reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Litwa - mały kraj z wielką duszą

dodano: 2016-12-02 17:28 | aktualizacja: 2019-10-16 14:14
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 7-8/2016

Podróże z anteną - Litwa Wilno „Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił”. Treść inwokacji „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza zna chyba każdy Polak. Z czym jeszcze kojarzy się Litwa? Z Wilnem, unią lubelską, nieskażoną przyrodą, bursztynami. A jaka tak naprawdę jest Litwa? Co warto tam zobaczyć?

Podróże z anteną - Litwa Troki zamek na wyspie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Litwa jest krajem położonym w Europie Środkowej, na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy z Polską. Jej powierzchnia wynosi 65,3 tys. km kw., czyli jest prawie pięć razy mniejsza niż nasz kraj. Liczba ludności Litwy jest aż trzynaście razy mniejsza w porównaniu z Polską (gęstość zaludnienia wynosi zaledwie 44,6 osoby/km2). Największą rzeką na Litwie jest Niemen o długości całkowitej 937 km, natomiast w granicach Litwy 469 km.

Z Litwą łączy nas wspólna historia i tradycje kulturowe. To właśnie na mocy wspomnianej wcześniej unii lubelskiej powołano do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów – państwo złożone z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, istniejące w latach 1569-1795. Rzeczpospolita została zlikwidowana dopiero na skutek trzech rozbiorów. Potem, aż do uzyskania niepodległości w 1918 roku, znajdowała się pod władzą rosyjską. Bez wątpienia na historii Litwy piętnem odcisnęło się także włączenie do ZSRR. W 1940 roku zarówno Litwa, jak i sąsiadująca Łotwa weszły w skład ZSRR jako jedne z republik. Dopiero na początku lat 90. ubiegłego wieku odzyskały niepodległość. Litwa wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, razem z Polską. Walutą obowiązującą na Litwie jest euro.

Polacy są największą, przed Rosjanami, mniejszością narodową na Litwie (6,6 proc.). Co ciekawe w niektórych rejonach stanowią większość mieszkańców – przykładowo w rejonie wileńskim jest ich 52 proc., a w solecznickim Polacy stanowią aż 80 proc. ludności. Litwa znajduje się w strefie czasowej UTC +2, czyli jadąc na Litwę trzeba przestawić zegarki o jedną godzinę do przodu.

Wilno – stolica Litwy

Wilno to stolica i największe miasto Litwy; położone w południowo-wschodniej części kraju, u zbiegu rzek Wilia i Wilejka. Stare Miasto zostało w 1994 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Zamek Górny z Basztą Giedymina w Wilnie
Baszta Giedymina w Wilnie

Wilno jest kolebką kultury i nauki. Żyli i tworzyli tu m.in. poeci Adam Mickiewicz i Czesław Miłosz czy architekt Wawrzyniec Gucewicz.
Charakterystycznym obiektem w Wilnie jest Zamek Górny z Basztą Giedymina – jeden z najczęściej fotografowanych w tym mieście zabytków. Zamek został zbudowany w średniowieczu. Na najwyższym piętrze baszty mieści się taras obserwacyjny, z którego można podziwiać panoramę miasta. W baszcie znajduje się również Muzeum Zamku Górnego.
 
Baszta Giedymina w Wilnie
Baszta Giedymina w Wilnie

U stóp wzgórza zamkowego znajduje się bazylika archikatedralna (miejsce pochówku wielkich książąt litewskich i królów Polski) i pomnik Giedymina.
 
Bazylika archikatedralna w Wilnie
Kolumny bazyliki archikatedralnej w Wilnie
Pomnik Giedymina w Wilnie


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

479 zł Więcej...