reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mała Fatra: Suchý zimą - szlakiem ze Strečna

dodano: 2020-01-12 18:33 | aktualizacja: 2023-02-17 22:12
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Suchy Mała Fatra Choć zima nie jest moją ulubioną porą roku, nie potrafię odmówić sobie wtedy dwóch rzeczy, z których wiele osób rezygnuje, kiedy nastają chłodniejsze dni: jazdy na rowerze i wędrówek po górach. Jak powszechnie wiadomo, aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na ogólne zdrowie, a wzmożony i długotrwały wysiłek prowadzi do wydzielania się endorfin i serotoniny, czyli tak zwanych hormonów szczęścia. Wobec tego warto zadbać o dobre samopoczucie - zwłaszcza zimą, kiedy słońce częściej chowa się za chmury - i wybrać się w góry.

Suchy Mała Fatra - Stratenec Białe Skały Suchy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Odcinek czerwonego szlaku między zamkiem a Chatą pod Suchým ma długość około 3,7 km. W jego połowie znajduje się szczyt Plešel (981 m n.p.m.), za którym trasa biegnie już znacznie łagodniej niż w początkowym fragmencie.
 
W oddali widać już schronisko

Chata pod Suchým jest schroniskiem górskim położonym na wysokości 1075 m n.p.m. Obiekt ten został wzniesiony w 1948 roku i od tej pory nie uległ żadnej większej przebudowie. Dla turystów dostępne są pokoje kilkuosobowe. Możliwy jest również nocleg na materacu, z własnym śpiworem. Chata pod Suchým jest też miejscem, gdzie można skosztować specjałów lokalnej kuchni.
 
Chata pod Suchým

Kolejny etap trasy to podejście wzdłuż nieczynnego wyciągu narciarskiego aż na polanę Javorina. Rozciągają się stamtąd piękne widoki nie tylko na Małą Fatrę, ale także na Beskidy. Wprawne oko z pewnością wypatrzy na horyzoncie szczyt Babiej Góry, oczywiście o ile pozwalają na to warunki atmosferyczne.
 
Widok z polany Javorina na północy wschód, w oddali na horyzoncie Pilsko i Babia Góra
Widok z Javoriny na południowy zachód - Małą Fatrę, w tym szczyt Minčol
Widok z Javoriny na Małą Fatrę - szczyt Nad Kyčerou

Mnie, jako redaktorkę SAT Kuriera, a prywatnie miłośniczkę wież i masztów RTV, szczególnie zainteresował widok z polany Javorina na maszt nadawczy Żylina Krížava. Obiekt ten, o wysokości 108 m, znajduje się na jednym ze szczytów Małej Fatry Luczańskiej, 1449 m n.p.m., w odległości około 12 km w linii prostej od polany Javorina. Poniższa fotografia została wykonana na dużym zbliżeniu.
 
Widok na przybliżeniu z Javoriny na maszt nadawczy Krížava
Widok z Javoriny na Suchego
Widok z Javoriny na następujące szczyty: Stratenec, Białe Skały i Suchy
Drogowskaz na Javorinie
Widok z Javoriny na Suchego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

349 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...