reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: NTC źle odbiera lub wcale - co zrobić?

dodano: 2018-12-28 18:42 | aktualizacja: 2019-01-06 21:19
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

NTC antena naziemna DVB-T Co zrobić, aby telewizja naziemna odbierała bez zarzutu? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które albo chcą zrezygnować z opłat za platformę lub kablówkę, albo dopiero zaczynają swoją przygodę z naziemną telewizją cyfrową (NTC). Ten tekst napisałem pod wpływem zadziwiającego artykułu, który zamieszczono na stronie... „Faktu” pt. „Najlepsze anteny do TV". To dopiero są genialni doradcy i superfachowcy od anten naziemnych i NTC! Strach się bać.

NTC naziemna telewizja cyfrowa DVB-T


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Artykuł w „Fakcie” zaczyna się całkiem dobrze, ale im dalej, tym gorzej:

- Utrata zasięgu lub zła jakość obrazu może rozzłościć każdego, a w szczególności podczas nadawania ulubionego serialu czy ważnych rozgrywek sportowych. Jednak aby temu zaradzić, możemy zdecydować się na zamontowanie anteny telewizyjnej, która pozwoli nam oglądać telewizję bez żadnych zarzutów! W poniższym zestawieniu wybraliśmy anteny telewizyjne, które cieszą się największym zainteresowaniem na rynku....

Telewizja bez zarzutów na antenach z przypadku?
Ciekawe o jakie zarzuty chodzi? I potem następuje opis 5 przypadkowych anten naziemnej TV, z których może jedną antenę Telkom-Telmoru znam z praktyki i solidności, nie mówiąc o mojej wiedzy jako fachowca od NTC (naziemnej telewizji cyfrowej), który nie tylko aktywnie wspierał wprowadzenie DVB-T w Polsce w 2012 r., ale i optował za popularyzacją MUX 8 i szybkim wejściem kanałów TVP na ten multipleks. I człowiek, jak przeczyta takie teksty, to ręce i nogi opadają.

Uwaga na takie porady!
Zacznijmy też od słownictwa i nazewnictwa w opisach, które jest niespójne, ewidentnie wklejone z innych stron internetowych, bez jakiegokolwiek pojęcia, o czym się pisze. Autor musiał być laikiem. Przykładem może być sugerowanie, że to dla DAB, a mamy w Polsce DAB+. Nie ma już emisji analogowej telewizji, a tam w opisie sugeruje się, że jeszcze jest, itd. - to razi!

Antena VHF jest po to, by odbierać głównie MUX 8 (DAB+ też). Nie wiem, co to za antena, która nadaje się do używania w... terenie? W terenie czy w domu, ale chyba ma odbierać wszystko, co potrzeba odbiorcy w danym miejscu, a nie w terenie - jakim terenie?

Albo taki kwiatek: „wzmacniacz zintegrowany (50 dB) dla optymalnej reprodukcji odbieranych sygnałów" - nie wiem, co tu można reprodukować? Ewentualnie polecam takie cudne zdanie: „wbudowany ultra niskoszumny przedwzmacniacz".

Szkoda już się czepiać redakcji „Faktu", bo może zrozumieją i wycofają ten fatalny artykuł. Według naszej redakcji, lepiej coś doradzić, ale znając zasięg „Faktu" i potęgę Internetu, należy się obawiać, że wielu czytelników wpisze w wyszukiwarkę Google lub po prostu kliknie w podany link i kupi antenę, która według opisów ma być rewelacją, a prawdopodobnie będzie nieporozumieniem w danym przypadku.

Dobór anteny to nie jest kupowanie w Internecie i już. To się zwykle źle kończy.
Szczególnie należy być ostrożnym jeśli chodzi o małe, wewnętrzne anteny DVB-T, które mogą mieć superfiltry i „niskoszumne” wzmacniacze, ale - z całym szacunkiem - w warunkach odbioru DVB-T w Polsce mogą się sprawdzać tylko w odległościach bliskich nadajnikowi danego multipleksu. Te anteny na zachodzie Europy, gdzie nadajniki są gęściej rozłożone, sprawują się bardzo dobrze, ale nie w Polsce. Trzeba to przyjąć do wiadomości, a nie na zasadzie, a jednak nie uwierzę, jak to Polak, i kupię, a może nie będzie widać tej antenki. Piszę to z praktyki, bo większość anten naziemnych zwykle wraca po zakupach w sklepach internetowych - znam to zbyt dobrze, bo takie anteny prawie wycofaliśmy z oferty sklepu Hollex.pl, bo po co sprzedawać coś, co ciągle się wraca, gdyż nie odbiera wcale? To taki ciepły towar, który tylko się niszczy w transporcie na linii kupujący - sklep w sieci.


To co zrobić, aby odbierać NTC bez... tych zarzutów?

