Kontynuujemy nasz cykl „Zmiany na orbicie”. Z ciekawostek: na 11,623 GHz, pol. V, SR: 28794, FEC: 3/4; DVB-S2/QPSK można było obejrzeć fragment meczu Euro 2024 Belgia - Słowacja. Dosył był bowiem początkowo niekodowany (FTA).
Zgodnie z zapowiedziami, „odświeżyliśmy” artykuł na temat pozycji orbitalnej 7°E, która stała się kluczową dla kilku rynków na świecie i jest jedną z najszybciej rozwijających się pozycji Eutelsat Communications. Obecnie nadaje setki kanałów TV dla afrykańskich i irańskich odbiorców oraz dosyły Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w zasięgu ogólnoeuropejskim.
Total TV jest platformą płatnej telewizji satelitarnej w krajach bałkańskich (Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia, Słowenia). Usługa DTH jest dostarczana przez satelitę Eutelsat 16A (16°E). Platforma od 4 czerwca dla abonentów w Czarnogórze jest rozwijana pod nową marką EON SAT.
Nowości na satkurier.pl
Strona główna satkurier.pl została wzbogacona o nowy blok STREAMING, skąd można szybko przejść do najnowszych artykułów na temat platform streamingowych. Kolejną nowością jest zakładka WSZYSTKIE, obok istniejących już NOWE i POPULARNE, z linkami do wszystkich najnowszych artykułów na portalu, w tym z działów Nauka i zdrowie, Solar Kurier i Digi TV oraz Futbol w TV i Sport w polskiej TV. Dodatkowo, bloki na stronie głównej zyskały nową kolorystykę, a w dolnej części strony można przeglądać też najnowsze informacje z działów Digi TV i Solar Kurier.
Prezentujemy wykaz kanałów telewizji satelitarnej sprzed ponad 30 lat. Jest to pierwszy wykaz opublikowany przez założycieli i właścicieli Hollex Sat Systems i SAT Kuriera - inżynierów Janusza Sulisza i Leszka Wronę. Sprawdź, jakie kanały telewizyjne można było odbierać z satelity w 1993 roku.
Pojawił się nowy, podwójny konwerter dCSS Twin LNB włoskiej firmy Emme Esse model 80191SA. Jest wyposażony w 2 niezależne wyjścia dCSS, które umożliwiają obsługę do 32 użytkowników za pomocą zaledwie dwóch kabli antenowych wychodzących z anteny dla dowolnej liczby telewizorów lub odbiorników satelitarnych korzystających z technologii Unicable.
Na niemieckim rynku pojawił się odbiornik Strong Android TV Box SRT423. Użytkownicy otrzymują 3-w-1 i to 4K. Wystarczy podłączyć dekoder do telewizora, a zostanie on zmodernizowany do smart TV z dostępem do sklepu Google Play. To mały odbiornik do odbioru DVB-T2 i DVB-C w 4K.
CANAL+ Polska rozpoczął proces aktualizacji dekoderów 4K DualBox+ i 4K UltraBox+. Po aktualizacji oprogramowania dekoder 4K CANAL+ podłączony zarówno do anteny satelitarnej, jak i do internetu, w razie utraty sygnału z satelity zaproponuje przełączenie na odbiór kanału przez internet. Kiedy sygnał satelitarny wróci, dekoder wznowi odbiór z satelity przy zmianie kanału.
11 czerwca platforma Max weszła do Polski. Na tej platformie streamingowej, która zastąpiła HBO Max, można uzyskać dostęp do treści HBO, DC czy Warner Bros., sportu na żywo, w tym z Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, a także oferty produkcji lokalnych, w tym od TVN. Oferowane są 3 pakiety bazowe (Podstawowy, Standardowy, Premium) i pakiet dodatkowy Kanały TV i Sport, w cenie od 20 zł do 70 zł miesięcznie. Z Maxa można korzystać też w ramach abonamentu Polsat Box i CANAL+, ale w obu tych przypadkach nie ma możliwości dokupienia pakietu Kanały TV i Sport. Jednocześnie na dekodery Polsat Box 4K wprowadzono aplikację Max.
- Player będzie migrował w kierunku serwisu zupełnie bezpłatnego. Naszym celem jest, aby w ciągu roku połączyć bazy subskrybentów Playera i serwisu Max - powiedział Maciej Gozdowski, Group Vice President - Streaming, Warner Bros. Discovery w Polsce (za rp.pl). W Playerze nie można już zamówić pakietu Eurosport Extra, nie ma też premier seriali - te są oferowane tylko na platformie Max.
