reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

HbbTV w polskim DVB-T

dodano: 2018-06-05 11:25 | aktualizacja: 2018-06-05 12:23
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

HbbTV Po względnej ciszy w kwestii rozwoju telewizji hybrydowej HbbTV w Polsce ostatnie miesiące przyniosły znów pewne ożywienie. W ramach MUX 8 emitowanego w paśmie VHF operator EmiTel ruszył z rozbudową swojego portalu HbbTV. Nadal ma on charakter testowy, ale liczba dodawanych usług sprawiła, że redakcja uznała, iż warto przyjrzeć się nieco bliżej, jak obecnie wygląda kwestia HbbTV w polskim DVB-T – co widz może zyskać, ale też jakie są obecnie minusy HbbTV.

HbbTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Stopklatka TV ma własny prosty serwis HbbTV, obejmuje on program TV z rozbudowanymi szczegółowymi opisami (uzupełnionymi o kadry z wybranych programów), Polecamy (pozycje z ramówki kanału, które nadawca szczególnie poleca uwadze widzów) oraz Aktualności (wiadomości i komunikaty od nadawcy kanału).
 
HbbTV na Stopklatka TV
HbbTV na Stopklatka TV

Ostatnim nadawcą, który oferuje coś w HbbTV w ramach badanych multipleksów DVB-T, jest Zoom TV i ma serwis podobny do Stopklatka TV – zawiera program TV z rozbudowanymi opisami oraz aktualności zawierające komunikaty od nadawcy.
 
HbbTV na Zoom TV
HbbTV na Zoom TV

Pozostałe kanały, które mają podpiętą sygnalizację HbbTV, aktualnie nie emitują żadnych portali, ale też nie jest tak, że nadają „nic” – przy kanałach od Grupy Polsat (Polsat, TV4, TV6, Super Polsat), Telewizji Puls (TV Puls i Puls 2), Metro oraz Grupy TVN (TVN, TVN7, TTV) podłączone są skrypty analityczne Google Analytics, dodatkowo przy kanałach Grupy Polsat były także podpięte statystyki Piwik (w momencie testu ten fragment był wykomentowany w kodzie), a stacje Grupy TVN próbowały pobrać informacje o wybranej bieżącej stacji z listy kanałów (by rozpoznawać kanał, bo statystyki podpięto pod jeden identyfikator Google Analytics). Co ważne nie potrzeba wciskać czerwonego przycisku – analityka jest realizowana od razy po zmianie kanału, jeśli tylko urządzenie HbbTV obsługuje i jest podpięte do sieci. Skomentujemy ten fakt w dalszej części artykułu. Oczywiście nadawcy, którzy mają normalne serwisy HbbTV, też analitykę zbierają. Także przed tym nie ma ucieczki (nie licząc wyłączenia HbbTV), ale ci nadawcy dają coś w zamian i jest jakaś wartość dodana, a widząc jakąś treść na ekranie można podejrzewać, że nadawca przynajmniej „wie”, że ktoś serwis uruchomił. A gdy na ekranie nie widać nic, a tu jednak coś się dzieje w tle…

Warto dla porządku odnotować, że przy kanałach z Grupy Polsat w okresie przedświątecznym pod koniec 2017 roku uruchomiono w HbbTV faktyczny serwis pełniący rolę promocyjną świątecznej oferty Cyfrowego Polsatu. Można tam było zobaczyć wideo z Krzysztofem Ibiszem, informacje o kanałach dostępnych w ofercie Cyfrowego Polsatu, szczegóły dotyczące dekodera Evobox PVR, kilka ofert cenowych operatora oraz możliwość pozostawienia numeru telefonu, na który operator oddzwoni, jeśli bylibyśmy zainteresowani ofertą. Nie wiadomo, jak duży odzew był na tę formę promocji. Zaraz po świętach serwis wyłączono i powrócono do zbierania danych statystycznych.

Warto też odnotować, że kanały TV Puls i Puls 2 nie miały w ogóle podpiętego HbbTV jeszcze na początku 2018 roku. Zbieranie analityki rozpoczęto przypuszczalnie w lutym lub w marcu.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HbbTV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...