reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Kultura świętuje 15. urodziny

dodano: 2020-04-23 12:30
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP

TVP Kultura 24 kwietnia 2005 roku - 15 lat temu, nadawanie rozpoczął kanał TVP Kultura. Z tej okazji, w dniach 24-26 kwietnia nadawca zaprasza widzów na wyjątkowe premiery filmowe, muzyczne i teatralne.

TVP Kultura


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podczas urodzinowego weekendu w TVP Kultura zobaczymy m.in. nagrodzone Oscarem „Wielkie piękno” w reżyserii Paolo Sorrentino, wyprodukowaną przez Warszawską Operę Kameralną operę „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka, pierwszy odcinek nowego cyklu „Z przytupem” poświęconego polskim tańcom tradycyjnym, a także kameralny koncert Norah Jones z legendarnego londyńskiego klubu Ronnie Scott's. Miłośników polskiego kina czeka prawdziwa gratka – zrekonstruowana cyfrowo wersja kultowej „Hydrozagadki” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.

Jubileusz to doskonała okazja do retrospekcji. TVP Kultura przypomni archiwalne wydania najpopularniejszych produkcji własnych, m.in. odcinek programu „Rozmowy istotne” z Januszem Gajosem i inauguracyjne wydanie „Informacji Kulturalnych”. Z kolei emisja krótkometrażowego filmu animowanego „Kizi Mizi” przypomni pierwszą oprawę graficzną kanału, autorstwa Mariusza Wilczyńskiego.

JUBILEUSZOWY WEEKEND W TVP KULTURA:

24 kwietnia (piątek)

„PORTRETY – ROZMOWY ISTOTNE” – JANUSZ GAJOS (godz. 18:00)
Bohaterem programu jest jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Janusz Gajos. Pierwszą osobą, która miała ogromny wpływ na karierę aktora był jego ojciec Tadeusz. Wspomnienie wspólnych rozmów ojca i syna pokaże trudną drogę młodego wtedy Janusza Gajosa z ubogiego domu na Śląsku do Szkoły Filmowej w Łodzi. Po roli Janka Kosa w filmie „Czterej pancerni i pies” oraz zyskanej dzięki niej ogromnej popularności aktor został na 15 lat wykluczony z możliwości uprawiania zawodu. Dopiero współpraca z Kazimierzem Kutzem przy realizacji spektaklu Teatru Telewizji „Opowieści Hollywoodu” dała mu szansę udowodnienia mistrzowskich umiejętności aktorskich. Potem nastąpiło kolejne, niezwykle twórcze spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim. Współpraca z Wojciechem Marczewskim przy filmie „Ucieczka z kina wolność”, to jak mówi sam bohater, jedno z jego najważniejszych doświadczeń artystycznych. Ważną częścią programu jest dokumentalna rejestracja zajęć, które Janusz Gajos prowadzi na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest to ten sam wydział, na który młody Janek trzykrotnie próbował się dostać bez skutku. Dziś, przez wielu nazywany mistrzem, właśnie tam przekazuje swoje umiejętności studentom.

„Z PRZYTUPEM – OBYRTKA” (PREMIERA, godz. 18:30)
Pierwszy odcinek nowego dziesięcioodcinkowego cyklu poświęconego polskim tańcom tradycyjnym. Wraz z prowadzącym program Piotrem Piszczatowskim wybierzemy się w podróż w okolice Żywiecczyzny, gdzie ulubionym tańcem górali jest żywiołowa „obyrtka”. Przy dźwiękach zespołu „Skład Niearchaiczny” Bartłomiej Mieszczak pokaże nam kroki góralskiego tańca. W programie zaproszeni goście nauczą widzów podstawowych kroków: kujawiaka, śląskiego trojaka, polki galopki (z Suwalskiego), wielkopolskiego wiwatu, kurpiowskiego powolniaka, oberka, mazurka (w wersji z Radomskiego) oraz krakowiaka i polki w lewo (z Rzeszowskiego).