KRRiT zadecydowała, że na MUX 8 telewizji naziemnej trafią Republika i wPolsce24. Zatem nie będzie to ani PTV od węgierskiej grupy TV2, ani Polska24 od spółki Polskie Wolne Media z grupy MWE Networks, które również starały się o koncesje. Jeszcze tego samego miesiąca kanał Republika rozpoczął testy na MUX 8. Można go znaleźć na pozycji 51 w LCN. W chwili obecnej nadawana jest plansza z logo i informacją: „Tutaj już za chwilę będzie Telewizja Republika. Powiedz innym, jak dostroić odbiornik”.
4 czerwca Telewizja Republika przeszła na satelicie na nadawanie w rozdzielczości HD. TV Republika jest kodowana i dostępna dla operatorów z transpondera dzierżawionego przez Cyfrowy Polsat.
CANAL+ Polska zmienił w czerwcu korekcję błędów FEC dla 2 z 6 dzierżawionych przez siebie transponderów satelitarnych, obniżając ją z 3/4 na 5/6. Dla części użytkowników może to oznaczać konieczność przeprowadzenia korekty parametrów i ponownego przeszukania transpondera. Może to też wiązać się z pogorszeniem odbioru. 1 lipca zmiana została wdrożona dla kolejnego transpondera.
Na tp. 74 (12,188 GHz, pol. V) satelity Eutelsat Hot Bird 13G (13°E) pojawił się przekaz testowy pod nazwą 7360. Jest to transponder dzierżawiony przez Cyfrowy Polsat, operatora Polsat Box. Nadal nie wiadomo, co kryje się pod tym testem.
Eska Rock TV, Eska TV Extra i VOX Music TV z Grupy Polsat Plus zostały przełączone na satelicie do wersji HD. Pojawiły się na tp. 79 (12,284 GHz, pol. H). Tę zmienę satkurier.pl zapowiedział już w maju.
21 sierpnia CBS Europa zmieni nazwę na Film Cafe, wynika z informacji satkurier.pl. Nadawcą tego kanału telewizyjnego jest AMC Networks International, który ma w swoim polskim portfolio także: AMC, CBS Reality, Extreme Channel, Polsat JimJam i SundanceTV.
6 czerwca wystartował Viasat True Crime - nowy kanał telewizyjny skupiający się wyłącznie na treściach kryminalnych, w tym dokumentach, serialach i reality show. Od samego początku stacja jest dostępna na platformie CANAL+, która jest też partnerem technicznym kanału, a także w wybranych sieciach kablowych i IPTV.
14 czerwca sygnał TVP Info na satelicie został zakodowany, zgodnie z zapowiedzią. Satkurier.pl poinformował o tym jako pierwszy już w maju. Jest to spowodowane pokazywaniem na TVP Info treści z Euro 2024 (a później IO w Paryżu) i związanymi z tym ograniczeniami licencyjnymi. Część widzów zobaczy czarny obraz.
Kanały TVP3, które w marcu zostały wprowadzone do oferty CANAL+ online, można już oglądać w tej usłudze streamingowej CANAL+ w rozdzielczości HD (początkowo było to SD). To aż 16 kanałów TVP3, które są dostępne zarówno w CANAL+ online, jak i na liście w dekoderach 4K CANAL+ podłączonych do internetu.
4 czerwca oferta platformy streamingowej Polsat Box Go została rozszerzona o 3 nowe kanały: CBS Europa, CBS Reality i Polsat JimJam. Trafiły one do pakietu Polsat Box Go Premium. Ponadto rozdzielczość TV Republika została podniesiona do HD.
Resort kultury rozpoczął konsultacje założeń nowej ustawy medialnej, co pozwoli na przygotowanie projektu ustawy i skierowanie go do konsultacji publicznych i międzyresortowych. MKiDN proponuje m.in. likwidację abonamentu RTV na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa (ok. 3,4 mld zł) czy zmniejszenie o połowę ilości reklam w TVP1, TVP2 i TVP Info.
Wraz z końcem sezonu 2023/24 niektórym polskim nadawcom skończyły się prawa do transmisji ważnych pucharów i lig piłkarskich. Wśród nich jest Eleven Sports (Ligue 1 z sublicencją dla CANAL+, Serie A, Puchar Anglii), Telewizja Polsat (Liga Mistrzów, 1. Liga, Puchar Polski, Puchar Włoch) i Viaplay (Liga Europy, Liga Konferencji). Część z tych praw zostało już przejęte przez innych nadawców: 1. Liga i Puchar Polski trafiły z Polsatu do TVP, Liga Mistrzów UEFA z Polsatu do CANAL+, a Liga Europy UEFA i Liga Konferencji UEFA z Viaplay do Polsatu. Jednak nadal nie ogłoszono, co dalej z Ligue 1, Serie A i Pucharem Anglii w Eleven Sports oraz Pucharem Włoch w Telewizji Polsat.
