reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Kultura świętuje 15. urodziny

dodano: 2020-04-23 12:30
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP

TVP Kultura 24 kwietnia 2005 roku - 15 lat temu, nadawanie rozpoczął kanał TVP Kultura. Z tej okazji, w dniach 24-26 kwietnia nadawca zaprasza widzów na wyjątkowe premiery filmowe, muzyczne i teatralne.

TVP Kultura


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podczas urodzinowego weekendu w TVP Kultura zobaczymy m.in. nagrodzone Oscarem „Wielkie piękno” w reżyserii Paolo Sorrentino, wyprodukowaną przez Warszawską Operę Kameralną operę „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka, pierwszy odcinek nowego cyklu „Z przytupem” poświęconego polskim tańcom tradycyjnym, a także kameralny koncert Norah Jones z legendarnego londyńskiego klubu Ronnie Scott's. Miłośników polskiego kina czeka prawdziwa gratka – zrekonstruowana cyfrowo wersja kultowej „Hydrozagadki” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.

Jubileusz to doskonała okazja do retrospekcji. TVP Kultura przypomni archiwalne wydania najpopularniejszych produkcji własnych, m.in. odcinek programu „Rozmowy istotne” z Januszem Gajosem i inauguracyjne wydanie „Informacji Kulturalnych”. Z kolei emisja krótkometrażowego filmu animowanego „Kizi Mizi” przypomni pierwszą oprawę graficzną kanału, autorstwa Mariusza Wilczyńskiego.

JUBILEUSZOWY WEEKEND W TVP KULTURA:

24 kwietnia (piątek)

„PORTRETY – ROZMOWY ISTOTNE” – JANUSZ GAJOS (godz. 18:00)
Bohaterem programu jest jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Janusz Gajos. Pierwszą osobą, która miała ogromny wpływ na karierę aktora był jego ojciec Tadeusz. Wspomnienie wspólnych rozmów ojca i syna pokaże trudną drogę młodego wtedy Janusza Gajosa z ubogiego domu na Śląsku do Szkoły Filmowej w Łodzi. Po roli Janka Kosa w filmie „Czterej pancerni i pies” oraz zyskanej dzięki niej ogromnej popularności aktor został na 15 lat wykluczony z możliwości uprawiania zawodu. Dopiero współpraca z Kazimierzem Kutzem przy realizacji spektaklu Teatru Telewizji „Opowieści Hollywoodu” dała mu szansę udowodnienia mistrzowskich umiejętności aktorskich. Potem nastąpiło kolejne, niezwykle twórcze spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim. Współpraca z Wojciechem Marczewskim przy filmie „Ucieczka z kina wolność”, to jak mówi sam bohater, jedno z jego najważniejszych doświadczeń artystycznych. Ważną częścią programu jest dokumentalna rejestracja zajęć, które Janusz Gajos prowadzi na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest to ten sam wydział, na który młody Janek trzykrotnie próbował się dostać bez skutku. Dziś, przez wielu nazywany mistrzem, właśnie tam przekazuje swoje umiejętności studentom.

„Z PRZYTUPEM – OBYRTKA” (PREMIERA, godz. 18:30)
Pierwszy odcinek nowego dziesięcioodcinkowego cyklu poświęconego polskim tańcom tradycyjnym. Wraz z prowadzącym program Piotrem Piszczatowskim wybierzemy się w podróż w okolice Żywiecczyzny, gdzie ulubionym tańcem górali jest żywiołowa „obyrtka”. Przy dźwiękach zespołu „Skład Niearchaiczny” Bartłomiej Mieszczak pokaże nam kroki góralskiego tańca. W programie zaproszeni goście nauczą widzów podstawowych kroków: kujawiaka, śląskiego trojaka, polki galopki (z Suwalskiego), wielkopolskiego wiwatu, kurpiowskiego powolniaka, oberka, mazurka (w wersji z Radomskiego) oraz krakowiaka i polki w lewo (z Rzeszowskiego).

„NORAH JONES LIVE AT RONNIE SCOTT'S” (PREMIERA, godz. 18:55)
Dziewięciokrotna zwyciężczyni prestiżowej nagrody Grammy - Norah Jones, zaprezentowała swój repertuar w legendarnym jazzowym klubie Ronnie Scott's w Londynie. Wraz z perkusistą Brianem Bladem i basistą Chrisem Thomasem zagrała piosenki z płyty „Day Breaks" oraz największe przeboje z poprzednich lat. Wokalistka i pianistka jest autorką kilku bestsellerowych albumów, a scenę muzyczną podbiła w 2002 roku płytą „Come Away with Me”. Od tamtej pory sprzedała ponad 50 milionów krążków, a jej charakterystyczny, aksamitny i dziewczęcy głos jest uwielbiany przez fanów na całym świecie.

