reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kino Świat: Film o Skłodowskiej-Curie nagrodzony

dodano: 2017-02-02 01:45
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Świat/satkurier.pl

Kino Świat Bayerischer Rundfunk „Maria Skłodowska-Curie” Karolina Gruszka foto: Kino Świat 20 stycznia br. poznaliśmy zwycięzców Bavarian Film Awards, niemieckich nagród filmowych. Wśród zdobywców wyróżnień znalazł się film „Maria Skłodowska-Curie” - międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Obraz, w którym w tytułową rolę wcieliła się Karolina Gruszka, triumfował w dwóch kategoriach - został nagrodzony za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię. Dystrybutorem jest Film Boutique, a polskim Kino Świat, jednym z koproducentów jest Bayerischer Rundfunk, a wsparcia udzielił m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Kino Świat Bayerischer Rundfunk „Maria Skłodowska-Curie” Karolina Gruszka foto: Kino Świat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Maria Skłodowska-Curie” to historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków - miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat. Obok Karoliny Gruszki w filmie występują, m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej - siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay - założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat - zagorzały przeciwnik Marii.

Światowa premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie ubiegłego roku obraz znalazł się w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych - Camerimage. Do regularnej dystrybucji „Maria Skłodowska-Curie” trafi w piątek, 3 marca br.

Bavarian Film Prize to - przyznawane przez rząd Bawarii corocznie od 1980 roku - nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kinematografii. Laury dla filmu „Maria Skłodowska-Curie” to kolejny polski akcent w historii imprezy. W 2003 roku jury przyznało nagrodę honorową, która powędrowała do Romana Polańskiego za jego obraz „Pianista”.
 
Karolina Gruszka na plakacie promującym kinową emisję filmu „Maria Skłodowska-Curie”, foto: Kino Świat
Karolina Gruszka na plakacie promującym kinową emisję filmu „Maria Skłodowska-Curie”, foto: Kino Świat
Karolina Gruszka w filmie „Maria Skłodowska-Curie”, foto: Grzegorz Hartfiel
Karolina Gruszka w filmie „Maria Skłodowska-Curie”, foto: Grzegorz Hartfiel
Karolina Gruszka w filmie „Maria Skłodowska-Curie”, foto: Grzegorz Hartfiel
Karolina Gruszka w filmie „Maria Skłodowska-Curie”, foto: Grzegorz Hartfiel
Karolina Gruszka w filmie „Maria Skłodowska-Curie”, foto: Witold Bączyk
Karolina Gruszka w filmie „Maria Skłodowska-Curie”, foto: Witold Bączyk
Andre Wilms i Izabela Kuna w filmie „Maria Skłodowska-Curie”, foto: Grzegorz Hartfiel
Andre Wilms i Izabela Kuna w filmie „Maria Skłodowska-Curie”, foto: Grzegorz Hartfiel


Jak czytamy w komunikacie, „Maria Skłodowska-Curie” to wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków - polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy - czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu.

Jednak droga do sławy wiodła ścieżką pełną wyzwań i wyrzeczeń. By wypełnić misję dla ludzkości, Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża. A także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów akcji batalii, wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów. O której Albert Einstein miał powiedzieć, że ze wszystkich ludzi sukcesu, tylko ona jedna nie zmieniała się pod wpływem sławy.

- „Maria Skłodowska-Curie” to pierwszy tak intymny portret tej niezwykłej kobiety. Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki

- powiedział Mikołaj Pokromski, producent filmu.

- Chciałabym, żeby ten film pokazał niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości; Polkę, która musiała opuścić ukochaną ojczyznę, żeby móc poświęcić się nauce; osobę targaną sprzecznościami i dylematami, ale nigdy nietracącą z oczu celu. Moim celem jest przybliżenie widzom nieznanej do tej pory, ludzkiej twarzy tej bohaterki. Chciałabym, żebyśmy po obejrzeniu tego filmu zapamiętali Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, lecz przede wszystkim jako inspirującą, silną kobietą - jednostkę wybitną pod każdym względem, zasługującą na podziw i godną naśladowania

- powiedziała Marie Noëlle, reżyserka.


Producentem jest Pokromski Studio, firma, która ma na swoim koncie europejskie koprodukcje, m.in. polsko-niemiecki projekt „Zimowy ojciec” (2011). Koproducentami są: P’Artisan Filmproduktion, Sepia Production, Glory Film, Schubert International, Perathon Film, Schubert Music, Climax Films, Five Office i Bayerischer Rundfunk. Projekt został dofinansowany przez PISF, regionalny fundusz filmowy z Krakowa: KBF - Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Łodzi: EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi.

Film powstał w międzynarodowym zespole realizacyjnym: reżyseria - Marie Noëlle (Francja), zdjęcia - Michał Englert (Polska), scenografia - Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy - Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja - Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka - Bruno Coulais (Francja). Na ekranie polskim aktorom partnerują, m.in. André Wilms („Człowiek z Hawru”) i Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”) oraz niemieccy - Sabin Tambrea („Ludwik Szalony”) i Samuel Finzi („Flemming”). Zdjęcia były realizowane od maja do lipca 2015 roku w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz w Łodzi, Krakowie i Łebie.

Dystrybutorem światowym filmu jest Film Boutique (m.in. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy). Na polskie ekrany „Marię Skłodowską-Curie” wprowadzi firma Kino Świat.

„Maria Skłodowska-Curie” - o filmie - gatunek: dramat kostiumowy; produkcja: Polska/Niemcy/Francja/Belgia 2015; reżyseria: Marie Noëlle („Ludwik Szalony”, „Żona anarchisty”, „Trudna miłość”, „Obsession”); scenariusz: Marie Noëlle, Andrea Stoll; zdjęcia: Michał Englert („Body/ciało”, „Pani z przedszkola”, „Nieulotne”); produkcja: Marie Noëlle, Mikołaj Pokromski, Ralf Ziemmermann („Zimowy ojciec”); koprodukcja: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy), Sepia Prodiction (Francja); obsada: Karolina Gruszka („Pani z przedszkola”, „Żywie Biełaruś!”, „Inland Empire”), Daniel Olbrychski („Salt”, „Sęp”), Iza Kuna („Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”), Jan Frycz („Służby specjalne”, „Hiszpanka”, „Bejbi blues”, „80 milionów”), Piotr Głowacki („Listy do M. 2”, „Bogowie”, „Disco Polo”), André Wilms („Człowiek z Hawru”), Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”), Sabin Tambrea („Ludwig Szalony”) i Samuel Finzi („Flemming”).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...