reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać ukraińskie kanały?

dodano: 2017-06-06 10:39 | aktualizacja: 2017-06-06 11:20
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Jak odbierać ukraińskie kanały W związku z trudną sytuacją na Ukrainie i trwającymi tam walkami, nie brakuje osób, które zdecydowały się na opuszczenie najbardziej niebezpiecznych obszarów i ucieczkę, także do Polski. Do redakcji dociera coraz więcej pytań – i od samych obywateli Ukrainy, przebywających w kraju, jak i od instalatorów – co do możliwości wykonania instalacji satelitarnej na potrzeby odbioru ukraińskich kanałów TV. Czy jest to trudne? Jaki sprzęt jest potrzebny i jaki rozmiar anteny satelitarnej zapewni poprawny odbiór?

Jak odbierać ukraińskie kanały


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

PROPONOWANA INSTALACJA ANTENOWA

1. 85-90 cm: 9°E + 4,8°E + 4°W

W tym momencie (stan na marzec 2017 roku) do odbioru ukraińskich kanałów satelitarnych najrozsądniejsze wydaje się przygotowanie instalacji antenowej opartej o 3 pozycje satelitarne: 9°E (Eutelsat 9B), 4,8°E (Astra 4A) i 4°W (Amos 2/3/7). Pierwsza nie jest aktualnie wyjątkowo atrakcyjna jeśli chodzi o stacje FTA, ale obecność platformy XtraTV oraz zaangażowanie operatora Eutelsat mogą zachęcić innych nadawców. Tak wykonana instalacja wydaje się być najbezpieczniejszą i najbardziej przyszłościową, gdyż nic nie wskazuje, aby którakolwiek inna pozycja satelitarna miałaby się stać kluczową dla ukraińskich widzów.

Jako główną pozycję należy obrać 4,8°E, gdyż w tej sytuacji unikniemy „podwójnego zezowania”, czyli zakładania konwertera zezującego do zezującego oraz nie doprowadzimy do sytuacji, w której konwerter zezujący będzie ustawiony na pozycję odległą o znaczną ilość stopni od centralnej. Teoretycznie ustawiając antenę na 9°E zyskalibyśmy sygnał, ale odbyłoby się to kosztem satelitów Amos, gdzie zez byłby rozstawiony na aż 13° od pozycji centralnej. Straty w takim przypadku byłyby znaczące.
 

Od 4,8°E do 9°E mamy tylko 4,2°, co oznacza, że wskazane jest zastosowanie konwerterów z wąskimi promiennikami, aby nie zderzyć się z problemem braku możliwości zbliżenia do siebie LNB w wystarczający sposób. Warto także zwrócić uwagę dobierając antenę i/lub uchwyt na zez/multifeed, aby plastikowe uchwyty nie były zbyt szerokie, bo też mogą utrudnić odpowiednie zbliżenie LNB do siebie.
 

Między 4,8°E, a 4°W jest natomiast 8,8°, to trochę więcej niż w popularnych zezach montowanych w Polsce na Hot Bird-a 13°E i Astrę 1 19,2°E, montaż nie powinien być jednak problematyczny. Choć nie jest potrzebny konwerter z wąskim promiennikiem, to można taki rozważyć – identyczny jak dla pozycji 4,8°E i 9°E, aby zachować zgodność np. pod względem poboru prądu (i aby nie wyglądało to nieprofesjonalnie).
Do tego należy dobrać przełącznik DiSEqC 4/1, zostawiając jedno wejście w rezerwie. Przełączniki 3/1 są dostępne, ale mało popularne (co wynika ze sposobu implementacji DiSEqC – trójportowy przełącznik nie zmniejsza kosztów produkcji, musi być wykonany jak 4/1), więc nie ma większego sensu specjalnie takiego poszukiwać, z pewnością nie będzie lepszy. Zalecany jest odbiornik HD, gdyż poszczególne kanały stopniowo migrują do emisji w MPEG-4/H.264 oraz pojawiają się pierwsze stacje w HD. Ostatnio migrację do H.264 przeprowadził operator SatTelecom korzystający z transpondera na satelicie Astra 4A (4,8°E).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

259 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...