reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ariane 5 wyniosła dwa satelity [wideo]

dodano: 2020-02-19 14:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Arianespace/satkurier.pl

Ariane 5 JCSAT-17 W nocy z 18 na 19 lutego br. spółka Arianespace z powodzeniem przeprowadziła proces umieszczenia na orbicie dwóch satelitów. Rakieta Ariane 5 wystartowała o godz. 23:18 polskiego czasu z Gujańskiego Centrum Kosmicznego w pobliżu Kourou, wynosząc satelity JCSAT-17 dla japońskiego operatora SKY Perfect JSAT Corporation i GEO-Kompsat-2B dla Korea Aerospace Research Institute (KARI).

Ariane 5 JCSAT-17


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start następuje po dwóch innych udanych misjach: Ariane 5 dnia 16 stycznia z Kourou oraz Sojuz 7 lutego z Bajkonuru w Kazachstanie. W ciągu jednego miesiąca Arianespace wystrzeliła w sumie 38 satelitów. W marcu planowane są kolejne 3 misje: z Gujany Francuskiej (rakiety Sojuz i Vega) oraz z Kazachstanu (Sojuz).

JCSAT-17 to 20. satelita wyniesiony przez Arianespace dla SKY Perfect JSAT. Japoński operator oferuje pakiety płatnej telewizji i dostarcza usługi komunikacyjne za pośrednictwem satelity, a także dostarcza szeroką gamę programów rozrywkowych w ramach platformy SKY PerfecTV!.

Geostacjonarny satelita JCSAT-17 będzie oferował elastyczne usługi łączności szerokopasmowej użytkownikom w Japonii oraz regionie Azji i Pacyfiku. Jego ładunek obejmuje transpondery pasma S, C i Ku. Transpondery pasma S i C będą używane przez NTT DOCOMO, Inc., największą firmę telekomunikacyjną w Japonii. Dzięki wsparciu SKY Perfect JSAT, NTT DOCOMO będzie oferować elastyczne usługi łączności mobilnej w Japonii i okolicach, w oparciu o umowę na podstawie prawa do użytkowania (IRU). Zbudowany przez Lockheed Martin Space, JCSAT-17 to 47. satelita tego producenta wyniesiony przez Arianespace.

GEO-Kompsat-2B to 8. satelita wystrzelony przez Arianespace dla Korei Południowej. Od momentu premiery pierwszych koreańskich satelitów - Kitsat-1A w 1992 roku i Kitsat-2 w 1993 roku z wykorzystaniem rakiet Ariane 4 - Arianespace nawiązał długoterminowe partnerstwo z podmiotami publicznymi i prywatnymi w ramach programu kosmicznego rządu Korei, a także w ramach owocnej współpracy z krajowym operatorem satelitów - kt sat - dla telekomunikacji komercyjnej.

GEO-Kompsat-2B jest 3. satelitą KARI wystrzelonym przez Arianespace, po wielozadaniowej misji COMS (Communication, Ocean, Meteorological Satellite) w 2010 roku i GEO-Kompsat-2A w 2018 roku.

GEO-Kompsat-2B ma dwa główne ładunki: GOCI II (Geostationary Ocean Colour Image), dostarczony przez Airbus Defence and Space, oraz GEMS (Geostationary Environmental Monitoring Spectrometer), dostarczony przez Ball Aerospace & Technologies.

GEO-Kompsat-2 to rządowy program Korei Południowej mający na celu rozwój i obsługę dwóch satelitów geostacjonarnych do zastosowań cywilnych: GEO-Kompsat-2A do misji meteorologicznych i monitorowania środowiska kosmicznego; i GEO-Kompsat-2B, do monitorowania środowiska zarówno lądu, jak i oceanów. Program GEO-Kompsat-2 stanowi kontynuację programu COMS.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

TNT Sat: dekoder Sagemcom HD + karta

Dekoder Sagemcom HD wraz z kartą TNT Sat. Zapewnia dostęp...

629 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X - Netflix

Nowość - Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X -...

399 zł Więcej...
reklama