reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

EBU zleca testy rywali kodeka HEVC

dodano: 2018-01-15 12:27
autor: Janusz Sulisz | źródło: digitaltveurope

HEVC Europejska Unia Nadawców (EBU) zleciła Uniwersytetowi Nauk Stosowanych w Wiesbaden przeprowadzenie subiektywnej oceny konkurencyjnych technologii kompresji wideo. Potrzeba ta wynikła w związku z rosnącym zainteresowaniem kodekiem AOMedia Video 1 (AV1) Alliance for Open Media i Joint Exploration Model (JEM) opracowanym przez ISO i ITU.

HEVC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podczas gdy JEM obiecuje ponad 25-proc. poprawę wydajności kodowania w porównaniu z HEVC/H.265, AV1 oferuje potencjalnie wolną od licencji alternatywę, która mogłaby odpowiadać jakości HEVC.

Ocena AV1, JEM i HEVC będzie zawierała porównanie szybkości kodowania/dekodowania i ma na celu ułatwienie członkom EBU ewentualnego wyboru najlepszego kodeka dla ich indywidualnych potrzeb. Wyniki testów zostaną przedstawione przez profesora Matthiasa Narroschke na seminarium EBU w Genewie pod koniec stycznia br.

Zainteresowanie alternatywą dla HEVC, który od dawna jest postrzegany jako naturalny następca standardu H.264/MPEG-4 i jest już szeroko stosowany, rośnie już od jakiegoś czasu. W lipcu zeszłego roku wspólny zespół MPEG-VCEG stwierdził na podstawie testów, że istnieją przesłanki do stworzenia nowego standardu, który mógłby znacznie przewyższyć osiągi HEVC. Ocena ta obejmowała testy technologii kompresji JEM, które wskazały znaczny wzrost jego wydajności w porównaniu z HEVC.

Na posiedzeniu MPEG w październiku ub.r. w Makau grupa wydała zaproszenie do składania wniosków i powołała zespół Joint Video Experts Team (JVET) do pracy nad stworzeniem nowego planowanego standardu. Zgłoszenia do konkursu będą oceniane na następnym posiedzeniu MPEG w kwietniu.

Standard AV1 Alliance for Open Media jest oparty o kodek VP9 firmy Google i zawiera nowe narzędzia do kodowania z m.in. VP10 Google, Thora Cisco i Daali Mozilla/Xiph.org. Testy przeprowadzone w ubiegłym roku wykazały, że AV1 oferuje konkurencyjną wydajność w porównaniu z HEVC.

Sojusz, który jest wspierany przez Google, Amazona, Cisco, Intela, Facebooka i Netfliksa, otrzymał dodatkowy impuls na początku tego miesiąca, kiedy dołączył Apple. Branża od dawna martwi się wysokimi kosztami licencjonowania HEVC/H.265. Zajmują się tym trzy podmioty: HEVC Advance, MPEG LA i od niedawna także Velos Media.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technika


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

239 zł Więcej...