reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Echostar DSB-606 dla Cyfrowego Polsatu

dodano: 2004-07-29 23:02
autor: Leszek Wrona | źródło: Sat Kurier 3/2004 str.4

Od pewnego czasu do dystrybucji Cyfrowego Polsatu trafił odbiornik znanej na całym świecie firmy, Echostar International Corporation o symbolu DSB-606. Porównując odbiornik z innymi modelami tunerów tej firmy, które od dawna sprzedawane są w naszym kraju trzeba przyznać, że jest on najgorzej wyposażony, chociaż ma wiele ciekawych rozwiązań występujących w urządzeniach DSB707FTA i DSB-8082CI.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na przednim panelu nie ma wyświetlacza numeru kanału, a jedynie dioda LED zmieniająca kolor z czerwonego na zielony sygnalizuje stan czuwania i pracy odbiornika. Kartę kodową, która jest kluczem nie tylko do odbioru programów pakietu, ale także do całego urządzenia wsuwamy w kieszeń umieszczoną z lewej strony frontowej ścianki.

Z tyłu umieszczono tylko jedno złącze SCART do telewizora, wejście i wyjście z modulatora, optyczne wyjście cyfrowej fonii, gniazdo do podłączenia anteny satelitarnej oraz port RS-232 do wymiany oprogramowania. Brakuje złącza do podłączenia magnetowidu, wyjść analogowej fonii czy chociażby przelotki sygnału z LNB do innego tunera.

Grafika ekranowa (podobnie jak w innych wymienionych wyżej modelach Echostara) podzielona została na dwie główne części (jedną uruchamianą przyciskiem MENU i drugą przyciskiem OK) oraz część służącą do odczytu informacji z EPG. W części uruchamianej przyciskiem MENU umieszczono funkcje ustawień podstawowych, konfiguracji anteny i szukania kanałów. W drugiej znajdziemy wszystko co jest potrzebne do organizacji listy kanałów. Poruszanie się po tak skonstruowanej grafice nie jest łatwe, szczególnie w początkowym okresie obsługi gdy poznajemy odbiornik.

USTAWIENIA PODSTAWOWE, KONFIGURACJA ANTENY i PROGRAMOWANIE KANAŁÓW

Podstawowe parametry odbioru takie jak kanał wyjściowy modulatora, system różnicowej fonii, format ekranu, język grafiki, fonii i napisów ekranowych umieszczono w Ustawieniach Użytkowych. DSB-606 posiada wewnętrzny zegar potrzebny do prawidłowego funkcjonowania EPG, ustawiany w MENU Czas Lokalny, ale nie posiada programatora czasowego.

Rozbudowany system blokad strzeże dostępu nie tylko do wybranych programów, ale także wielu funkcji grafiki ekranowej, a nawet całego tunera (przy każdym załączeniu trzeba podać PIN). Odbiornik nie ma wyjść analogowej fonii, jest za to złącze S/PDIF z pełną obsługą strumienia Dolby Digital.

Fabrycznie nowy ECHOSTAR DSB-606 przychodzi do klientów Cyfrowego Polsatu z zaprogramowaną listą kanałów. Jeżeli nie jest zaprogramowany wówczas po załączeniu uruchamiają się automatycznie kolejne funkcje grafiki tak aby użytkownik samemu w kilka minut mógł zaprogramować kanały nie zagłębiając się w instrukcję obsługi. Takie programowanie ustawione przede wszystkim na odbiór programów Cyfrowego Polsatu nie obejmuje jednakże wszystkich kanałów z Hot Birda, a jedynie wybrane transpondery. Jeśli chcemy zaprogramować całego satelitę, a nawet kilka satelitów wcześniej trzeba odpowiednio skonfigurować ustawienia konwerterów.

DSB-606 potrafi sterować przełącznikami Tone Burst, DiSEqC1.0 lub DiSEqC2.0, ale nie posiada funkcji sterujących obrotem anteny (DiSEqC1.2). Dzięki nim można przełączać maksymalnie 4 LNB. W ustawieniach anteny znajdziemy kilkanaście rodzajów konwerterów i 75 nazw satelitów. Nie ma wprawdzie możliwości wpisania własnego oscylatora, ale można dodać nowego satelitę korzystając z ostatniej pozycji na liście oznaczonej S00. Po konfiguracji oscylatorów i portów dla przełącznika DiSEqC odbiornik automatycznie sprawdza ustawienia na wybranych transponderach i jeżeli sygnał jest prawidłowy obok nazwy satelity pojawia się w okienku umowne zielone światło.

Przed przystąpieniem do programowania wybieramy wcześniej tryb programowania, w którym możemy ograniczyć rodzaj kanałów do niekodowanych. Jeśli odbiornik był już wcześniej programowany można skorzystać z trybu Aktualizacja, który pozwala przeszukać całego satelitę tylko pod kątem nowych programów. Po odszukaniu takich kanałów tuner automatycznie dopisze je na koniec listy głównej nie zmieniając poprzednich ustawień. Z poziomu tego samego MENU można zaprogramować kilka satelitów jednocześnie (maksymalnie 4), jednego, albo tylko wybrany transponder. Parametry szukanego transpondera wybieramy z fabrycznej listy lub jeśli go nie znajdziemy, dopisujemy na końcu tabeli pod pozycją TP00. W odpowiednie pola wpisujemy częstotliwość, polaryzację i Symbol Rate, a jeśli zachodzi taka konieczność nawet PID Audio, Video i PCR.

