Rosji mówi firma analityczna J’son & Partners Consulting (J&PC). Według jej prognoz, liczba ta w 2018 roku może wynieść do 45,3 mln gospodarstw (teraz 37,1 mln). Przy tym, wielu ekspertów uważa, że za 4 lata z 45,3 mln około połowę będą stanowić abonenci płatnej telewizji satelitarnej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...