reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zamek Tenczyn w Rudnie, czyli „mały Wawel” [wideo]

dodano: 2019-04-02 21:42 | aktualizacja: 2019-10-16 13:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: ratujtenczyn.org.pl/orlegniazda.pl/podrozezantena.pl

Zamek Tenczyn Rudno W Rudnie w pow. krakowskim, raptem około 18 km w linii prostej od granic Krakowa, tuż przy autostradzie A4 znajdują się godne obejrzenia ruiny zamku Tenczyn. To jeden z zamków na szlaku Orlich Gniazd. Kiedyś zamek Tenczyn był jednym z największych obiektów tego typu w Małopolsce i znaczącym w Polsce. Przez 300 lat nazywano go nawet „małym Wawelem”. W lipcu 2016 roku, dzięki porozumieniu zawartemu między spadkobiercami Adama hr. Potockiego a Gminą Krzeszowice, ruiny ponownie zostały otwarte dla zwiedzających (niestety tylko latem). Zamek jest uważany za jeden z 10 najciekawszych zamków w Małopolsce - warto go zobaczyć!

Zamek Tenczyn Rudno z drona z lotu ptaka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Istnieje hipoteza, że zamek gotycki w Rudnie został zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi i katastrofy budowlanej z tym związanej około roku 1400-1402 lub 1442/1443. Nie ma jednak potwierdzenia.

- Zamek był odwiedzany przez twórców polskiego Odrodzenia - Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja.
 

- Jan Kochanowski, prywatnie przyjaciel Jana Chrzciciela Tęczyńskiego, napisał na jego temat elegijny wierszowany poemat wychwalający przymioty młodego szlachcica i wyrażający smutek po jego tragicznej śmierci.
 

- W latach 1563-93 zamek Tenczyn został całkowicie przebudowany przez kasztelana Jana Tęczyńskiego. Przekształcono go w renesansową rezydencję z dziedzińcem arkadowym, otoczoną zewnętrznym obwodem obronnym wyposażonym w baszty artyleryjskie. Odtąd pełnił on funkcję ośrodka kulturalnego - dlatego nazywano go „małym Wawelem”.

- Zamek Tenczyn w swojej historii dwukrotnie został strawiony przez ogień. Pierwszy raz został podpalony w lipcu 1656 roku przez Szwedów dowodzonych przez Kurta Christopha von Königsmarcka. Drugi raz płonął 100 lat później, ale wtedy na skutek uderzenia pioruna. Pożary te spowodowały tak duże spustoszenie, że Tenczyn nie nadawał się już do zamieszkania.
 

- W 1787 roku król Stanisław August Poniatowski, odbywając podróż po Polsce, odwiedził zamek Tenczyn, ale zastał tu już tylko „rozwaliny”.

- Rudno to jedno z niewielu miejsc w Polsce, a nawet w środkowej Europie, w którym występują kamienie - agaty, i do tego są bardzo różnorodne.

- Otwarcie sezonu turystycznego 2019 roku na zamku Tenczyn w Rudnie zapowiedziano na sobotę, 27 kwietnia 2019 r. o godz. 10:00.
 
Od redakcji:

Zachęcamy innych podróżników do nadsyłania własnych tekstów z fotografiami z podróży, a postaramy się je opublikować. Pochwalcie się swoją wycieczką lub podróżą w nieznane - nie jest ważne czy pieszo, samolotem, rowerem czy motorem. Może być pielgrzymka, wycieczka rodzinna lub samotne wejście na szczyt - istotna jest idea i może czasami jakaś antenka po drodze.

Piszcie na adres: redakcja[at]satkurier.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Fransat: CAM + karta

Oryginalny moduł (CAM) CI wraz z kartą Fransat. Zapewnia dostęp...

499 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

279 zł Więcej...