reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Seria „W poszukiwaniu Hobbita” w Planete+

dodano: 2015-03-10 15:47 | aktualizacja: 2015-03-10 16:21
autor: Anita Kaźmierska | źródło: nc+

Planete+ logo od 1 września 2014 roku 25 marca cały świat świętuje Dzień Czytania Tolkiena, a kilka dni później Planete+, autorski kanał nc+, pokaże wyjątkową serię zdradzającą tajemnicę powstania Śródziemia, krainy stworzonej przez J.R.R. Tolkiena. „W poszukiwaniu Hobbita” stacja wyemituje premierowo w piątki 3 i 10 kwietnia o 21:00.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pięcioodcinkowa seria „W poszukiwaniu Hobbita” to podróż w głąb Legendarium Tolkiena. Twórcy dokumentu pokazują widzom magiczne miejsca i zakątki, w których powstawały zdjęcia do filmów. Przewodnikiem po tym świecie jest John Howe, ilustrator książek Tolkiena, który pracował z Peterem Jacksonem przy tworzeniu szkiców koncepcyjnych do ekranizacji. Piękne plenery, od legendarnego lasu Brocéliande po plan zbudowany w Nowej Zelandii, są punktem wyjścia do opowiedzenia historii powstania „Hobbita, czyli tam i z powrotem” oraz „Władcy Pierścieni”.

W pierwszym odcinku John Howe wyrusza na plan zdjęciowy do Nowej Zelandii, a następnie do Oksfordu, gdzie profesor Leo Carruthers, ekspert od twórczości Tolkiena opowiada o legendach, które zainspirowały pisarza do stworzenia fikcyjnego uniwersum. W kolejnym odcinku ilustrator spotyka się we francuskim lesie Brocéliande z Nicolasem Mezzalirą, profesjonalnym gawędziarzem, który przybliża mu legendę o Merlinie. Wielu znawców właśnie tę postać uważa za pierwowzór Gandalfa. Kolejna, trzecia wyprawa Howe’a to podróż do Kornwalii, gdzie wraz z ekspertami szuka powiązań pomiędzy legendą o Rycerzach Okrągłego Stołu a słynną Drużyną Pierścienia. W przedostatniej części serii Howe wyrusza do Niemiec - miejsca, w którym narodziła się legenda o Nibelungach, mitycznych karłach żyjących w podziemnym państwie. Tam z kanadyjskim pisarzem Davidem Dayem, autorem książek o twórczości Tolkiena odkrywa świat krasnali, smoków i magicznych pierścieni, które mogły zainspirować Tolkiena do napisania książki o popularnym hobbicie. Poszukiwania źródeł Legendarium Howe kończy w Islandii, poznając nordycką mitologię, która fascynowała Tolkiena.

Miniseria „W poszukiwaniu Hobbita” w Planete+


Pierwszą książką napisaną przez J.R.R. Tolkiena, której miejscem akcji jest Śródziemie był „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, wydany w Wielkiej Brytanii w 1937 roku. Jej kontynuacja to „Władca Pierścieni”, powieść podzielona na sześć ksiąg, która błędnie uważana jest za trylogię. Wydanie książki w trzech tomach było spowodowane finansowymi decyzjami wydawnictwa.

Najsłynniejsze dzieła Tolkiena początkowo miały być bajkami dla dzieci. Nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilkunastu lat staną się kultowe dla wielu milionów fanów na świecie. Tolkien to pisarz, który stworzył całe fikcyjne uniwersum – Śródziemie, opisał jego mieszkańców, mity i legendy. Był poliglotą mówiącym ponad 30 językami, co umożliwiło mu stworzenie dla swoich postaci specjalnego języka quenya, nazywanego również elfią łaciną. Pisarz rozpoczął nad nim pracę w 1915 roku a przez całe swoje życie rozwijał jego słownictwo i gramatykę.

Od 2003 roku, 25 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena zainicjowany przez The Tolkien Society. Data nie jest przypadkowa - 25 marca (rethe) przypada rocznica zakończenia literackiej Wojny o Pierścień i pokonania Saurona.

PREMIERY MINISERII „W POSZUKIWANIU HOBBITA”

3 kwietnia, godz. 21:00 „Światy Tolkiena”
3 kwietnia, godz. 21:35 „Magiczny las Brocéliande”
3 kwietnia, godz. 22:10 „Tropem arturiańskiej legendy”
10 kwietnia, godz. 21:00 „Złoto Renu”
10 kwietnia, godz. 21:35 „Istoty z północy”


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...