reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Lombardia - urokliwa kraina we Włoszech

dodano: 2017-08-11 13:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 7-8/2017

Lombardia Desenzano Lombardia to północna i najbogatsza część Włoch i Europy, jeśli nie świata. To także najbardziej zaludniony oraz najlepiej rozwinięty region Włoch, ze stolicą Mediolanem – drugim miastem Italii po Rzymie. W Lombardii mieszka ponad 10 mln ludzi, przy czym w samym Mediolanie ponad 1,3 mln.

Lombardia Desenzano


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Cremona – miasto Stradivariusa

Cremona leży nad rzeką Pad, 50 km na południe od Brescii. Można tam dojechać autostradą płatną lub zwykłą drogą leżąca obok autostrady. Cremona jest miastem związanym z muzyką i skrzypcami. Tutaj urodził się Claudio Monteverdi – twórca madrygałów i oper. To w Cremonie w 1530 r. Andrea Amati wynalazł skrzypce, ale dopiero Antonio Stradivari został najbardziej znanym lutnikiem, a jego skrzypce legendą. Cremona najbardziej znana jest jako miasto Stradivariusa – mistrza kremońskiej szkoły lutniczej – jego pomnik jest w centrum miasta.
 
Pomnik Stradivariusa w Cremonie

Miasto zostało założone w 218 r. p.n.e. przez Rzymian, choć najsłynniejsza legenda głosi, że miasto zostało założone przez Herkulesa. Potem przechodziło z rąk do rąk, było nawet w Cesarstwie Bizantyjskim. Będąc blisko z Mediolanem miasto trafiło do Włoch.
 
Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Cremonie

Wśród zabytków na pewno wyróżnia się lombardzko-romańsko-gotycka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Cattedrale di Santa Maria Assunta. Budowa katedry rozpoczęła się na początku XII w. i ciągnęła się przez dwa stulecia, dlatego tyle stylów – widok jej fasady oraz wewnątrz robi wrażenie. Jej obłożona charakterystycznym białym marmurem główna fasada wraz z sąsiednim baptysterium stanowi jeden z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Europie. Obok katedry jest wysoka na 112 metrów dzwonnica Torrazzo, która stanowi jedną z najstarszych tak wysokich budowli z cegły na świecie. Jest tam zegar astronomiczny, działający do dzisiaj. Za kilka euro można wejść po 502 stopniach na szczyt wieży po to, aby zachwycać się panoramą Cremony.
 
Wnętrze katedry w Cremonie

Torrone i mostarda z Cremony

Podobno torrone wymyślono z okazji ślubu Bianchi Marii Visconti, córki doży Mediolanu i Francesca Sforzy. Miejscowi cukiernicy stworzyli z okazji ślubu deser, który formą i nazwą nawiązywał do symbolu miasta, czyli do Torrazzo. W rzeczywistości deser ten, na bazie migdałów, miodu, cukru i białka, ma arabskie korzenie. Cremona jest ojczyzną torrone. Jest nawet święto torrone, odbywające się w mieście między październikiem a listopadem.

Miasto jest znane z Mostarda do Cremonese di Frutti, takiej słodkiej musztardy, której słoiczek warto kupić za 5-6 euro. To połączenie musztardy z olejem gorczycowym oraz słodkimi, kandyzowanymi owocami, białym winem, cytryną, miodem i czasami cebulą – przepisów jest dużo, a podobne mostardy są produkowane w Mantui i Parmie.
 
Mostarda z Cremony

Polecam też desery oparte na migdałach, w tym słynne „skrzypce migdałowe”. Typowe dla Cremony jest Sbrizulusa – suche ciasto z mąki kukurydzianej i pszenicznej z skórką cytryny i łyżeczką likieru. Równie typowe jest „Pan Cremona” – miękkie ciasto z migdałami, pokryte czekoladą. Słodka jest dalej Pattona (w dialekcie z Cremony – Patuna) – ciasto z mąki... kasztanowej z włoskiego kasztanowca. Z Cremoną związane jest przysłowie czeskie: Jeden papież w Rzymie, jeden port w Ankonie, jedna wieża w Cremonie, jedno piwo w Rakovníku, oparte na łacińskim wzorcu.
 
Migdałowe skrzypce


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...