reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

dodano: 2019-05-12 09:05 | aktualizacja: 2021-01-02 21:11
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Mogielica Choć Beskid Wyspowy przemierzyłam już wzdłuż i wszerz, to zawsze wracam tam z wielkim utęsknieniem. Pomijając walory czysto krajobrazowe, na pewno duże znaczenie ma tu niewielka odległość od Krakowa, a także to, że Beskid Wyspowy nie jest szczególnie popularny wśród turystów. Szansa na to, że w ciągu tygodnia spotyka się na szlaku choć jedną osobę jest znikoma. W ten oto sposób można całymi godzinami obcować z niczym niezmąconą przyrodą, błogo zatapiając się we własnych myślach. Aktualizacja: Wiosną 2020 roku wieża na Mogielicy została zamknięta aż do odwołania. Przyczyną zły stan techniczny.

Mogielica


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jasień - trzeci najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Odcinek żółtego szlaku z Przełęczy pod Małym Krzystonowem na Jasień mierzy około 3,5 km, a na jego przejście należy przeznaczyć nieco ponad godzinę.
 
Na żółtym szlaku w kierunku Jasienia

Jak już wcześniej wspomniałam, Jasień jest trzecim najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego, po Mogielicy i Ćwilinie. Główny grzbiet Jasienia biegnie od Krzystonowa (1012 m n.p.m.), który wznosi się w pobliżu żółtego szlaku, do Kiczory (901 m n.p.m.).
 
Właściwy szczyt Jasienia

Masyw Jasienia ma dwa wierzchołki: właściwy (1063 m n.p.m.) oraz niższy, znajdujący się na północ od niego, zwany Kutrzycą (1058 m n.p.m.). Pomiędzy nimi rozpościera się polana Skalne z drewnianym budynkiem (dawnym szałasem), wewnątrz którego znajdują się prycze, stół i ławki.
 
Turyści na polanie Skalne w drodze na Jasień
Widok na Tatry z polany Skalne (na pierwszym planie dawny szałas)

Z głównego wierzchołka Jasienia nie ma za bardzo widoku, gdyż znajduje się on pośród lasu, natomiast z Kutrzycy rozciąga się przepiękna panorama zarówno na okoliczne wzniesienia, jak i na odległe szczyty Tatr. Umieszczono tam też tablicę z mapą oraz ławki. Można więc przycupnąć na chwilę i podelektować się znakomitymi widokami.
 
Kutrzyca w masywie Jasienia

Baza namiotowa Polana Wały

Będąc na Jasieniu, aby wrócić do Jurkowa, należy najpierw cofnąć się do skrzyżowania szlaku żółtego z zielonym. Punkt ten nosi nazwę Pod Krzystonowem (972 m n.p.m.). Nieopodal niego, na południowo-wschodnich zboczach Krzystonowa znajduje się studencka baza namiotowa na polanie Wały. Przez to, że posiada dwa tarasy, polana ta idealnie nadaje się pod rozbijanie namiotów. W lipcu i sierpniu baza oferuje 30 miejsc noclegowych w 10-osobowych namiotach oraz 20 miejsc na nocleg w namiotach własnych, w cenach odpowiednio 10 zł i 5 zł od osoby. Do dyspozycji są materace i śpiwory. Na miejscu jest prysznic i kuchnia turystyczna. Można też skorzystać z bezpłatnego wrzątku lub poprosić o herbatę.

Powrót odbywa się zielonym szlakiem ciągnącym się w kierunku północnym przez las aż do wsi Półrzeczki, sąsiadującej z Jurkowem. Następne około 3 km trasy do centrum Jurkowa należy już pokonać asfaltową drogą wśród zabudowań.

Podsumowanie

Całość trasy, z uwzględnieniem przejścia z Półrzeczek do Jurkowa, mierzy około 19 km. Na jej pokonanie należy przeznaczyć przynajmniej 6 godzin. Dróg alternatywnych wobec tej zaproponowanej przeze mnie jest kilka. Innym często wybieranym przez turystów punktem wypadowym na Mogielicę jest np. przełęcz Rydza-Śmigłego, oddzielająca Mogielicę od Łopienia.
 
Trasa z Jurkowa na Mogielicę i Jasień (zejście do Półrzeczek), źródło: mapa-turystyczna.pl
Profil trasy z Jurkowa na Mogielicę i Jasień (zejście do Półrzeczek), źródło: mapa-turystyczna.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...