reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Maszyny wagi ciężkiej” na National Geographic

dodano: 2019-08-12 12:53
autor: Jakub Sulisz | źródło: National Geographic

Superkonstrukcje National Geographic Na wrzesień kanał National Geographic przygotował liczne premierowe dokumenty, które pozwolą na nowo spojrzeć na powszechnie znane wydarzenia. Po pięciu miesiącach od pożaru paryskiej katedry Notre Dame poznamy relacje strażaków i policjantów, którzy brali udział w akcji obserwowanej wnikliwie przez cały świat.

Wrzesień 2019 National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z okazji rocznicy zamachów z 11 września odkryjemy z kolei mniej znaną historię z tego dnia, dotyczącą niezwykłej pomocy udzielonej w kanadyjskim miasteczku Gander pasażerom podróżującym do USA. We wrześniu będziemy też obchodzić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i z tej okazji kanał National Geographic rzuci nowe światło na najważniejsze bitwy oraz na samobójstwo Adolfa Hitlera. We wrześniu będziemy także podziwiać cuda inżynierii w nowej serii „Superkonstrukcje” oraz w drugim sezonie „Maszyn wagi ciężkiej”. Nie zabraknie rzeczy największych, najcięższych, najdroższych i najbardziej skomplikowanych technicznie.  

Notre Dame w ogniu
15 kwietnia 2019 r., godzina 18:20.  W paryskiej katedrze Notre Dame trwa właśnie celebracja Wielkiego Poniedziałku. Nagle rozlega się alarm, po którym rozpoczyna się natychmiastowa ewakuację świątyni. Wezwani do pożaru strażacy początkowo nie znajdują źródła ognia, ale wkrótce okazuje się, że płonie dach katedry. Nikt nie potrafi określić, czy uda się uratować jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli Paryża. Tę akcję ratunkową z zapartym tchem śledził cały świat. Płomienie buchające nad Notre Dame można było zobaczyć we wszystkich mediach społecznościowych i tradycyjnych, a zanim jeszcze pożar został ugaszony, pojawiły się pierwsze deklaracje o odbudowie katedry. Dokładnie pięć miesięcy później kanał National Geographic wróci do tych wydarzeń wraz ze strażakami i policjantami, którzy ratowali płonącą świątynię. W pierwszym filmie dokumentalnym o pożarze usłyszymy ich wspomnienia, obejrzymy nagrania z akcji i przyjrzymy się komputerowym rekonstrukcjom wydarzeń, śledząc przebieg pożaru minuta po minucie. Dowiemy się, jak ogromnym wyzwaniem było dla służb ratowanie tak wielkiego, wiekowego i rozpoznawalnego budynku. Oglądając filmy nagrane przez strażaków i policjantów, zobaczymy, jak wielką odwagą i poświęceniem wykazali się, by ratować jeden  z najcenniejszych zabytków Francji.
Premiera w niedzielę 15 września o godz. 22:00
 

Superkonstrukcje
Jeśli w przypadku tak precyzyjnej dziedziny, jak inżynieria, można w ogóle mówić o cudach, to ta seria opowie właśnie o nich. „Superkonstrukcje” ujawnią niezwykłe dokonania inżynieryjne ukryte w najbardziej spektakularnych konstrukcjach, jakie stworzył człowiek. Zobaczymy w akcji gigantyczny kontenerowiec GPO Amethyst, odwiedzimy Międzynarodową Stację Kosmiczną i udamy się w podróż największym samolotem transportowym świata – Antonovem AN255. Poznamy też nieznane zakamarki Burj Khalify – najwyższego budynku świata – i przyjrzymy się największej kopule, jaką kiedykolwiek zbudowano, która jest elementem Singapore National Stadium. Każda superkonstrukcja zostanie rozłożona na najdrobniejsze części dzięki najwyższej klasy komputerowym animacjom i wiedzy światowej sławy specjalistów. Wspólnie odkryjemy zaskakujące innowacje, które marzenia zamieniają w rzeczywistość.
Premiery w czwartki od 5 września o godz. 21:00
 

Maszyny wagi ciężkiej
„Maszyny wagi ciężkiej” wracają na antenę National Geographic! Tym razem zajrzymy za kulisy fascynującego procesu budowy najbardziej innowacyjnych i zaskakujących pojazdów na świecie. Od największych dźwigów po najnowocześniejszy samolot. Zobaczymy, jak imponująca jest największa fabryka motocykli, a także sprawdzimy, gdzie produkuje się najdroższe na świecie furgonetki terenowe.
Premiery w czwartki od 19 września o godz. 22:00

