reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dreambox kontra Vu+

dodano: 2018-04-06 14:12 | aktualizacja: 2018-05-10 17:06
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2018

Dreambox DM920 ultraHD Koniec 2017 roku oraz styczeń 2018 okazały się – jak zresztą zapowiadano – obfitujące w nowości. Szczególnie dużo pojawiło się nowych odbiorników 4K, bo przed świętami Dreambox zdążył z premierą swojego najświeższego dokonania, modelu DM920 ultra HD. Natomiast Vu+ między świętami a Nowym Rokiem dodał do tego swój Zero 4K, a zaraz po Nowym Roku do sprzedaży trafił także mocniejszy i lepiej wyposażony następca Uno 4K: Uno 4K SE.

Dreambox kontra Vu+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To znaczące premiery, bo obydwaj producenci są niezmiennie uznawani za wiodących jeśli chodzi o odbiorniki linuksowe oparte o system E2. Dreambox to legenda i choć w ostatnich latach byli mniej aktywni, to rok 2017 był dla nich mocnym powrotem. Vu+ natomiast od lat utrzymuje poziom, budzi respekt wsparciem (jeszcze do niedawna wydawano aktualizacje nawet dla odbiorników wprowadzonych do sprzedaży 6 lat temu) i innowacyjnością (pisaliśmy szerzej o funkcjach QuadPiP i deszyfrowaniu offline w wydaniu 9-10/2017 naszego magazynu).

Dreambox DM920 ultraHD

Model DM920 ultraHD to rozwinięcie obecnego już na rynku od wielu miesięcy DM900 ultraHD. Nowe urządzenie jest lepiej wyposażone od strony złącz, ale przede wszystkim pod względem sprzętu i podzespołów.
 
Dreambox DM920 ultraHD

Obudowa, wymiary obydwu modeli są identyczne. Patrząc na panel przedni z zamkniętą klapką, modeli praktycznie nie da się rozróżnić. Jedynie na górnej części panelu wymieniono nazwę modelu. Pierwsze różnice ukazują się po otwarciu klapki po lewej, gdzie schowano czytnik kart, dwa gniazda na moduły CAM (DM900 ultraHD miał jedno), port USB 3.0 oraz czytnik kart pamięci SD. Dalej na prawo jest dotykowy klawisz czuwania oraz kolorowy wyświetlacz 3’’ LCD – pod tym względem DM900 i DM920 są identyczne.

Panele tylne są także łudząco podobne, ale z jedną zasadniczą różnicą – w DM920 pojawia się gniazdo umożliwiające instalację dodatkowej głowicy. Jedna wymienna jest fabrycznie zamontowana, dalej jest port serwisowy mini USB, optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF, wejście i wyjście HDMI, mechaniczny wyłącznik zasilania, gniazdo LAN 1 Gbit/s, kolejny port USB 3.0, wysuwana szufladka na dysk 2,5’’ (w modelu DM920 nieco ją powiększono) oraz gniazdo dla zewnętrznego zasilacza (12 V, 5 A).
 
Dreambox DM920 ultraHD - panel tylny

Poza samą obecnością dodatkowego gniazda dla drugiej głowicy DM920 ultraHD ma dostępną szerszą gamę głowic. A wręcz można napisać: gigantyczną gamę! I tu nasze ostrzeżenie dla kupujących: należy zwracać uwagę na to, jaki egzemplarz kupujemy – z jaką głowicą zainstalowaną fabrycznie. Różnica w cenie odbiornika z najprostszą głowicą, a najbogatszą może wynieść aż 300 zł. Nabywając najtańszą wersję urządzenia, dostaniemy ją z tą najprostszą głowicą, z której możliwości niekoniecznie możemy być zadowoleni. Informacje, czym różnią się poszczególne głowice, wyszczególniliśmy w tabeli. Główne wyróżniki to ilość wejść, typ odbieranego sygnału (niektóre z głowic są tzw. triple – gotowe w zależności od konfiguracji do odbioru sygnału satelitarnego, naziemnego lub kablowego), wsparcie nowego standardu DVB-S2X, FBC, czyli Full Band Capture (opisywaliśmy co to przy okazji testów Vu+, skrótowo mówiąc chodzi o to, że mając tylko 2 wejścia sygnału wewnątrz jest 8 demodulatorów i można odebrać niezależnie sygnał z 8 różnych transponderów, co znacząco powiększa np. możliwości w zakresie nagrywania) oraz odbiór sygnałów Multistream (chodzi tu zarówno o emisje wielostrumieniowe, MIS jak i PLS – Physical Layer Scrambling, takie przekazy są realizowane z kilku satelitów na potrzeby dosyłów sygnału do nadajników naziemnej TV cyfrowej w niektórych krajach, m.in. we Włoszech, Francji czy Bułgarii).