Kilka ważnych porad o antenach naziemnych DVB-T:

1. Podstawa to dobra antena kierunkowa.

Bez anteny kierunkowej zwykle odbiór DVB-T jest słaby lub częściowy, czyli słabszy multipleks, np. MUX 8 w VHF lub MUX 3 jest poza zasięgiem. Trzeba przyznać, że brak odbioru kilku fajnych kanałów z tych multipleksów jednak boli. Po co kupować antenę, by odbierać część darmowej oferty NTC? To nabieranie się na antenki pokojowe dosłownie przypomina naiwnego Kowalskiego spod Amber Gold. Jeśli ma być dobry odbiór, to tylko na zewnętrznej antenie kierunkowej dobranej przez fachowca lub kogoś zorientowanego. Antena może być krótka, ale zewnętrzna i skierowana na konkretny nadajnik, a nie byle gdzie. Im dalej od nadajnika, tym antena musi być dłuższa i tym samym droższa, czasami bardziej renomowanej firmy, która jest znana z dobrych produktów, np. Televes czy Telkom-Telmor, a nie totalna chińszczyzna, która rozleci się pod wpływem słońca i warunków atmosferycznych po roku, bo tak się nie raz dzieje.

2. Antena siatkowa i pokojowa sprawdza się tylko w mieście.

Takie anteny to prawie to samo jak kawałek kabla wsadzonego w gniazdo antenowe - też działa! To może nie trzeba anteny? Nie neguję tu anten siatkowych, które odbierają po prostu wszystko wokół i wzmacniają sygnały plus szumy. Czasami na nich można wyszukać nawet 100 kanałów z kilku nadajników wokół - nie wiadomo nawet, który jaki ma sygnał pod względem jakości. Nie ma jednak tych kanałów co trzeba, czyli 20 kilku stacji z najmocniejszego nadajnika.

Pokojowe anteny mogą się sprawdzić tuż przy nadajniku, np. z Pałacu Kultury w Warszawie. Pisaliśmy zresztą o cudownych antenach, co to odbierają wszystko, nawet to co z kablówek. Im więcej jest w opisie, że ma coś wyjątkowego, superfiltr, superwzmacniacz, itd, to trzeba od razu uważać, bo to tylko marketingowy bełkot, najczęściej niemający nic wspólnego z jakością odbioru. Wzmacnianie słabego sygnału i szumów nie ma sensu - to chyba jasne. Jeśli antenka ledwie coś tam odbierze, to po co wzmacniać też szumy?

3. Filtr LTE potrzebny szczególnie w mieście.

Taki filtr LTE może dużo pomóc, bo ewentualne zakłócenia od Internetu LTE od któregokolwiek z operatorów telefonii komórkowej mogą zablokować sygnał. Warto więc sprawdzić, czy antena ma taki filtr wbudowany, bo taka sama antena może mieć filtr, a prawie identyczna nie. Różnica w cenie jest 10-30 zł, a potem kupno filtra LTE, gdy ktoś nie nie jest świadomy zakłóceń jest już trudne. Przykładowa antena z filtrem LTE.
 
Antena Fuba DAT913 Combo H/V LTE dla MUX 8


4. Koniecznie antena szerokopasmowa, bo nie będzie MUX 8.

Po włączeniu kanałów TVP, w tym TVP Sport HD na nadajniki MUX 8, żal tego nie mieć. Za TVP Sport HD normalnie trzeba zapłacić jakiejś kablówce czy platformie. Trzeba też sprawdzić, w jakiej polaryzacji, z jakiego nadajnika nadawany jest MUX 8. W różnych rejonizacjach nadawany jest MUX 8, bo czasami jest H, a czasami V. Jeśli antena nie jest dopasowana mechanicznie do obrócenia części VHF do odpowiedniej polaryzacji, to może być kłopot. Przygotowaliśmy kiedyś listę anten combo V/H. Poradnik na ten temat jest tu. Więcej jest też tu.


5. Antena naziemna z poradą i instalatorem z miernikiem.

Czasami instalacja naziemna może sprawiać tak duży problem, szczególnie gdy to są tereny górskie, że samodzielny montaż jeszcze na kilka telewizorów może opierać się na fachowej wiedzy, której nabywca anteny z marketu RTV (czyli sprzedali i zapomnieli) nie otrzyma, a wiedza z Internetu niestety nie zastąpi wiedzy praktycznej. Czasami konieczny jest miernik DVB-T, by potwierdzić, w którym kierunku lepiej ustawić antenę, jak wysoko, jakie są ewentualne przeszkody i sam sygnał na potrzeby instalacji zbiorczej. Wezwanie instalatora z miernikiem DVB-T może być wskazane i wykluczające nerwy: „działa czy nie działa". Ktoś chce zaoszczędzić, to męczy się sam i potem tylko narzeka.

Takich porad mamy więcej.
Postaramy się je przekazać w poradniku w najbliższym magazynie SAT Kurier - warto zamówić prenumeratę.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...