Koncesje uzyskały też CANAL+ Extra 1, CANAL+ Extra 2, CANAL+ Extra 3, CANAL+ Extra 4 i CANAL+ 360 od CANAL+ Polska. CANAL+ Extra 1 i CANAL+ 360 będą kanałami pełnoformatowymi, odpowiednio sportowym i uniwersalnym, a CANAL+ Extra 2-4 kanałami eventowanymi, czyli uruchamianymi okazjonalnie (dołączą do nich też CANAL+ Extra 5, CANAL+ Extra 6 i CANAL+ Extra 7 dostępne tylko online). Ich start powinien nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem fazy play-off Ligi Mistrzów UEFA, czyli najpóźniej w połowie sierpnia - prawdopodobnie będzie to 20 sierpnia. CANAL+ 360 zastąpi któryś z obecnych kanałów CANAL+.
Jeśli do 19 lipca nie dojdzie do porozumienia na linii Telewizja Polsat - CANAL+ Polska, abonenci Polsat Box nie będą mogli zobaczyć inauguracji nowego sezonu PKO BP Ekstraklasy. Kanały CANAL+ Sport 3 i CANAL+ Sport 4 zostały 1 lipca usunięte z Polsat Box, ponieważ skończyła się dotychczasowa umowa między operatorami. Analogicznie, z oferty platformy CANAL+ usunięto kanały Polsat Sport Premium 1-6, gdzie już wkrótce będzie można śledzić rozgrywki Ligi Europy UEFA i Ligi Konferencji UEFA i gdzie teraz pokazywany jest Wimbledon.
Brzmi to nieprawdopodobnie, ale Telewizja Republika rozważa uruchomienie kolejnych kanałów, w tym kanału sportowego, dowiedział się „Presserwis”. 22 czerwca stacja pokazała transmisję na żywo gali MMA Strife 9.
Telewizja Polska wdrożyła na czas piłkarskiego Euro 2024 zmiany w ścieżkach dźwiękowych na kanałach TVP1 i TVP2 w telewizji naziemnej. Dodano audio AC-4 z możliwością wyboru spośród 3 wersji: polska, angielska i oryginalna. Niestety spowodowało to problemy w odbiorze głównie na niskobudżetowych telewizorach HD.
To nie jedyne problemy TVP podczas Euro 2024. Telewizja Polska - jak twierdzi - odnotowywała ataki DDoS prowadzone z adresów IP zlokalizowanych na terenie Polski, co uniemożliwiało oglądanie meczów w streamingu.
Strona internetowa Elevensports.pl zyskała nowy wygląd, zbliżony do tego znanego z Polsatboxgo.pl. Niezmiennie, można tu (a także w aplikacji OTT Eleven Sports) uzyskać dostęp do transmisji na żywo 4 kanałów Eleven Sports oraz treści VOD.
CO WYDARZYŁO SIĘ ZA GRANICĄ?
Prezentujemy przegląd czerwcowych zapowiedzi i zmian w telewizji i streamingu, dotyczących zagranicy, opracowany przez Rafała Olchowika.
Od 3 czerwca w portfolio nadawcy Deutsches Musik Fernsehen nastąpiło szereg ciekawych zmian. Jedną z nich jest jest uruchomienie nowego kanału muzycznego Telegold, a drugą jest przekształcenie głównego kanału Deutsches Musik Fernsehen w markę DMF i wprowadzenie do ramówki filmów i seriali.
Nowy, płatny kanał filmowy CANAL+ Action rozpoczyna testy przed wprowadzeniem do platformy CANAL+ Austria (dawniej HD Austria), co nastąpiło już od lipca. To kolejny kraj po Czechach, Słowacji i Holandii, gdzie nadaje CANAL+ Action. Ciekawe, kiedy będzie Polska?
4 czerwca grupa medialna CANAL+ połączyła platformę satelitarną HD Austria i streamingową CANAL+ w jedną markę CANAL+ Austria. Wszystkie pakiety satelitarne HD Austria zostały automatycznie przeniesione do CANAL+. Każdy użytkownik otrzymał e-mail informacyjny ze szczegółowymi zmianami w swoim pakiecie.
