reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Nowe odbiorniki Echostar

dodano: 2004-02-15 17:29 | aktualizacja: 2004-02-15 17:43
autor: Leszek Wrona | źródło: SAT Kurier 1/2004 str.7-9

Firma Echostar to niewątpliwie wiodący producentów tunerów satelitarnych w Europie i na całym świecie. Żaden producent nie miał dotychczas w swojej ofercie tak wielu modeli satelitarnych odbiorników, a tym czasem niedawno pojawiły się cztery następne cyfrowe urządzenia. Reklamowane jako klasa ekonomiczna tak naprawdę niczym nie ustępują swoim poprzednikom, a ich cena wyraźnie obniżyła się.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dwa modele FTA i dwa modele z kieszeniami na moduły dostępu, różnią się głównie wyglądem, a DSB-1220 FTA i DSB-2220 2CI posiadają dodatkowo czterosegmentowy wyświetlacz. Wszystkie zostały wyposażone w taką samą ilość potrzebnych złącz, tak że w najmniejszym z nich (DSB-770 FTA) tylna ścianka wypełniona jest do granic możliwości. Znajdziemy tu dwa złącza SCART (TV, VCR), trzy RCA (Audio L+P, Video), wyjście coaxialne S/PIF cyfrowej fonii, złącze typu DIN SVHS, wejście anteny naziemnej i wyjście z modulatora oraz wejście LNB i przelotkę, port RS-232 do komunikacji z komputerem, a także sieciowy wyłącznik.

Modele wyposażone w wyświetlacz mają wyższą obudowę, a w tych bez wyświetlacza na panelu przednim umieszczono diody sygnalizujące stan czuwania (czerwona) i pracę (zielona). W odbiornikach DSB-880 2CI i DSB-2220 2CI z prawej strony za uchylną osłonką znajdziemy po dwie kieszenie na moduły dostępu warunkowego, a z lewej przyciski góra-dół i wyłącznik. Pilot zdalnego sterowania do wszystkich modeli jest taki sam. Posiada dobrze rozmieszczone przyciski, chociaż 4 z nich, zatopione w płaszczyźnie obudowy trudno nacisnąć.

GRAFIKA EKRANOWA - USTAWIENIA WSTĘPNE

Producent tym razem zrezygnował z grafiki określanej w poprzednich modelach jako EchoNav, dzięki czemu uzyskano prostszą strukturę podobną do tej jaką spotykamy w odbiornikach Comsat Polonia czy DSR6000. Fabrycznie nowe odbiorniki od razu mają załączoną polską grafikę i są zaprogramowane na satelity Astra i Hot Bird. Kolory poszczególnych sekwencji grafiki ekranowej oraz przeźroczystość tła można regulować w zależności od własnych upodobań.

W konfiguracji systemów znajdziemy funkcje określające proporcje ekranu (4:3, 16:9), rodzaj sygnału wideo (CVBS, RGB) oraz standard telewizji kolorowej (PAL, SECAM, NTSC). Ponieważ wszystkie tunery posiadają modulator w specjalnym MENU możemy ustawić typ modulacji (PAL-G, PAL-I, PAL-K, NTSC-M) i częstotliwość (kanał wyjściowy 21-69). Dla użytkowników korzystających często z programatorów czasowych we wszystkich nowych Echostarach zastosowano zegar regulowany ręcznie lub automatycznie oraz 6 zdarzeniowy Timer z bardzo długimi okresami programowania. Do tego dodano jeszcze Sleep Timer wyłączający odbiornik po 15, 30, 45, 60, 75, 90, 105 lub 120 minutach.

KONFIGURACJA ANTENY - SZUKANIE PROGRAMÓW

W pamięci fabrycznej nowych Echostarów znajdziemy ponad 70 nazw satelitów do których przyporządkowano tablice z wykazem transponderów i ich parametrów potrzebnych dla automatycznego programowania. Nazwy satelitów posiadają dodatkowo określenia liczbowe pozycji satelitarnych w stopniach, ale tylko na wschód od Greenwich (Hispasat zamiast 30W ma pozycję 330E).

Obecność niektórych satelitów, umieszczonych na orbicie poza europejską strefą odbioru satelitarnego, wskazuje na globalny charakter nowych tunerów Echostara. Jeśli nasz układ antenowy posiada przełącznik konwerterów (przełączniki) sterowany funkcją DiSEqC w specjalny MENU użytkownik może sam skonfigurować do 8 różnych ustawień. Każde z nich zawiera ustawienia dolnego i górnego oscylatora konwertera, wybór jednego z 4 portów DiSEqC oraz liczbę powtórzeń sygnału sterującego DiSEqC dla połączeń kaskadowych.

Jeśli nasza antena posiada obrotnicę DiSEqC, specjalne MENU pozwala ustanowić limity i odnaleźć poszczególne pozycje. Dodatkowo wprowadzona została funkcja Go To X, która zapewnia automatyczne lokalizowanie pozycji satelitarnych przez odbiornik bez potrzeby wcześniejszego wprowadzania ich do pamięci. W tym przypadku wystarczy wyzerować obrotnicę i dokładnie określić szerokość i długość geograficzną naszej pozycji. Sterowanie obrotnicą nie wyklucza sterowania przełącznikami. Dzięki temu możemy na jednej antenie umieścić zarówno układ multikonwerterowy oraz obrotnicę.

Przy automatycznym szukaniu programów wybieramy rodzaj filtracji (wszystkie, tylko niekodowane, tylko kodowane) i typ kanałów (wszystkie, telewizyjne, radiowe, z danymi). Szukanie można także ograniczyć do jednej sieci oraz do wybranego transpondera. W tym ostatnim przypadku wybieramy TP z listy, gdyż nie ma tu możliwości wpisania własnych parametrów. Dopiero gdy wpiszemy ręcznie parametry nowego transpondera, przy pomocy funkcji Dodaj TP, możemy dopisać go do listy i odszukać nowe kanały.

