reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Połączyć TVP Historię i TVP Rozrywkę?

dodano: 2019-10-08 23:42 | aktualizacja: 2019-10-09 17:56
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza Przyglądając się temu, że kanały Telewizji Polskiej zmierzają ku HD, niepokoi mnie jedno, iż zapomniano w tej kwestii o np. TVP Rozrywka, TVP Historia czy TVP3. Z kolei TVP HD choć nadaje, to odnoszę wrażanie, że całkiem „zaginął w akcji” (ktoś słyszał ostatnio o tym kanale?). Może czas na poważny przegląd i nadanie tym stacjom nowego życia, niekoniecznie pod takimi nazwami, jakie aktualnie noszą. Kiedy TVP Dokument 4K?

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TVP Dokument 4K to w mojej opinii świetny pomysł na nowy kanał Telewizji Polskiej. Nadawca publiczny jest przecież potęgą jako producent i wcale nie musi zapatrywać się w tej kwestii na konkurencyjne stacje telewizyjne. To, że Discovery, National Geographic czy BBC nie oferują na polskim rynku kanału 4K, nie oznacza, że taki kanał nie miałby szans bytu. Wręcz przeciwnie. Uważam, że cieszyłby się on dużym zainteresowanym wśród nie tylko widzów, ale i reklamodawców. TVP Dokument 4K mógłby być domem nie tylko dla własnych produkcji 4K Telewizji Polskiej, ale także dla programów wyprodukowanych przez zewnętrzne podmioty. Jak wiadomo, ilość naprawdę ciekawych treści w 4K rośnie w zastraszającym tempie. Przyczynia się do tego wysoka przystępność nowoczesnego sprzętu i technologii.

I nie jest ważne, jak będzie nazywał się ten kanał!
TVP 4K (ogólnie, gdyby tam oprócz dokumentu był także sport czy dobry film) czy TVP Dokument 4K. Czas leci i kto pierwszy, ten lepszy! Myślę, że Platforma CANAL+ nie robiłaby problemów ludziom na Woronicza, by taki kanał puścić na własnych pojemnościach. Taki kanał na wyłączność zrobiłby dużo dobrego, zarówno dla TVP, jak i CANAL+, który powinien intensywnie szukać sojuszników w regionach.

TVP Kultura HD w DVB-T to już postęp!
Od razu czytelnicy satkurier.pl i naszego forum postawili pytanie: „Czy TVP Kultura HD będzie też z satelity?". Niewątpliwie TVP Kultura powinna być w HD z satelity Hot Bird 13°E, ale to zależy wyłącznie od dzierżawcy pojemności, a jest nim akurat Platforma CANAL+ (tp. 114), która nadaje TVP Kultura w SD z częstotliwości 10,796 GHz, pol. V. Dla odmiany TVP Rozrywka w SD jest dystrybuowana przez Cyfrowy Polsat z tp. 112 z 10,758 GHz, pol. V.

O TVP Seriale w SD to nawet nie ma co wspominać, gdyż od początku brakuje tego kanału w jakości HD, ale ponieważ nie ma go w DVB-T (jest tylko w kodowanym MUX 4), to temat jakby umknął. Telewizja Polska ma niezłe archiwum seriali i filmów, ale jakość SD już nikogo nie rajcuje - czas na zmiany!

Inna sprawa, że w DVB-T powinno dojść do kolejnych zmian. Zamiast TVP Rozrywka i TVP Historia powinien być tam jeden kanał HD o tematyce dokumentalnej (np. TVP Dokument HD), także z treściami archiwalnymi. Nie ma większego sensu, by dłużej męczyć odbiorcę złą jakością jakiegokolwiek kanału na poziomie SD. Prawda jest taka, że jakość TVP Rozrywki jest dramatyczna, a TVP Historia wcale nie jest lepsza! To powinien być podobny trend, jak planowane przejście TVP Polonia do HD.

TVP Rozrywka mocno straciła na wartości od czasu, kiedy nadawane są tam głównie powtórki i stare, ograne skecze.
Dlatego myślę, że ten pomysł nowego kanału TVP Dokument w HD lub 4K, w zastępstwie TVP Rozrywka, byłby dobrze przyjęty przez widzów.

Wracając jeszcze do tematu kanału TVP HD, którego nie ma w DVB-T, ale jest na satelicie, uważam, że potencjał tej stacji jest ewidentnie i od dawna marnowany. TVP HD mógłby stanowić wymarzone uzupełnienie kanału TVP Sport w HD.

Odnoszę też wrażanie, że zupełnie zapomniano o roli 16 regionalnych ośrodków TVP.
Po co nadawać transmisje meczu 2. ligi piłkarskiej w jakości SD na TVP3? Cel może i szczytny, ale jakość to już z XX wieku. TVP3 (Warszawa) w jakości SD jest nadawany na satelicie i aż wstyd, że do tej pory nie podniesiono jakości tego kanału. Tu musi nastąpić jakaś zmiana. W końcu w 2022 roku Igrzyska Olimpijskie w Tokio będą w 8K, a tu masz: TVP3 tylko w SD?! Nie wspomnę już o pozostałych ośrodkach TVP, które od zawsze wiszą na garnuszku Woronicza.

Gdzie ta lokalna misja Telewizji Polskiej?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...