Operatorzy na Słowacji muszą blokować sygnał drugiego kanału publicznej Czeskiej Telewizji - ČT2. Powodem są prawa autorskie, ponieważ nadawca transmituje mecze Euro 2024 z ograniczeniem dystrybucji tylko do Czech.
Końcówka czerwca przyniosła zamknięcie brytyjskich kanałów muzycznych 4Music, The Box, Kerrang!, Kiss i Magic TV. Ich transmisja została wyłączona z satelity Astra 2G (28,2°E). Prezentujemy ostatnie godziny emisji legendarnych kanałów z mnóstwem przebojów lat 80., 90. i 2000.
Słowacka telewizja Markíza po dwóch latach poszerzy swoje portfolio o kolejny kanał telewizyjny. Nadawca komercyjny chce zaoferować widzom na Słowacji nową telewizję Markíza KLASIK, która rusza już 15 lipca 2024 roku. Gdzie będzie nadawać Markíza KLASIK?
Na europejskim systemie satelitarnym Eutelsat Hot Bird 13°E pojawił się rumuński kanał muzyczny Mooz Dance. Za ten debiut odpowiada operator platformy Kabelio, który testuje przekaz z własnej pojemności - początkowo w postaci niezaszyfrowanej (FTA). Później do CAID przekazu został dodany identyfikator systemu Panaccess, ale jeszcze nie doszło do aktywacji. To dobra informacja, bo Mooz Dance można dalej odbierać bez subskrypcji.
Krótko w FTA przez satelitę Eutelsat Hot Bird 13F (13°E) nadawano brytyjski kanał informacyjny Sky News. Było to możliwe dzięki testom szwajcarskiego operatora Kabelio, który ostatecznie rozszerzył swoją ofertę programową o kolejny kanał.
Na systemie satelitarnym Eutelsat Hot Bird 13°E wystartował międzynarodowy kanał informacyjny AL24 News HD z siedzibą w Algierii. Za przekaz realizowany z częstotliwości 12,577H odpowiada Télédiffusion d'Algérie (TDA). Dystrybucja jest rozszerzeniem zasięgu wśród arabsko- i francuskojęzycznych odbiorców w Europie.
Od 19 czerwca w wiązce europejskiej na satelicie Astra 2G (28,2°E) prowadzone są testy nowego kanału muzycznego NOW 90s & 00s. W ramach niekodowanych testów emitowana jest plansza Arqiva MCR i elektroniczny przewodnik po programach (EPG) z informacjami o ramówce kanału. Próbna emisja rozpoczęła się 26 czerwca - początkowo z logotypem NOW 90s. Od 3 lipca NOW 90s & 00s nadaje oficjalnie,oferując największe przeboje lat 90. i 2000.
Po zaledwie trzech miesiącach Chart Show Retro zniknął z listy kanałów platformy satelitarnej Sky UK. Grupa That’s Media włączyła nową stację That’s Dance. Ofertę wypełniają klipy taneczne i klubowe z ostatnich kilku dziesięcioleci. Przekaz jest darmowy (FTA) w całej Europie na satelicie Astra 2G (28,2°E).
Najnowszy satelita Astra 1P został pomyślnie wystrzelony przez rakietę Falcon 9 z Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie 20 czerwca o godz. 17:35 czasu lokalnego (23:35 polskiego czasu). Astra 1P trafi na pozycję 19,2°E. To bardzo ważny start, ponieważ satelita będzie obsługiwał 119 mln gospodarstw domowych, w tym rodziny w Polsce odbierające niemiecką telewizję FTA.
Zalipie - zaledwie około 70 km od Krakowa, od dawna zachwyca jako „malowana wieś”. Co roku od 1948 w Zalipiu odbywa się festiwal - konkurs pod nazwą „Malowana Chata” organizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dom Malarek w Zalipiu - zawsze to piątek, sobota i niedziela po Bożym Ciele.
Czas tu zapomniał, jak się ucieka, pozostawiając to miejsce nienaruszonym przez cywilizację. Bezkresne, samotne pustkowia. Tak bardzo zwyczajne, że aż wyjątkowe. Tak bardzo odległe, że aż bliskie. Gdzie zupełna cisza nie budzi niepokoju, lecz przynosi ukojenie. Gdzie marsz mógłby nigdy się nie kończyć. Szkoda, że każda wędrówka musi mieć swój cel.
Projekt i wykonanie okładki: Anita Kaźmierska.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.