reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TVP Wilno już nadaje [wideo]

dodano: 2019-09-17 17:58 | aktualizacja: 2019-09-17 20:51
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP

TVP Wilno 17 września br. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra komunikacji Litwy Jarosława Narkiewicza, odbyła się gala inaugurująca TVP Wilno.

TVP Wilno


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Otwieramy dzisiaj ten wielki wspaniały projekt TVP Wilno. Jest on potrzebny i Polsce, i Litwie do umacniania naszej przyjaźni, sojuszu, do wymiany kulturowej, do wymiany informacyjnej i przede wszystkim do budowania wspólnoty kulturowej i politycznej pomiędzy naszymi narodami - powiedział Jacek Kurski, prezes zarządu Telewizji Polskiej. - TVP Wilno będzie opowiadać o Polsce dla Litwinów zainteresowanych Polską, ale przede wszystkim będzie opowiadać o Polsce dla Polaków mieszkających w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

W uroczystości inauguracji TVP Wilno udział wzięli: Premier RP Mateusz Morawiecki, Minister komunikacji Litwy Jarosław Narkiewicz, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Minister Michał Dworczyk, Kanclerz Rządu Litwy Algirdas Stončaitis, Ambasador Polski w Republice Litewskiej – Urszula Doroszewska, Sekretarz stanu ds. Polonii, polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej – Szymon Szynkowski vel Sęk, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – Witold Kołodziejski, Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski, Członek Zarządu TVP S.A. Marzena Paczuska oraz zaproszeni goście.
 

- Jestem przekonany, że kanał TVP Wilno przyczyni się do tego, że relacje polsko-litewskie będą jeszcze lepsze, kultura polska na Litwie będzie kwitła, a wspólna walka o interesy Polski i Litwy będzie wzmocniona dobrym polsko-litewskim przekazem - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił także, że data inauguracji jest symboliczna bo - jak mówił - 17 września 80 lat temu stało się coś bardzo tragicznego, Polska utraciła wtedy już ostatecznie swoją niepodległość po ataku niemieckim i potem sowieckim. Premier podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania TVP Wilno.

Szczególne podziękowania do prezesa zarządu Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego skierowała podczas wydarzenia Krystyna Adamowicz. Nagrodzona podczas tegorocznego Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie za wspieranie kultury i języka polskiego na Litwie wyraziła wdzięczność Telewizji Polskiej za realizację misji publicznego nadawcy.

Galę TVP Wilno w Domu Kultury Polskiej poprowadzili Joanno Moro i Michał Adamczyk. 17 września o godz. 17:30 widzowie TVP Wilno będą mogli obejrzeć program „Info Wilno”, a tuż po nim relację z gali.

TVP Wilno będzie emitowane na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. To propozycja dla mieszkających tam Polaków, a także dla wszystkich mieszkańców tego regionu, którzy interesują się polską kulturą, historią i aktualnymi wydarzeniami. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego.

Prace nad przygotowaniem nowego programu trwały kilka miesięcy. 21 marca br. w siedzibie Telewizji Polskiej prezes Jacek Kurski i sekretarz stanu ds. Polonii, polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, w obecności szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, podpisali porozumienie w sprawie utworzenia, współfinansowania i dystrybucji TVP Wilno. Podczas dzisiejszej konferencji Szymon Szynkowski vel Sęk podziękował Telewizji Polskiej za znakomitą współpracę przy realizacji tego projektu.W ramówce TVP Wilno, w popołudniowym paśmie, widzowie będą mogli oglądać emitowany 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) program „Info Wilno”. W zrealizowanej w nowoczesnym, wirtualnym studiu produkcji, przez młody zespół redakcyjny złożony z Polaków mieszkających na Litwie, znajdą się najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz bliskie i ważne dla grupy docelowej wiadomości lokalne. Dziennikarze zajmą się także sprawami kultury i historii Polski oraz tematami ważnymi dla wspierania integracji Polaków na Litwie.

W pierwszym okresie emisji program TVP Wilno będzie składał się z ramówki TVP Polonia oraz z emitowanego w czasie najwyższej oglądalności od godziny 17:30 do 20:00 czasu polskiego (18:30 – 21:00 czasu litewskiego) specjalnie przygotowanego bloku programów dla mieszkańców Litwy. Widzowie zobaczą kultowe polskie produkcje, w tym m.in.: „Czas honoru”, „Ranczo”, „Rodzinka.pl” i „Ojciec Mateusz”. W soboty będą emitowane seriale o tematyce historycznej, m. in.: „Nad Niemnem” i „Ogniem i mieczem”. W dni powszednie w ramówce na uwagę zasługują interesujące cykle programów i reportaży: „Polacy na Kresach”, „Polacy na świecie” oraz „Polacy zmieniający świat”, a także reportaże o Polakach, których miejscem zamieszkania, bądź pochodzenia jest Litwa. Zaprezentowany również zostanie cykl filmów dokumentalnych „Wybitni Polacy”. W pierwszych tygodniach emisji widzowie TVP Wilno będą mogli zobaczyć film o królowej polskiego sportu Irenie Szewińskiej, a także o laureatach literackiej Nagrody Nobla: Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej. Wśród pozostałych propozycji programowych znajdą się: cotygodniowy program informacyjno – publicystyczny „Wilnoteka”, cykl historyczny „Notacje” w którym przedstawiani będą wybitni Polacy na Wileńszczyźnie, a także programy dla dzieci: „Mój zwierzyniec”, „Nela, mała reporterka” i program do nauki języka polskiego „Baw się słowami”. Polacy na Wileńszczyźnie będą mogli zobaczyć także najlepsze programy rozrywkowe wyprodukowane w ostatnim czasie przez TVP: „Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki” oraz najnowsze odcinki „Szansy na sukces”.W ramach przygotowań do wdrożenia TVP Wilno Telewizja Polska przeprowadziła na Litwie szkolenia dla pracowników i współpracowników nowego programu, wybrała zespół dziennikarzy, techników i osób zarządzających, a także zakupiła nowy sprzęt telewizyjny. Główne pomieszczenia redakcyjne i techniczne redakcji będą znajdowały się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Kierownikiem Redakcji Zamiejscowej w Wilnie została Edyta Maksymowicz – wieloletnia korespondentka TVP mieszkająca w Wilnie. Pracę redakcji koordynował będzie Mirosłav Ciunovic – zastępca dyrektora TVP Polonia ds. TVP Wilno.

Strona internetowa: wilno.tvp.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...