reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ryga i okolice - co warto zobaczyć?

dodano: 2017-01-03 17:07 | aktualizacja: 2023-02-17 22:23
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

Łotwa Ryga Łotwa, oficjalnie Republika Łotewska, to państwo położone w Europie Północnej, nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z trzech krajów bałtyckich, obok Litwy i Estonii. Graniczy również z Rosją i Białorusią. Łotwa ma powierzchnię prawie pięć razy mniejszą niż Polska, a jej liczba ludności jest niewiele większa od liczby ludności… Warszawy. Około 60% mieszkańców Łotwy stanowią Łotysze, a resztę – głównie Rosjanie. Językiem urzędowym jest łotewski, a dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największymi poza Rygą miastami Łotwy są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa i Jurmała.

Łotwa Ryga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Będąc już w Rydze, nie sposób nie wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Gauja i do Kiesi – około 90 km na północny wschód od centrum miasta. Największą atrakcją Kiesi jest średniowieczny zamek i zbudowany obok niego w XVIII wieku tak zwany nowy zamek. Odradzam jednak zwiedzanie muzeum osobom nieznającym języka łotewskiego czy rosyjskiego, bo informacji po polsku brak, a po angielsku są bardzo lakoniczne. Można za to zejść do lochów zamkowych i wejść na wieżę – wszystko to prawie po omacku… z lampionem w dłoni.
 
Średniowieczny zamek w Kiesi

Otaczający Kieś Park Narodowy Gauja to nie tylko piękna przyroda, ale także skrywane przez lata tajemnice. To tutaj znajduje się radziecki bunkier – konkretnie pod ośrodkiem rehabilitacji Līgatne. Obecnie bunkier pełni rolę muzeum i jest otwarty dla zwiedzających. Znajduje się 9 m pod ziemią i ma 2 tys. m2 powierzchni. Został zbudowany w latach 80. ubiegłego wieku na wypadek wybuchu wojny nuklearnej. Do bunkra można wejść o określonych godzinach i tylko z przewodnikiem (oprowadzanie w językach łotewskim, rosyjskim lub angielskim). Atrakcją na koniec zwiedzania jest symboliczny obiad w podziemnej stołówce (np. pierożki nadziewane mięsem ze śmietaną + kompot), wzorowany na posiłkach, jakie mogłyby być kiedyś serwowane w bunkrze.
 
Popiersie Lenina w radzieckim bunkrze Līgatne
 
Stołówka w radzieckim bunkrze
 
Telewizor w radzieckim bunkrze

Około 45 km na południe od Rygi położona jest miejscowość Jełgawa z przepięknym pałacem w stylu klasycystycznym. Został on zbudowany na wyspie między rzeką Lelupą a jej ramieniem bocznym Driksą. Budowę ukończono w 1772 roku. Wtedy też wprowadził się do niego książę Kurlandii i Semigalii Ernest Jan Biron. Pałac został niestety mocno zniszczony w czasie II wojny światowej. Po wojnie odbudowano go z zewnątrz, lecz nie odtworzono wnętrz. Obecnie mieszczą się tutaj pomieszczenia Łotewskiego Uniwersytetu Rolniczego.
 
Klasycystyczny pałac w Jełgawie


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...