11 września: Kontrolerzy nieba
Tego dnia nie da się zapomnieć. Choć od zamachów z 11 września mija już 18 lat, widok płonących wież World Trade Center jest wciąż żywym wspomnieniem, które zapewne nigdy nie zniknie. Wiele powiedziano o bohaterach, którzy tego dnia z narażeniem własnego życia rzucili się na ratunek ofiarom zamachów. Ale pomoc nadeszła także z bardziej odległego miejsca, o którym mało kto wcześniej słyszał. Kanadyjskie miasteczko Gander na wyspie Nowa Funlandia liczy niecałe 12 tysięcy mieszkańców. Aż trudno uwierzyć, że 11 września 2001 roku to właśnie mieszkańcy tej miejscowości pomogli zapewnić bezpieczeństwo niemal siedmiu tysiącom osób, które w momencie zamachów znajdowały się na pokładach samolotów lecących do USA. W jaki sposób udało się w błyskawicznym tempie skoordynować akcję lądowania w tym maleńkim miasteczku niemal 40 gigantycznych samolotów pasażerskich? Jak na nagły przylot tysięcy osób zareagowali mieszkańcy? Dokument „11 września: kontrolerzy nieba” pokaże, jak w tym tragicznym dniu ludzie potrafili znaleźć siłę, by dać innym nadzieję i poczucie bezpieczeństwa.
Premiera w środę 11 września o godz. 22:00
 

II Wojna Światowa: Ukryta prawda
II wojna światowa – największy i najbardziej niszczycielski konflikt, jaki znała ludzkość. Decydujące starcia toczyły się na całym świecie, a część z nich pozostawia wciąż duże pole do interpretacji. Wiele szczegółów tych operacji zostało zagubionych w kurzu walki. Jakie jeszcze tajemnice skrywa przed nami II wojna światowa? Dzięki zastosowaniu technik teledetekcji, w tym systemu LiDAR i fotogrametrii, w każdym odcinku odtworzony zostanie przebieg bitew i kampanii, których kulisy wciąż nie są całkowicie jasne dla historyków. Wydarzenia znane z wojskowych akt i zeznań weteranów zostaną odkryte i zinterpretowane na nowo.
Premiery w piątki od 27 września o godz. 21:00

W bunkrze Hitlera: Ostatnie dokumenty
30 kwietnia 1945 r. w bunkrze Hitlera, w miarę zbliżania się wojsk radzieckich, popadający w obłęd wódz III Rzeszy popełnia samobójstwo. Tego samego dnia Sowieci osadzają czerwoną flagę na dachu Reichstagu, a po ośmiu dniach Niemcy kapitulują. II wojna światowa w Europie oficjalnie dobiega końca. Niemal 75 lat później pojawiły się nowe dowody, które ujawniają, co naprawdę wydarzyło się w bunkrze w ostatnich godzinach życia Adolfa Hitlera. Dzięki rekonstrukcjom historycznym, film podąża śladami pięciu żołnierzy, którzy po wojnie mieli dostęp do bunkra, i ujawnia znalezione w nim tajne dokumenty. Z analiz przeprowadzonych przez historyków III Rzeszy widzowie dowiedzą się więcej o ostatnich dniach jednego z najokrutniejszych dyktatorów w historii oraz o kulisach zakończenia II wojny światowej.
Premiera w piątek 13 września o godz. 22:00

Jak zmienić świat?
Sześcioczęściowa seria dokumentalna National Geographic „Jak zmienić świat?” przedstawia wysiłki ruchu Global Citizen, którego celem jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa na świecie do 2030 r. W każdym odcinku będziemy mieli do czynienia z tym wielkim społecznym ruchem, widzianym z innej perspektywy. Spędzimy czas z organizatorami poszczególnych akcji, poznamy przebieg kampanii w różnych krajach, zobaczymy, jak w działania na rzecz walki z ubóstwem angażują się celebryci. Lista znanych filantropów jest imponująca – w serialu pojawią się m.in. Hugh Jackman, Common, Usher, Pharrell Williams, Rachel Brosnahan, Gayle King, Bonang Matheba, Darren Criss, Uzo Aduba, Becky G i Priyanka Chopra Jonas.Serial pokaże wiele dowodów na to, że nawet skromne, oddolne działania mogą zmienić szarą rzeczywistość. Produkcja zostanie wyemitowana w 172 krajach, w 43 językach, a jej zasięg obejmie 463 miliony gospodarstw domowych. Program powstał we współpracy z firmą Procter & Gamble.
Premiery w soboty od 7 września o godz. 20:00
 

Stawka warta tuńczyka
Najnowszy sezon „Stawki wartej tuńczyka” zaskoczy nawet najwierniejszych fanów serii. U wybrzeży Gloucester, najstarszego portu morskiego w Ameryce, znane z poprzednich lat łodzie stają w szranki o cenne tuńczyki błękitnopłetwe. Dave Carraro zrobi wszystko, by po raz kolejny zwyciężyć, ale doświadczeni rywale nie dadzą mu łatwo wygrać. Zacięta rywalizacja, niespodziewane sojusze, ciągła walka z żywiołem – czeka nas sezon pełen emocji i zwrotów akcji.
Premiery w soboty od 7 września o godz. 14:00, od soboty 14 września o 13:00 i 14:00