Programowanie kanałów startuje gdy uruchomimy funkcję Szukaj Kanałów i widoczne jest na dwóch tablicach dzielących kanały telewizyjne i radiowe. Dla jednego satelity trwa kilka minut (Astra 19E programowana jest ok. 6 minut) i kończy się dopisaniem odszukanych kanałów do głównej listy.

EDYCJA LIST PROGRAMOWYCH

Druga część MENU uruchamiana jest przyciskiem OK na pilocie i służy do przeglądania i porządkowania listy zaprogramowanych kanałów. Bardzo istotnym elementem są w niej hasła umieszczone w górnej części ekranu, na kolorowych tłach, które rozwijają się po naciśnięciu odpowiedniego na pilocie przycisku (koloru) w kolejne podpunkty.

Przycisk czerwony przełącza listę pomiędzy kanałami telewizyjnymi i radiowymi. Pod żółtym umieszczono funkcje grupowania: satelitami, transponderami i wg sieci. Zielony uruchamia odpowiednie grupy programów. Natomiast pod niebieskim znajdziemy sortowanie listy alfabetycznie, po szukanych wyrazach, znakach oraz oddzielanie kodowanych od niekodowanych.

Echostar DSB-606 jako tuner przeznaczony dla platformy Cyfrowy Polsat, automatycznie oddziela kanały tego pakietu i umieszcza je pod odpowiednią nazwą w listach kanałów ulubionych. Dla użytkownika dostępnych jest 8 innych list, które może dowolnie obsadzać wybranymi kanałami z listy głównej.

Funkcje, które uruchamiamy białym przyciskiem na pilocie służą do zmiany nazwy wybranego kanału lub satelity, przeniesienia programu w inne miejsce, zablokowania hasłem lub usunięcia z listy. Jest jeszcze funkcja Głośność, dzięki której możemy dostosować na wybranych kanałach poziom fonii tak aby był on podobny do pozostałych programów. Ustawiona wartość jest zapamiętywana nawet po wyłączeniu odbiornika z sieci.

POZOSTAŁE FUNKCJE ODBIORNIKA

Echostar DSB-606 posiada elektroniczny przewodnik po audycjach uruchamiany przyciskiem EPG na pilocie, który pokazuje na wybranych stacjach krótki opis aktualnej i następnej audycji. Jest on przystosowany do pobierania danych nawet na 7 dni do przodu o ile wybrana stacja takie informacje udostępnia.

Informacje w podstawowym MENU EPG są bardzo krótkie i dopiero pełniejszy opis audycji uzyskujemy po naciśnięciu na pilocie przycisku „i”. W przypadku kanałów wszystkich polskich platform opisy wyświetlane są z zachowaniem polskich czcionek. Z poziomu EPG nie można zarezerwować żadnej audycji, a ponieważ odbiornik nie posiada innego programatora czasowego ustawienie nagrywania nie jest w nim w ogóle możliwe. Szczegółowe informacje o oglądanej audycji wyświetlane są także, gdy naciśniemy w normalnym trybie oglądania dwa razy przycisk „i”.

W DSB-606 zadbano o najmniejsze szczegóły, dlatego informacyjny baner, który wyświetla się na krótko przy każdym przełączeniu kanałów jest nie tylko estetyczny ale przede wszystkim zawiera wiele istotnych informacji związanych z danym programem. Odbiornik udostępnia różne wersje językowe i napisy ekranowe generowane w standardzie DVB oraz odczytuje i udostępnia na wyjściu S/PDIF strumień Dolby Digital.

Niestety nie posiada dekodera teletekstu, chociaż wyłapuje go ze strumienia danych i przetwarza do sygnału wideo tak aby był czytany na telewizorach z TXT. Wymiana oprogramowania przez satelitę w Echostarach DSB-606 jest automatyczna i użytkownik nie musi uruchamiać specjalnej funkcji w MENU. Aktualizacja najczęściej dotyczy listy transponderów i kanałów z pakietu Cyfrowy Polsat.


OCENA KOŃCOWA ODBIORNIKA ECHOSTAR DSB-606

To z pewnością najlepszy odbiornik z dotychczasowych tunerów udostępnionych przez Cyfrowy Polsat do odbioru swojej platformy. Nie tylko współpracuje dobrze z wszystkimi testowanymi przełącznikami DiSEqC, ale daje także użytkownikowi dużą swobodę w programowaniu i porządkowaniu kanałów.

Żaden z dotychczas oferowanych odbiorników nie miał tak wielu funkcji edycji listy kanałów, a co najważniejsze nie posiadał takich możliwości programowania kanałów. DSB-606 nie tylko radzi sobie dobrze z programowaniem stacji o typowych parametrach, ale doskonale sprawuje się przy programowaniu kanałów SCPC o niskiej przepływności (nawet poniżej 2 Ms/sek.).

Jest wprawdzie wolny w programowaniu i przełączaniu kanałów, ale zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić przy obsłudze modeli Sagema czy Samsunga - poprzedników Echostara. Na wyróżnienie zasługuje perfekcyjnie przygotowana grafika ekranowa i jej funkcje sortowania czy grupowania kanałów. Do minusów trzeba zaliczyć ubogi w złącza tylny panel, brak programatora czasowego, zbyt niski poziom głośności na wszystkich kanałach.


ZALETY i WADY

PLUSY:

- rozbudowane funkcje edycji kanałów
- polskie znaki w opisach EPG

MINUSY:

- brak funkcji sterujących obrotnicami DiSEqC1.2
- brak Scarta VCR i wyjść analogowej fonii
- niski poziom głośności
- brak programatora czasowego.

Szczegółowy opis w drukowanej wersji magazynu SAT Kurier 3/2004 str.4.

Zapraszamy do prenumeraty SAT Kuriera.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...