dodano: 2015-09-16 20:45 | aktualizacja:
2015-09-16 21:56
autor: Janusz Sulisz |
źródło: inf. wł.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
No, bo niby
po co za ciężkie pieniądze kupować prawa do drogiej, hiszpańskiej ligi piłki nożnej lub mocno przereklamowanych lig francuskiej, włoskiej czy jakiejś "marnoty" belgijskiej, skoro wiadomo, że się na nich nie zarobi aż tyle ile kosztują?
Gdzie tu sens, gdzie logika? Płaci się w milionach euro, a kasę długo odzyskuje się w ....marnych złotówkach - to nijak się nie przekłada w polskich warunkach biznesowych. To teoria, a w praktyce prawa do wielu interesujących rozgrywek na terenie Polski zyskał Eleven Sports Network i poniekąd ma z tym problem, bo przekaz internetowy z tych rozgrywek jest delikatnie mówiąc tragiczny - o jakości HD to można pomarzyć - wygląda to źle, czasami prawie jak z pirackich transmisji. Raz oglądałem i podziękowałem. Zrywa obraz, komentarz marniutki i brak tej otoczki wokół rozgrywek - kibice nie są dopieszczeni, nie ma studia, brak analiz, rozważań trenerów i piłkarzy, wywiadów itd., więc się szybko fani piłkarscy zniechęcą. Niby jest za darmo, więc nie ma problemu, ale cóż z tego, że za darmo, skoro nie ma tego czegoś?
Nie dziwi mnie, że
platformy satelitarne nie palą się do kupowania czegoś, co jest zapewne na starcie zbyt drogie, a przynajmniej zbyt pewne siebie. Kasa nie gra na boisku i nie gra w tym przypadku. To operatorzy mają swoją pozycję na rynku, stworzyły i pracowały nad platformą, mają pojemności na satelitach do odpowiedniej jakości przekazu sygnału (tego w HD). Umieją to jeszcze sprzedać, by zarobić.
Kanałów Eleven w Internecie nikt nie kupi, gdy będą płatne - marnie to widzę. W platformach czy kablówkach jeśli będą jako osobna opcja, to też nikt nie będzie płacił więcej jak 5-10 zł, bo
Polak - kombinator oglądnie z pirackiej strony, a "dychy" nie da. Internet niszczy telewizję i to szybko, więc tylko jakość daje przewagę telewizji (HD nad SD i UHD nad HD). Bariera finansowa w platformach może być warunkiem powodzenia kanałów Eleven Sports w Polsce. Za darmo przez pół roku, to może polski kibic się przyzwyczai, a potem się zobaczy, czy wejdzie beIN Sports czy też ktoś zrezygnuje z tego "złotówkowego" biznesu.
Przypomnijmy, że
Eleven Sports Network podpisała 3-letnią umowę z kablówkami East & West, City-Net i Gawex, dzięki czemu kanały Eleven oraz Eleven Sports będą dostępne dla wszystkich abonentów tych sieci w pakietach podstawowych. Przypomnijmy, że te dwa kanały mogą oglądać również abonenci Netii (
więcej tutaj), a także są dostępne poprzez Player.pl (
więcej tutaj). Zapewne kolejne kablówki dogadają się z Eleven Sports Network, bo abonenci będą dotąd "cisnąć", aż się skuszą.
Cóż z tego, gdy
Eleven-y nadal nie są dostępne z satelity Eutelsat Hot Bird (13°E), bo nie ma ich w ofercie ani Cyfrowego Polsatu, ani nc+, ani Orange TV. Platformy DTH w Polsce ewidentnie chcą wymusić lepsze warunki dołączenia kanałów Eleven, a po drugie muszą uważać na konkurencję, bo nie wiadomo na jakich warunkach zaoferują ją swoim abonentom w pierwszym okresie i w którym pakiecie czy też jako opcja dodatkowa. Sytuacja jest tu prawie identyczna jak kiedyś z kanałami HBO w polskich platformach. Były jakby niechciane przez platformy, ale pożądane przez widzów. Wygrał wtedy biznes - teraz też tak musi to wyglądać.
Podejrzewać należy, że to
wyczekiwanie jest na rękę z innego powodu. Dotyczy to zarówno Cyfrowego Polsatu, jak i nc+, bo mają teraz na karku
trudny okres przejścia z SD/DVB-S/MPEG-2 do DVB-S2/MPEG-4, który dopiero 1 października powinien być ukończony. Jeśli ta migracja zakończy się sukcesem to będzie też miejsce na satelicie na coś nowego, bo zwolni się część pojemności.
Eleven będzie musiał "ładnie zmięknąć" i to na minimum 3 lata! Nie tak drobną kwotą jest też zapewne koszt transmisji z satelity, szczególnie w jakości HD, bo pojemności na Hot Birdzie nie kosztują przecież 2 zł na miesiąc, ale kilkanaście tysięcy euro miesięcznie. Pojemnościami dysponują głównie platformy i to one stawiają warunki, a nie tylko właściciel praw do transmisji. Owszem chętnie "wezmą" sygnał z obcego transpondera, ale zagranica ceny wcale nie są niższe. Platformy zapewne postawią też warunki jakościowe, bo takiej plamy jak puszczenie sygnału z meczu na kanale TVN Turbo HD już sobie nie pozwolą. Ta próba wypadła fatalnie i też mam wrażenie, że to tak miało być....
Obstawiam, że
1 października któraś z platform (najbardziej zainteresowana jest nc+, bo straciła La Ligę), a może wszystkie na zasadzie wymiany sygnału/ wymiany systemów kodowania, jednak dołączą kanały Eleven. Wszystko zależy od uległości oferenta, a także chęci ustawienia odpowiednich, nowych promocji jesiennych, które uwzględniałyby kanały Eleven. Jeśli negocjacje się przeciągną, to kanały Eleven zostaną dołączone później niż nam się wydaje, ze stratą dla wszystkich.
Najbardziej ucierpi sam Eleven!
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.