„NORAH JONES LIVE AT RONNIE SCOTT'S” (PREMIERA, godz. 18:55)
Dziewięciokrotna zwyciężczyni prestiżowej nagrody Grammy - Norah Jones, zaprezentowała swój repertuar w legendarnym jazzowym klubie Ronnie Scott's w Londynie. Wraz z perkusistą Brianem Bladem i basistą Chrisem Thomasem zagrała piosenki z płyty „Day Breaks" oraz największe przeboje z poprzednich lat. Wokalistka i pianistka jest autorką kilku bestsellerowych albumów, a scenę muzyczną podbiła w 2002 roku płytą „Come Away with Me”. Od tamtej pory sprzedała ponad 50 milionów krążków, a jej charakterystyczny, aksamitny i dziewczęcy głos jest uwielbiany przez fanów na całym świecie.

„WIECZÓR KINOMANA – WIELKIE PIĘKNO” (PREMIERA, godz. 20:20)
Słynny film w reżyserii Paolo Sorrentino, mistrza włoskiego kina. „Wielkie piękno” to historia Jepa Gamberdelli, starzejącego się czarującego mężczyzny, który w pełni korzysta z uroków miejskiego życia. W swoim rzymskim apartamencie z widokiem na Koloseum organizuje huczne imprezy, w których uczestniczy cała śmietanka towarzyska miasta. Wokół głównego bohatera rozgrywa się towarzyski teatr, pełen próżności, pustki, jałowych dyskusji i hipokryzji. Emisja filmu zostanie poprzedzona wstępem.

„JOE STRUMMER. NIEPISANA PRZYSZŁOŚĆ” (PREMIERA, godz. 22:45)
Film dokumentalny „The Future Is Unwritten” w reżyserii Juliena Temple’a to poruszająca historia życia Joe Strummera, zmarłego w 2002 roku wielkiego artysty i ikony punk rocka. Obraz jest portretem wspaniałego, nietuzinkowego człowieka, który jako frontman „The Clash” na zawsze zmienił życie wielbicieli muzyki. Założyciel zespołów „The 101’ers”, „The Clash” i „The Mescaleros” wciąż żyje w swoich utworach oraz pamięci przyjaciół i fanów.

25 kwietnia (sobota)

„KIZI MIZI” (godz. 9:10)
Historia o miłości, zdradzie i samotności, chłodzie pustego mieszkania, tęsknocie za jego ciepłem i poszukiwaniu samego siebie. Animacja o myszy, która czeka na kota, stworzona ręką Mariusza Wilczyńskiego. Światowa premiera „Kizi Mizi” odbyła się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku podczas MediaScope 2007. W 2008 roku film otrzymał nominację do Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film krótkometrażowy.

„SCENA KLASYCZNA – BBOYS” (PREMIERA, godz. 9:35)
„Scena Klasyczna” w wyjątkowej tanecznej odsłonie. W premierowym odcinku programu wystąpią tancerze breakdance, na świecie zwani B-boys. Dawid „Gieras” Gieranin, Marcin „Kostek” Kost i Tomasz „Thomaz” Domański opowiedzą o historii i specyfice tańca oraz zaprezentują imponujące taneczne układy.

II SYMFONIA C-MOLL "ZMARTWYCHWSTANIE" GUSTAVA MAHLERA - DYRYGUJE GUSTAVO DUDAMEL (PREMIERA, godz. 14:15)
Charyzmatyczny wenezuelski dyrygent Gustavo Dudamel powraca do jednej z najpiękniejszych sal koncertowych na świecie - Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, by dyrygować zespołem Münchner Philharmoniker wykonującym II Symfonię Gustava Mahlera.

„HYDROZAGADKA” (godz. 17:35)
Prawdziwa gratka dla wielbicieli polskich komedii z lat 70. Zrekonstruowana cyfrowo, kultowa czarno-biała komedia w reżyserii Andrzeja Kondratiuka. Podczas fali upałów w Warszawie zaczynają dziać się niewytłumaczalne rzeczy - w mieszkaniach nie ma wody, a w Wiśle znaleziono radioaktywną, ugotowaną rybę. Sprawcą całego zamieszania jest doktor Plama (w tej roli Zdzisław Maklakiewicz). Nad rozwiązaniem zagadki pracuje naukowiec, profesor Milczarek (Wiesław Michnikowski), a pomaga mu nieustraszony detektyw As (Józef Nowak), który podejmuje nierówną walkę z demonicznym przeciwnikiem. Reżyser Andrzej Kondratiuk utrzymał „Hydrozagadkę” w konwencji groteski i zarazem parodiiznanych filmów sensacyjnych i opowieści komiksowych.