Programowanie kanałów w nowych Echostarach przebiega szybko i bez większych problemów. Na ekranie mamy podgląd na parametry szukanego TP, widzimy w specjalnych oknach nazwy kanałów radiowych i telewizyjnych, a u dołu ekranu pasek postępu określa czas jaki pozostał do końca procedury. Sześć minut wystarcza aby odbiornik odszukał ponad 1100 programów z Hot Birda, przy automatycznym programowaniu wszystkich kanałów. Przy ponownym automatycznym programowaniu tego samego satelity Echostary dopisują tylko nowe kanały na koniec listy. Nazwy wszystkich zaprogramowanych transponderów można zobaczyć w MENU Edytuj TP, gdzie oprócz ponownego przeszukiwania i usuwania transponderów podajemy parametry PID.

KONFIGURACJA LISTY - PROGRAMY ULUBIONE

Zaprogramowane kanały zachowują na listach TV i Radio kolejność chronologiczną. Jeśli w pamięci posiadamy więcej niż jednego satelitę istnieje możliwość podglądu kanałów tylko z wybranego satelity, a rozbudowane funkcje sortowania pozwalają ustawić je w kolejności alfabetycznej, według sieci oraz oddzielając kodowane od niekodowanych.

Funkcje edycji listy kanałów natomiast umożliwiają przenoszenie programów na wybranej liście w dowolne miejsce, kasowanie i blokowanie hasłem oraz zmianę nazwy (do 15 znaków). Dla własnej wygody często oglądane programy użytkownik może przenieść na jedną z 4 list kanałów ulubionych, które posiadają własne nazwy i są dostępne po naciśnięciu jednego z kolorowych przycisków znajdujących się w dolnej części pilota.

Kolejność programów na wybranej liście kanałów ulubionych zmieniamy w MENU - Edycja Ulubionych. W Echostarach nowej serii znajdziemy także funkcję kasującą wszystkie kanały, przywracającą ustawienia i listę kanałów do pozycji fabrycznej oraz tzw. pełny reset, który zeruje programy i ustawienia instalacyjne wprowadzone przez użytkownika. Zerowanie ustawień odbiornika do poziomu pamięci fabrycznej nie sprowadza listy kanałów do tej, którą mamy w nowym odbiorniku (polskie kanały na początku).

Inaczej wygląda odbiornik zaprogramowany u importera, a inaczej gdy przywrócimy mu ustawienia fabryczne (pojawia się grafika w języku angielskim, lista zaprogramowanych kanałów bez Hot Birda). Po załączeniu natomiast funkcji - Pełny Reset odbiornik uruchamia tzw. kreator instalacji, w którym wskazuje użytkownikowi jakie ustawienia powinien wykonać w pierwszej kolejności.

POZOSTAŁE FUNKCJE ODBIORNIKÓW ECHOSTAR

Wszystkie Echostary posiadają możliwość zmiany oprogramowania przez satelitę (funkcja OTA), polegającą na wpisaniu w specjalnym MENU parametrów transpondera emitującego dane i uruchomieniu (jeśli nowa wersja występuje) procedury programowania. Umożliwiają także odbiór teletextu na telewizorach, które nie posiadają takiej funkcji.

Dobrze przygotowane EPG wyświetla 9 kolejnych kanałów, udostępnia informacje o audycjach w 14 dniowym cyklu, a także umożliwia rezerwację wybranych pozycji i przeniesienie ich do Timera. Funkcja na kanałach polskich platform (Cyfra+ i Polsat Cyfrowy) daje dostęp do dwóch audycji (bieżącej i następnej) z pełnym szczegółowym opisem, ale bez polskich znaków.

Odbiorniki posiadają obsługę formatu Dolby Digital, napisów ekranowych nadawanych w standardzie DVB oraz zmianę ścieżek dźwiękowych. W obsłudze audio mamy dodatkowo zmianę siły głosu oraz wyłączenie fonii, a w obsłudze obrazu - stop klatkę. W modelach z Common Interface (DSB-880 2CI i DSB-2220 2CI), po zainstalowaniu modułów specjalne MENU umożliwia uzyskanie pełnej informacji o systemie i karcie kodowej.

OCENA KOŃCOWA

Wszystkie modele nowych Echostarów poprawnie odbierają transmisje nadawane z prędkością większą niż 2Ms/sekundę, a podczas testów udało się "złapać" kilka kanałów o SR niższym niż 2000 (Magic TV z sat. NSS7 - 22W). Odbiorniki szybko i sprawnie programują, przełączają kanały, a jakość fonii i wizji jest zadowalająca.

Współpraca z modułami dostępu warunkowego nie stanowi większych problemów, choć w trakcie testów zauważyliśmy, że moduł uniwersalny typu IceCrypt włożony do górnej kieszeni co pewien czas dawał efekt "zamrażania" ekranu. Kiedy dodatkowo w dolnej kieszeni umieściliśmy jeszcze jeden moduł, odbiór kanału Free-X TV był praktycznie niemożliwy. Usterka znika, gdy zamienimy moduły miejscami, co oznacza, że moduł IceCrypt pracuje dobrze tylko w dolnej kieszeni.

Całość artykułu z fotografiami, ekranami i parametrami tylko w drukowanej wersji magazynu SAT KURIER 1/2004 na stronach 7-9.

Zapraszamy do korzystania z abonamentu na rok 2004 - tylko 55zł.

SAT Kurier (PL) abonament za 2004 rok


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...