reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zdradliwy Großer Bösenstein, czyli alpejska przygoda

dodano: 2019-08-26 18:51 | aktualizacja: 2019-10-16 12:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Großer Bösenstein Jeśli szczyt nosi nazwę „wielki zły kamień” (Großer Bösenstein), to bez wątpienia coś niedobrego musi się za tym kryć. Odczułam to na własnej skórze, kiedy w pewien piękny, czerwcowy dzień udałam się na wędrówkę w Niskie Taury - pasmo w austriackich Alpach Wschodnich. Kompletnie nic nie zapowiadało, że ta wyprawa pozostawi szczególny ślad w mojej psychice. Ale jak to mawiają, co cię nie zabije, to cię wzmocni.

Großer Bösenstein


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Großer Bösenstein (2448 m n.p.m.) jest jednym ze szczytów podgrupy Rottenmanner und Wölzer Tauern w Niskich Taurach. Inna jego nazwa brzmi Großer Pölsenstein. Pochodzi ona od rzeki Pöls, a właściwie jej górnego biegu - Pölsbach (lub Pölsenbach). Rzeka ta płynie doliną ciągnącą się wzdłuż południowego zbocza grupy Großer Bösenstein.

Jedną z możliwości wejścia na Großer Bösenstein jest wędrówka spod schroniska Edelrautehütte. Trasa mierzy około 3,3 km w przypadku przejścia obok jeziora Großer Scheibelsee lub około 3,4 km przez szczyt Hauseck, a przewyższenie wynosi około 720 m. Nie jest to zatem jakoś szczególnie forsowna wyprawa, a za to widoki rozpościerające się ze szlaku są niesamowite.

Schronisko Edelrautehütte znajduje się na wysokości 1725 m n.p.m. Można do niego albo dojść pieszo (około 5 km), albo dojechać samochodem drogą płatną (6 euro), z centrum miejscowości Hohentauern, położonej na wschodzie. Odległość od parkingu do schroniska wynosi około 400 m. Obiekt został zbudowany w latach 1925 i 1926. Leży nad jeziorem Kleiner Scheibelsee, około 500 m od Großer Scheibelsee. Nieco wcześniej, tuż obok parkingu znajduje się inne, nieco mniejsze schronisko - Scheibelalm. Na jego dachu, oprócz paneli słonecznych, zaobserwowałam antenę marki Triax, jeszcze z charakterystycznymi pasami Hirschmanna.
 
Widok z parkingu na Großer Hengst
Widok spod Edelrautehütte na schronisko Scheibelalm i w oddali Alpy Ennstalskie (ze szczytami od lewej m.in. Kalbling, Sparafeld, Großer Buchstein, Admonter Reichenstein, Großer Ödstein i Hochtor)
Antena Triax na schronisku Scheibelalm
Schronisko Edelrautehütte od strony wschodniej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 800UHD

AB CryptoBox 800UHD - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AB...

349 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Dron wyścigowy Hubsan H122D X4 Storm FPV

Potężne silniki, kamera HD i mnogość funkcji przekonują, że Hubsan...

429 zł Więcej...
reklama