„BILET DO KINA – POSTRZYŻYNY” (godz. 20:10)
Pierwszy zagraniczny film fabularny, jaki pojawił się na antenie TVP Kultura jest adaptacją opowiadania Bohumila Hrabala wyreżyserowaną przez Jiříego Menzla. „Postrzyżyny” to historia nieobliczalnej i niepokornej kobiety, której włosy były najpiękniejszą ozdobą pewnego miasteczka. Rzecz dzieje się w browarze w Nymburku. Maryška – Pani Piwowarowa – za nic ma konwenanse. Łapczywie pije piwo, jest zafascynowana krwią i onirycznymi podróżami do nieba po browarnianym kominie. Francik - mąż i zarządca browaru nie ma wątpliwości, że w imię zdrowia rodzinnego i społecznego musi ujarzmić boginię piwa. Sposobem na problemy stają się postrzyżyny - obrzęd polegający na rytualnym obcięciu włosów.

26 kwietnia (niedziela)

„OD UCHA DO UCHA: NIEZAPOMNIANY LEONARD BERNSTEIN - SPOTKANIA Z MUZYKĄ” - MŁODZI ARTYŚCI CZ. 5 (godz. 10:00) i „CRACOVIA DANZA - BALET O KAWIE” (godz. 11:00)
Jak co tydzień, pierwszą część pasma „Od ucha do ucha” wypełni program „Niezapomniany Leonard Bernstein - Spotkania z muzyką”, czyli godzinny koncert wybitnej Orkiestry Filharmonii Nowojorskiej. W odcinku „Młodzi artyści cz. 5” Leonard Bernstein przedstawi nam troje nastoletnich, uzdolnionych muzyków – harfistkę Heidi Lehwalder, klarnecistę Weldona Berry'ego i flecistę Amosa Eisenberga. Po koncercie TVP Kultura zaprasza na spektakl „Balet o kawie” w wykonaniu Tancerzy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Pełne humoru przedstawienie z choreografią na bazie kroków i figur tańca barokowego oraz elementów ówczesnej pantomimy stworzyła założycielka grupy - Romana Agnel.

„WOLTA” (PREMIERA, godz. 12:35)
Polski film krótkometrażowy w reżyserii Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały. Zuzia jest jedną z najlepszych zawodniczek w drużynie woltyżerek. Ze względu na wiek, wagę i gibkość podnoszą ją starsze i silniejsze koleżanki, tzw. „dolne”. Ona – „górna” – zwieńcza akrobatyczną piramidę. Młode zawodniczki czeka kolejny intensywny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że Zuzia straciła swoje predyspozycje. W drużynie pojawia się stres i napięcie, a miejsce rosnącej Zuzi zajmuje młodsza, lżejsza koleżanka.

„ŚNIADANIE U TIFFANY'EGO” (godz. 13:00)
Klasyka amerykańskiego kina w reżyserii Blake’a Edwardsa jest ekranizacją bestsellerowej powieści Trumana Capote’a pod tym samym tytułem. Pomimo tego, że filmowa adaptacja nie jest do końca wierna książce, w jednogłośnej opinii filmoznawców doskonale oddaje ducha literackiego oryginału. Niezapomniane kreacje aktorskie zjawiskowej Audrey Hepburn (jako żyjącej na koszt bogatych adoratorów Holly Golightly) i charyzmatycznego George’a Pepparda (w roli początkującego pisarza) zdobyły uznanie widzów na całym świecie. W 1962 roku film został uhonorowany dwoma Oscarami za muzykę Henry'ego Manciniego.

