reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Tok FM: Nominacje do nagrody im. Laszuk za 2019

dodano: 2020-02-12 04:24
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora

Radio Tok FM Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ZOO, organizatorzy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, sędzia Paweł Juszczyszyn, Tomasz Sekielski i Marek Sekielski, twórcy filmu „Tylko nie mów nikomu”, oraz Stowarzyszenie Tęczowy Białystok - to finaliści 10. edycji Nagrody Radia Tok FM im. Anny Laszuk przyznawanej za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość”. Redakcja Radia Tok FM (Agora) wyłoniła finałową piątkę tegorocznej nagrody.

Radio Tok FM


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Redakcja Radia Tok FM wyłoniła finałową piątkę tegorocznej nagrody - osoby i organizacje, które „podjęły w minionym roku odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, istotnie wpływając na świadomość społeczną”. O tym, kto zostanie laureatem jubileuszowej Nagrody Radia Tok FM, słuchacze dowiedzą się we wtorek, 7 kwietnia br. podczas uroczystej gali.

Zespół Radia Tok FM w redakcyjnym głosowaniu wybrał tegorocznych finalistów 10. edycji swojej nagrody spośród kandydatów wskazanych przez słuchaczy i gości Tok FM. W tym gronie znaleźli się:

- Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ZOO. - „Za poświęcenie, empatię, hart ducha i wytrwałość. Pokazała nam, że w sprawach beznadziejnych trzeba walczyć i można odnieść zwycięstwo. Zawstydziła wszystkich swoją determinacją w walce o prawa tych, którzy nie mają głosu i żadnych praw. Umiała przekuć dramat dziewięciu tygrysów w strategię na przyszłość w obronie kolejnych ofiar ludzkiej zachłanności i pogardy dla uczuć innych istot. Za ratowanie umęczonych tygrysów, odwagę, serce dla zwierząt tak bardzo skrzywdzonych przez ludzi. Za wpływ na świadomość społeczną dotyczącą przemocy wobec zwierząt cyrkowych oraz nielegalnego przemytu dzikich stworzeń, a także za zjednoczenie ogromnej grupy ludzi w walce o lepszą przyszłość dla żywych istot. Za wyjątkowo etyczną, wrażliwą, nowoczesną i pionierską postawę w świecie ciągle zbyt tradycyjnie pojmowanych ogrodów zoologicznych” - można przeczytać w nominacji.

- Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - doceniony za „mobilizowanie młodych ludzi do aktywizmu na rzecz ochrony klimatu, uświadamianie zagrożenia dla świata, jakim jest katastrofa klimatyczna, zachęcanie klasy politycznej do podejmowania działań zmierzających do jak najszybszej, radykalnej redukcji gazów cieplarnianych i organizowanie w wielu miastach Polski demonstracji wzorowanych na działaniach szwedzkiej młodej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg protestującej co piątek pod szwedzkim parlamentem. Za działania wychodzącego ponad interesy narodów, partii czy jakiejkolwiek organizacji jak przejaw globalizacji i współdziałania zupełnie nowych pokoleń”.

- Paweł Juszczyszyn - sędzia, nominowany za „odwagę, gdy rozum zawodzi, za pozostanie człowiekiem honoru i pracę w zgodzie z „Konstytucją RP”. Za bezkompromisową obronę praworządności z narażeniem własnej kariery zawodowej. Potrafi iść wyprostowany wśród tych, którzy ugięli kolana” - wskazano w zgłoszeniu.

- Tomasz Sekielski i Marek Sekielski, autorzy (reżyser i producent) filmu dokumentalnego o przestępstwach seksualnych księży - „Tylko nie mów nikomu” (więcej tutaj). Otrzymali nominację za „obnażenie mechanizmu zacierania śladów przestępstw katolickich duchownych i ukazanie ich bezczelnej bezkarności przykrytej pobłażaniem dla osób w podeszłym wieku. Za zmianę postrzegania osób pokrzywdzonych przez księży pedofilów. Ich problemy stały się bardziej zrozumiałe, a wysiłek w mierzeniu się z przeszłością godny podziwu”.

- Stowarzyszenie Tęczowy Białystok - jak napisano w nominacji, „Organizatorzy Marszu Równości w Białymstoku pokazali, że w stolicy Podlasia żyją osoby LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i osoby transpłciowe), które wbrew terrorowi kościelno-prawicowej narracji chcą być widoczne i z podniesionym czołem upominają się o własną godność. Białystok to nie Warszawa. Pójście w tęczowym marszu, nie mówiąc o jego organizacji, wymagało wielkiej odwagi. Mimo potwornych ataków werbalnych i fizycznych, atmosfery pogromu podsycanej przez stronę kościelną, polityków prawicy, środowiska kibicowskie oraz zwykłych bandytów, marsz się odbył, a jego efektem była społeczna dyskusja o tym, czy można być przyzwoitym Polakiem, będąc biernym i obojętnym na rozmaite formy przemocy wobec swoich tęczowych rodaków”.

We wtorek, 7 kwietnia 2020 roku słuchacze dowiedzą się, kto zostanie laureatem 10. edycji Nagrody Radia Tok FM im. Anny Laszuk.

Wyboru dokona kapituła nagrody w składzie: Ewa Bartnik - biolog, genetyk, Instytut Genetyki i Biotechnologii na Uniwersytecie Warszawskim, członkini Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej Polskiej Akademii Nauk; przedstawiciel Inicjatywy Wolne Sądy - laureata Nagrody Radia Tok FM im. Anny Laszuk za rok 2018; Janina Petelczyc z Katedry Ubezpieczenia Społecznego SGH; Dorothée Roqueplo - projektantka kostiumów filmowych, operowych i teatralnych. członkini Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej; Patrycja Sasnal - kierowniczka Biura Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych; Wojciech Szafrański - prawnik specjalizujący się w problematyce obrotu dziełami sztuki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Marcin Wodzińsk - historyk i filolog, kierownik Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego; Ryszard Wojtkowski - prezes Resource Partners; Piotr Kraśko - dziennikarz TVN24 BIS oraz Radia Tok FM; Karolina Lewicka - dziennikarka Radia Tok FM, wykładowczyni Collegium Civitas; Dominika Wielowieyska - dziennikarka „Gazety Wyborczej” i Radia Tok FM; Jan Wróbel - nauczyciel, historyk i publicysta, dziennikarz Radia Tok FM; Jacek Żakowski - dziennikarz tygodnika „Polityka” oraz Radia Tok FM; Kamila Ceran - redaktor naczelna Radia Tok FM; oraz Piotr Zorć - zastępca redaktor naczelnej Radia Tok FM do spraw programowych.

Radio Tok FM wręcza swoją nagrodę od 2011 roku. Wśród laureatów Nagrody Radia Tok FM im. Anny Laszuk są m.in. Czarny Protest/Ogólnopolski Strajk Kobiet, Krzysztof Olkowicz, Robert Biedroń, Adam Bodnar wraz z Koalicją Organizacji Pozarządowych, Obrońcy Puszczy Białowieskiej. Ubiegłoroczne wyróżnienie trafiło do Inicjatywy Wolne Sądy.

Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, przedwcześnie zmarła dziennikarka Radia Tok FM, którą redakcja rozgłośni upamiętnia za jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie i pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości (więcej tutaj).
 
Gala Nagrody Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2018 rok, foto: Dariusz Kawka
Gala Nagrody Radia Tok FM imienia Anny Laszuk za 2018 rok, foto: Dariusz Kawka


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 249 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

349 zł Więcej...