reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Czym jest DX-ing oraz jak zostać DX-erem?

dodano: 2019-07-17 12:34 | aktualizacja: 2019-07-24 21:46
autor: Piotr (Peyu) | źródło: satkurier.pl

Peyu Witam wszystkich Czytelników czasopisma i portalu SAT Kurier. Na wstępie chciałbym się przedstawić. Mam na imię Piotr, a na forach internetowych jestem znany pod nickiem Peyu. Chciałbym Wam opowiedzieć troszkę o tzw. DX-ingu satelitarnym - co to takiego i z czym się to je.

Peyu


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jak wspomniałem, do każdej anteny dobieramy jak najbardziej odpowiedni feed - czy to do paraboli, czy offsetu. Rodzajów feedów jest bardzo dużo i niełatwo jest dobrać takiego, by zbierał sygnał z całej anteny. Jak wiadomo, każdy procent więcej działa tylko na plus przy słabych sygnałach. Feedy niekiedy dorabia się samemu lub zdobywa od starych anten.
 

A to cały mój DX-erski park antenowy - na dalszym planie antena FM i DVB-T.
 

Co do anten, to jak już wspomniałem - im większa, tym lepsza, ale nie każdy ma możliwość instalacji dużej anteny w ogrodzie czy też na dachu. Ale wierzcie mi, niejedna osoba jest pełna podziwu wobec tego, co mam w ogrodzie. Nie powiem też, że nie chciałbym jeszcze większych anten.

Ostatnim i to bardzo ważnym elementem do szperania po orbicie jest dekoder. Tutaj szukamy takiego, który posiada najlepszy i najczulszy Blindscan do szukania aktywnych w danym momencie transponderów i czułą głowice. Co do dekoderów, jest tego na rynku bardzo dużo i ciężko cokolwiek dobrego wybrać, gdyż nie ma jednego idealnego - dlatego używamy kilku. Niektórzy używają również kart DVB do komputera.

Zachęcam młode osoby do takiej formy hobby. W obecnym czasie można bardzo dużo wyczytać w internecie: co potrzeba, jak zacząć, gdzie szukać przekazów. Gdy My zaczynaliśmy tworzyć forum i zabawę z DX-ingiem, nie było tak rozwiniętego internetu - wszystko robiliśmy metodą prób i błędów.

Dodam, że nie od razu trzeba mieć super wielką, nową antenę - wystarczy średnia, nawet używka. Zabawa naprawdę fajna i można złapać bardzo wiele ciekawych przekazów: czy to sportowych, czy informacyjnych, jeszcze przed obrobieniem ich przez studio.

W razie pytań, jesteśmy dostępni na forach satclub.pl i forum.satkurier.pl. Można też bezpośrednio śmiało pisać do mnie na Peyu75(malpa)gmail.com.

Mam nadzieję, że mój artykuł choć troszkę Was zaciekawił i wyjaśnił, dlaczego niektórzy mają tak dużo anten na posesji.

Od redakcji:

Zachęcamy innych DX-erów lub użytkowników własnych, interesujących instalacji antenowych o nadsyłanie podobnych tekstów z fotografiami, a postaramy się je opublikować.

Pochwalcie się swoją instalacją antenową!
Piszcie na adres redakcja[at]satkurier.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje tv-sat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 990 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K Hollex UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI marki Hollex o długości 3,0m w wersji...

115 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

79 zł Więcej...
reklama