Z tabeli porównawczej głowic wynika kilka istotnych wniosków. Przede wszystkim nie ma głowicy, która łączyłaby absolutnie wszystkie możliwości. Jeśli kluczowe dla nas jest posiadanie głowicy FBC, to jednocześnie nie ma modelu triple z obsługą naziemnej TV cyfrowej DVB-T/T2 lub TV kablowej DVB-C. Wtedy trzeba będzie dołożyć osobną głowicę (o ile jej potrzebujemy) w drugi slot. Znowu decydując się na triple – trzeba zapomnieć o FBC.

Kolejna kwestia to rozrzut możliwości i trzeba się też zastanowić, co naprawdę potrzebujemy. Zdaniem redakcji nie ma sensu nabywać najdroższej głowicy FBC, jeśli tak naprawdę nie nagrywamy wcale lub bardzo rzadko. W ten sposób można zaoszczędzić, jak wspomnieliśmy nawet do 300 zł. Jednocześnie nie obejdzie się bez bardzo uważnego czytania opisów produktu przed zakupem, aby nie nabyć nie tej wersji, a np. uboższą – jak widać z tabeli jest dual DVB-S2, a jest dual DVB-S2X (bardziej przyszłościowa) i różnica w cenie między nimi powinna wynosić tylko 50 zł.

Poza widocznymi różnicami są jeszcze niewidoczne. Redakcja przeprowadziła krótkie testy po zgłoszeniach pierwszych nabywców i okazało się, że o ile głowice FBC są w wersji DVB-S2X z Multistream, czyli wydawałoby się – pełnią szczęścia dla DX-erów, to wypadają nad wyraz słabo w kwestii odbioru niskich SR. Dla DX-erów nie polecamy głowic z chipami Broadcom – wyłącznie SiLabs. Na nich udało się np. odebrać przekaz stacji radiowej Antenne Düsseldorf z satelity Astra 3B (23,5°E) z Symbol Rate o wartości zaledwie 285 ksymb/s. W tym samym czasie tuner FBC na chipie Broadcoma miał spore problemy nawet z RMF z tej samej pozycji satelitarnej z SR 1410 ksymb/s.

Za to warto odnotować, że Dreambox DM920 ultraHD jest pierwszym odbiornikiem, którego można zakupić z głowicą FBC DVB-S2X opartą o chip Broadcom BCM43508. Producentowi udało się wyprzedzić w tym zakresie Vu+, który także zapowiadał wprowadzenie takiej głowicy dla Vu+ Uno 4K SE, ale nie zdążył.
 

Zostawiając już temat głowic, zarówno DM900 jak i nowy DM920 pracują pod kontrolą dwurdzeniowego procesora Broadcom BCM7252s taktowanego zegarem 1,7 GHz. Bez zmian pozostawiono ilość pamięci RAM – imponujące 2 GB, ale za to DM920 ma aż 8 GB pamięci Flash (w porównaniu z 4 GB w DM900). I to spora zaleta, bo w zasadzie przy takiej ilości pamięci Flash nie istnieje możliwość przepełnienia jej dodatkami czy skórkami – trudno nam to sobie wyobrazić, aby zapakować 8 GB pamięci Flash dodatkami. Daje dużo możliwości rozwoju oprogramowania na przyszłość bez oglądania się na oszczędność miejsca.

Dla porządku odnotujmy jeszcze, że w zestawie poza odbiornikiem znajdziemy: pilot zdalnego sterowania z kompletem baterii (uwaga: AA, czyli tzw. „duże paluszki”), zewnętrzny zasilacz z przewodem, kabel HDMI, śrubki pozwalające na dokręcenie dysku do szufladki oraz skróconą instrukcję szybkiego startu w językach angielskim i niemieckim.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 -V1 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...