„CHRISTOPH WILLIBALD GLUCK - ORFEUSZ I EURYDYKA” (PREMIERA, godz. 15:00)
Rejestracja opery w trzech aktach "Orfeusz i Eurydyka" wyprodukowana przez Warszawską Operę Kameralną. Dzieło Christopha Willibalda Glucka to jeden z najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej, nawiązujący do słynnego mitu. Przedstawienie to operowy debiut reżyserski Magdaleny Piekorz. Za scenografię i kostiumy do spektaklu odpowiedzialni są Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński - twórcy scenografii do „Zimnej Wojny” (3 nominacje do Oscara 2019) i „Idy" (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2015 roku). Kierownictwo muzyczne nad spektaklem i Zespołem Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense objął Stefan Plewniak, znakomity skrzypek specjalizujący się w repertuarze od baroku do XIX wieku.

„ZAGINIONE SKARBY - MISTRZ I KATARZYNA" (PREMIERA, godz. 16:40)
Kolejny odcinek z cyklu programów poświęconych kradzieżom dzieł sztuki. Tym razem zaprezentujemy losy obrazu autorstwa Hansa von Kulmbacha „Nawrócenie cesarzowej Faustyny przez Katarzynę Aleksandryjską", który powstawał w latach 1514-1515. W chwili utraty dzieła jego właścicielem był Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie.

„NIEDZIELA Z… IRENĄ SANTOR” (od godz. 17:00)
Przypominamy jeden z najchętniej oglądanych odcinków „Niedzieli z…” w historii programu. Gościem jest pierwsza dama polskiej piosenki - Irena Santor. Wraz z nią i jej gośćmi rozmawiać będziemy m.in. o drodze artystycznej, którą wybrała, o życiu, przyjaźniach, nadziei, walce o siebie i przemijaniu. Po programie zapraszamy na archiwalny recital piosenkarki z udziałem jej męża - Stanisława Santora, prowadzony przez Lucjana Kydryńskiego (godz. 17:50) oraz muzyczn film krótkometrażowy z 1969 roku „Koncert na 707 ulic” o parze bohaterów wędrujących ulicami Warszawy w malowniczej scenerii polskiej złotej jesieni (godz. 18:35). Po filmie wyemitujemy program „Santor Cafe - Nic oprócz miłości” prezentujący utwory z płyty Ireny Santor pt. „Santor Cafe”. Na płycie znalazły się polskie wersje światowych przebojów m.in. Burta Bacharacha i Edith Piaff, głównie z tekstami Wojciecha Młynarskiego, a także interpretacja utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Artystka zaśpiewała w niezwykle malowniczym wnętrzu Stalowych Magnolii w Krakowie (godz. 19:30).

„ROK NIEBEZPIECZNEGO ŻYCIA” (godz. 20:10)
Film z 1982 roku w reżyserii Petera Weira jest historią młodego reportera w ogarniętym rewoltą kraju. Wydarzenia są osadzone w czasie dramatycznych wydarzeń w Indonezji w latach 60. XX wieku. W rolach głównych: Mel Gibson, Sigourey Weaver i nagrodzona Oscarem za rolę drugoplanową Linda Hunt.

„MADE IN POLAND” (godz. 22:10)
Pełna goryczy i ironii sztuka Przemysława Wojcieszka opowiada o młodym człowieku, w którym jest tyle samo złości na świat, co wrażliwości na przejawy zła, które widzi wokół. Boguś (w tej roli niezwykle sugestywny Eryk Lubos) jak sam o sobie mówi – nienawidzi wszystkich. Scenografią do przedstawienia stał się nieczynny magazyn na legnickim osiedlu Piekary – blokowisku, typowym dla wielu polskich miast. Spektakl został zarejestrowany na scenie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w 2005 roku.

„KINO NOCNE – SIERPIEŃ W HRABSTWIE OSAGE” (godz. 00:25)
Komedia obyczajowa w gwiazdorskiej obsadzie jest wzruszającą opowieścią o trudnej relacji matki (Meryl Streep) z trzema dorosłymi córkami (Julia Roberts, Juliette Lewis, Julianne Nicholson), które opuściły rodzinny dom, dystansując się od bliskich i przeszłości. W fenomenalnej obsadzie znaleźli się również: Ewan McGregor, Chris Cooper, Sam Shepard i Benedict Cumberbatch.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

199 zł Więcej...

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 143 CD

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM niemieckiej firmy TechniSat. Urządzenie pozwala...

950 zł Więcej...
reklama