Katastrofa w przestworzach: Raport specjalny
Za każdym razem, gdy dochodzi do katastrofy lotniczej, informacja błyskawicznie rozchodzi się po mediach i staje się głównym tematem rozmów. Gdy świat snuje domysły i łączy się w bólu, na miejscu zdarzenia pracują już zazwyczaj eksperci, których zadaniem jest ustalenie przyczyn tragedii. Każdy odcinek „Katastrofy w przestworzach” zawiera zeznania świadków, rekonstrukcje wydarzeń, precyzyjnie wykonane animacje komputerowe i wywiady ze śledczymi, których profesjonalizm i ciężka praca doprowadzają do rozwiązania zagadki. Te śledztwa rzadko bywają łatwe. W tym sezonie tej popularnej serii analizujemy różne katastrofy, które łączy wspólny element: błędy debiutantów, które stoją za częścią najgorszych wypadków lotniczych; loty przypadkowo wprowadzone na kurs kolizyjny, a także problemy ze zbiornikiem paliwa. Jak w takich sytuacjach radzą sobie eksperci? Z jakich dowodów są w stanie odtworzyć przebieg katastrofy?
Premiery w poniedziałki od 2 września o godz. 21:00

Port w Hamburgu
Port w Hamburgu jest głównym centrum niemieckiego importu i eksportu, a w ciągu roku przeładowuje się w nim ok. 135 mln ton towarów. Może się wydawać, że w tej ogromnej masie ładunków łatwo ukryć coś niepożądanego. Nieustannie przemytnicy z całego świata próbują wykorzystać hamburski port do dystrybucji narkotyków, broni i pirackich produktów. Ale to wcale nie takie proste! Na ich drodze stają bowiem pracownicy najskuteczniejszego niemieckiego urzędu celnego, którzy doskonale znają wszelkie triki stosowane przez przestępców. Będziemy śledzić ukierunkowane operacje celników, od wykrycia podejrzanych ładunków po ich przechwycenie w Hamburgu. Widzowie National Geographic jako jedyni będą mieli wgląd w pracę funkcjonariuszy, dla których konfiskata narkotyków i innych nielegalnych ładunków to chleb powszedni.  
Premiera w środę 12 września o godz. 22:00


Sobotnie maratony: Korea Północna
Emisje w każdą wrześniową sobotę od godz. 21:00
 
Dynastia Kimów – trzy pokolenia
Program ukazuje skomplikowane relacje w rodzinie, która od ponad 70 lat rządzi Koreą Północną. To pierwsza tak kompletna próba opowiedzenia mrocznej i surrealistycznej historii dynastii Kimów, ze szczególnym uwzględnieniem relacji między ojcem, synem i wnukiem.

Korea Północna według Michaela Palina
Historyczne spotkanie przywódców Korei Północnej i Południowej, Kim Dzong Una i Moon Jae-ina, było wydarzeniem komentowanym na całym świecie. Komik i podróżnik Michael Palin miał okazję przyjrzeć się, jak odebrano je w Korei Północnej, bo właśnie wtedy przygotowywał program o tym tajemniczym i mało poznanym kraju.
 

Korea Północna – gorące tematy
Decyzja Kim Dzong Una o współpracy z Koreą Południową podczas olimpiady w Pjongczangu mogła okazać się próbą załagodzenia konfliktu albo jego dalszej eskalacji. Dziennikarz ABC News Bob Woodruff analizuje te wydarzenia, omawiając je w kontekście wcześniejszych igrzysk.

Igrzyska w cieniu reżimu
Korea Południowa była gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku. Na sportowe święto cieniem kładzie się jednak sąsiedztwo dyktatury z północy. Decyzja Kim Dzong Una o udziale jego państwa w rozgrywkach może być albo próbą wyciszenia konfliktu, albo zaognienia go.

Korea Północna: siła propagandy
Wizytujący Koreę Płn. dziennikarz ma nakręcić pochlebny materiał promocyjny. Ostateczny kształt filmu obnaża mechanizm propagandy w tym kraju.

Korea Północna z ukrycia: dekadę później
W 2006 r. Lisa Ling, korespondentka National Geographic, przeniknęła do Korei Północnej. W nowym programie uzupełniamy jej reportaż sprzed dekady.
 

Kim Dzong Un: portret tyrana
Kim Dzong Un umocnił swoją pozycję bezwzględną polityką wewnętrzną, rozbudową armii i programem jądrowym. Przedstawiamy portret przywódcy KRLD.

Korea Północna: reżim za zamkniętymi drzwiami
Co wiemy o dyktatorze, który zagroził światu użyciem broni nuklearnej? Jak żyje się w tak odizolowanym państwie, jakim jest Korea Północna?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...