reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Wikingowie” 6 i polska szabla w grudniu w History

dodano: 2019-11-22 15:40
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks

History W grudniu br. kanał History poleca swoim widzom takie programy jak „Strongman wszech czasów” o siłaczach, „Wikingowie” (sezon 6.) - w którym wystąpią Polacy: Monika Dryl, Anna Maria Jopek i Teatr Pieśni Kozła, „Zrodzeni do szabli” (premiera tego filmu Pawła Deląga o historii polskiej szabli odbędzie się w 35 krajach Europy i Azji) i „Piraci” (sezon 4.).

History Travis Fimmel („Wikingowie”), Rick Harrison („Gwiazdy lombardu”)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, grudzień br. w History to czas długo wyczekiwanego powrotu superprodukcji „Wikingowie”. Wraz z bohaterami widzowie wyruszą na podbój nieznanych ziem w rytm muzyki współtworzonej przez polskich artystów - Moniki Dryl, Anny Marii Jopek i Teatru Pieśni Kozła. Biała broń błyśnie także w rodzimej produkcji „Zrodzeni do szabli” z Pawłem Delągiem w roli doświadczonego weterana wojny moskiewskiej. Film opowiada o szlacheckiej tradycji, męstwie i rycerskiej walce w dobie świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na ekranach zagoszczą też bohaterowie serialu „Piraci”, którzy swoimi rozbojami zmącą spokój morskich wód XVIII wieku. Do rywalizacji staną też śmiałkowie z serialu „Strongman wszech czasów”. Nie ma siły, by przegapić ich nadludzkie wyczyny.

Grudzień 2019 roku w ofercie kanału History:

„Strongman wszech czasów” („The Strongest Man In History”)
emisja: we wtorki o 22:00

Nowy serial, w którym zmierzą się ze sobą śmiałkowie walczący o miano najsilniejszego człowieka wszech czasów. W każdym odcinku weźmie udział czterech strongmanów. Zawodnicy zostaną poddani próbom, nawiązującym do legendarnych wyczynów znanych z przeszłości. Spróbują nie tylko dorównać swoim poprzednikom, ale też ustanowić nowy rekord w danej konkurencji i tym samym zapewnić sobie trwałe miejsce w historii.

„Wikingowie” 6 („Vikings” 6)
emisja: w czwartki (od 5 grudnia br.) o 21:00

Po wielu zawirowaniach i dramatycznych wydarzeniach, których los nie szczędził bohaterom, Wikingowie podróżują do wcześniej nieznanych sobie miejsc, oddalonych od Kattegat o tysiące kilometrów. Tam spotykają potężnych wrogów i muszą po raz kolejny zmierzyć się z konsekwencjami śmierci Ragnara. Szósty sezon podejmuje wątek sporu między braćmi, z którego Björn wyszedł zwycięsko jako król. Ivar, poszukując sposobu na odcięcie się od przeszłości, trafia na Ruś Kijowską. Lagertha ma własny plan - chce prowadzić spokojne życie na farmie. Niestety nowe zagrożenia pojawiają się niebezpiecznie blisko. Wikingowie prowadzą dalszy podbój Skandynawii. Ubbe i Torvi udają się na Islandię, gdzie ujawniają tajemnice związane ze zniknięciem Flokiego, a Hvitserk prowadzi osobistą wendetę przeciwko Ivarowi. W najnowszym sezonie serialu wyjątkową rolę odegrali polscy artyści. Dwa oryginalne utwory wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła będą towarzyszyć bohaterom serialu telewizji History „Wikingowie” w kluczowych wydarzeniach ostatniego sezonu. Anna Maria Jopek pojawia się gościnnie w jednej z kompozycji. Twórca serialu „Wikingowie” Michael Hirst poznał twórczość Teatru Pieśń Kozła, jednego z najbardziej nowatorskich zespołów w Europie, dzięki docenionemu przez zagraniczną krytykę przedstawieniu „Return to the Voice” z Fringe Festival w 2014 roku. Na scenie w katedrze świętego Idziego w Edynburgu z Teatrem gościnnie wystąpiła wówczas Anna Maria Jopek, a telewizja BBC nakręciła półgodzinny dokument o tym wyjątkowym oratorium o historii Szkocji śpiewanym w języku gaelickim. W ramach prac nad sztuką artyści inspirowali się muzyką celtycką, ale także i wikińską, co szczególnie zwróciło uwagę Hirsta (więcej tutaj i tutaj).

„Zrodzeni do szabli”
emisja: we wtorek, 10 grudnia br. o 21:00

Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. „Zrodzeni do szabli” to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński/Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg - również w roli reżysera filmu), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja. To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami (więcej tutaj).

„Piraci” 4 („Black Sails” 4)
emisja: w czwartki (od 26 grudnia br.) o 23:00

„Piraci”, których akcja chronologicznie poprzedza powieść Roberta Louisa Stevensona „Wyspa skarbów”, to dramatyczna historia osadzona w brutalnych realiach XVIII stulecia - złotego wieku morskich rozbójników. W najnowszym sezonie brytyjska Marynarka Królewska odpływa z powrotem do Anglii, Indie Zachodnie stają się strefą wojenną, a brzegi wyspy New Providence nigdy nie były bardziej zbrukane krwią. Z pomocą Eleanor Guthrie, Woodes Rogers przekształca Nassau w fortecę, podczas gdy kapitan Flint gromadzi flotę o niespotykanej sile, mając nadzieję, że ostatecznym atakiem uda mu się zmienić świat na zawsze (więcej tutaj).
 
Paweł Deląg w programie „Zrodzeni do szabli”, foto: A+E Networks
Paweł Deląg w programie „Zrodzeni do szabli”, foto: A+E Networks


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

49 zł Więcej...

Transmiter HDMI Megasat Premium do max. 100m

Bezprzewodowy transmiter HDMI firmy Megasat. Urządzenie pozwala na przesłanie sygnału...

669 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...
reklama