reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Agora: „Nike 2017” dla Cezarego Łazarewicza

dodano: 2017-10-02 02:25
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike” Laureatem 21. edycji „Nagrody Nike” został Cezary Łazarewicz - za najlepszą książkę roku jury uznało jego reportaż „Żeby nie było śladów”. Wyróżnienie zostało wręczone podczas finałowej gali w niedzielę, 1 października br. w Warszawie, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Galę można było oglądać w TVN24 i na wyborcza.pl. Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymał Stanisław Łubieński za tom eseistyczny „Dwanaście srok za ogon”.

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Po raz pierwszy w dziejach Nike nagradzamy reportaż - reportaż historyczny. (...) To historia sprzed ponad trzech dekad, z zamkniętej epoki, ale mechanizmy w niej opisane zawsze mogą się powtórzyć. Ta książka jest wiarygodnym świadectwem tamtego czasu - podczas obrad jury w jednym byliśmy zgodni - po przeczytaniu 20 stron mamy wrażenie, że nagle znaleźliśmy się z powrotem w początku lat 80. To jest bardzo ciężkie doświadczenie. Ta książka może być też przestrogą przed tym, co może się zdarzyć, gdy wymiar sprawiedliwości traci niezależność i staje się narzędziem politycznej władzy

- mówił w laudacji na cześć laureata Tomasz Fiałkowski, przewodniczący jury „Nagrody literackiej Nike”.


Jury „Nagrody Nike” doceniło książkę Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. - To reportaż prezentujący jedną z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL - zatłuczenie na śmierć przez milicjantów Grzegorza Przemyka. Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię 19-letniego maturzysty - od zatrzymania na placu Zamkowym w Warszawie po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm autorytarnej władzy zacierającej ślady zbrodni, niewyobrażalną krzywdę i rodzicielską miłość oraz bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych - czytamy w opisie.

Za reportaż „Żeby nie było śladów" autor otrzymał wcześniej „Nagrodę im. Oskara Haleckiego” oraz „Nagrodę MediaTory” w kategorii „Obserwator”. Książka ta została również „Książką 2016 roku” w plebiscycie Radia Kraków i była nominowana do nagrody „Śląski Wawrzyn Literacki” oraz „Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego”.

- To miała być książka o czasach, które nigdy się nie zdarzą, o tym, jak kłamstwo zwycięża. Kiedy już ją napisałem, opisując mechanizmy władzy sprzed 30 lat, to nagle zauważyłem, że są one wieczne. (...) To, co dzieje się teraz, bardzo przypomina te mechanizmy, które wydawało mi się, że już nigdy nie wrócą. (...) Mam nadzieję, że za 20 lat będzie ktoś, kto opisze dzisiejsze mechanizmy władzy i, być może, też za to dostanie nagrodę

- mówił autor odbierając statuetkę Nike.


Cezary Łazarewicz urodził się w 1966 roku. Jest dziennikarzem prasowym, reporterem i publicystą. Pisał m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Przekroju” i „Polityki”. Jest autorem takich książek jak „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013) oraz „Elegancki morderca” (2015). 
 
Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza”.
 
Cezary Łazarewicz, Tomasz Fiałkowski i Adam Michnik podczas gali „Nagrody literackiej Nike”, foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Cezary Łazarewicz, Tomasz Fiałkowski i Adam Michnik podczas gali „Nagrody literackiej Nike”, foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Cezary Łazarewicz (w środku) podczas gali „Nagrody literackiej Nike”, foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Cezary Łazarewicz (w środku) podczas gali „Nagrody literackiej Nike”, foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Cezary Łazarewicz podczas gali „Nagrody literackiej Nike”, foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Cezary Łazarewicz podczas gali „Nagrody literackiej Nike”, foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

 
O tym, kto zostanie laureatem „Nagrody Nike 2017”, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia - w niedzielę, 1 października br. W jury tegorocznej edycji konkursu zasiadali: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Joanna Krakowska, Antoni Pawlak, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski i Maria Zmarz-Koczanowicz.
 
Pozostałymi książkami finalistkami 21. edycji „Nagrody Nike” były: „Serce” Radosławy Franczak, „Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego, „Włos Bregueta” Jacka Podsiadły, „Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman i „Las nie uprzedza” Krzysztofa Środy.
 
Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymał Stanisław Łubieński za tom eseistyczny „Dwanaście srok za ogon”.

Uroczysta gala „Nagrody Nike” była transmitowana przez TVN24 (więcej tutaj). Można ją także było obejrzeć na wyborcza.pl.

„Nagroda Literacka Nike” przyznawana jest za „Najlepszą książkę roku”. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. 

Laureatką Nike w 2016 roku została Bronisława Nowicka za zbiór poetyckich opowieści „Nakarmić kamień”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...