„WIECZÓR KINOMANA – WIELKIE PIĘKNO” (PREMIERA, godz. 20:20)
Słynny film w reżyserii Paolo Sorrentino, mistrza włoskiego kina. „Wielkie piękno” to historia Jepa Gamberdelli, starzejącego się czarującego mężczyzny, który w pełni korzysta z uroków miejskiego życia. W swoim rzymskim apartamencie z widokiem na Koloseum organizuje huczne imprezy, w których uczestniczy cała śmietanka towarzyska miasta. Wokół głównego bohatera rozgrywa się towarzyski teatr, pełen próżności, pustki, jałowych dyskusji i hipokryzji. Emisja filmu zostanie poprzedzona wstępem.

„JOE STRUMMER. NIEPISANA PRZYSZŁOŚĆ” (PREMIERA, godz. 22:45)
Film dokumentalny „The Future Is Unwritten” w reżyserii Juliena Temple’a to poruszająca historia życia Joe Strummera, zmarłego w 2002 roku wielkiego artysty i ikony punk rocka. Obraz jest portretem wspaniałego, nietuzinkowego człowieka, który jako frontman „The Clash” na zawsze zmienił życie wielbicieli muzyki. Założyciel zespołów „The 101’ers”, „The Clash” i „The Mescaleros” wciąż żyje w swoich utworach oraz pamięci przyjaciół i fanów.

25 kwietnia (sobota)

„KIZI MIZI” (godz. 9:10)
Historia o miłości, zdradzie i samotności, chłodzie pustego mieszkania, tęsknocie za jego ciepłem i poszukiwaniu samego siebie. Animacja o myszy, która czeka na kota, stworzona ręką Mariusza Wilczyńskiego. Światowa premiera „Kizi Mizi” odbyła się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku podczas MediaScope 2007. W 2008 roku film otrzymał nominację do Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film krótkometrażowy.

„SCENA KLASYCZNA – BBOYS” (PREMIERA, godz. 9:35)
„Scena Klasyczna” w wyjątkowej tanecznej odsłonie. W premierowym odcinku programu wystąpią tancerze breakdance, na świecie zwani B-boys. Dawid „Gieras” Gieranin, Marcin „Kostek” Kost i Tomasz „Thomaz” Domański opowiedzą o historii i specyfice tańca oraz zaprezentują imponujące taneczne układy.

II SYMFONIA C-MOLL "ZMARTWYCHWSTANIE" GUSTAVA MAHLERA - DYRYGUJE GUSTAVO DUDAMEL (PREMIERA, godz. 14:15)
Charyzmatyczny wenezuelski dyrygent Gustavo Dudamel powraca do jednej z najpiękniejszych sal koncertowych na świecie - Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, by dyrygować zespołem Münchner Philharmoniker wykonującym II Symfonię Gustava Mahlera.

„HYDROZAGADKA” (godz. 17:35)
Prawdziwa gratka dla wielbicieli polskich komedii z lat 70. Zrekonstruowana cyfrowo, kultowa czarno-biała komedia w reżyserii Andrzeja Kondratiuka. Podczas fali upałów w Warszawie zaczynają dziać się niewytłumaczalne rzeczy - w mieszkaniach nie ma wody, a w Wiśle znaleziono radioaktywną, ugotowaną rybę. Sprawcą całego zamieszania jest doktor Plama (w tej roli Zdzisław Maklakiewicz). Nad rozwiązaniem zagadki pracuje naukowiec, profesor Milczarek (Wiesław Michnikowski), a pomaga mu nieustraszony detektyw As (Józef Nowak), który podejmuje nierówną walkę z demonicznym przeciwnikiem. Reżyser Andrzej Kondratiuk utrzymał „Hydrozagadkę” w konwencji groteski i zarazem parodiiznanych filmów sensacyjnych i opowieści komiksowych.

„BILET DO KINA – POSTRZYŻYNY” (godz. 20:10)
Pierwszy zagraniczny film fabularny, jaki pojawił się na antenie TVP Kultura jest adaptacją opowiadania Bohumila Hrabala wyreżyserowaną przez Jiříego Menzla. „Postrzyżyny” to historia nieobliczalnej i niepokornej kobiety, której włosy były najpiękniejszą ozdobą pewnego miasteczka. Rzecz dzieje się w browarze w Nymburku. Maryška – Pani Piwowarowa – za nic ma konwenanse. Łapczywie pije piwo, jest zafascynowana krwią i onirycznymi podróżami do nieba po browarnianym kominie. Francik - mąż i zarządca browaru nie ma wątpliwości, że w imię zdrowia rodzinnego i społecznego musi ujarzmić boginię piwa. Sposobem na problemy stają się postrzyżyny - obrzęd polegający na rytualnym obcięciu włosów.

26 kwietnia (niedziela)

„OD UCHA DO UCHA: NIEZAPOMNIANY LEONARD BERNSTEIN - SPOTKANIA Z MUZYKĄ” - MŁODZI ARTYŚCI CZ. 5 (godz. 10:00) i „CRACOVIA DANZA - BALET O KAWIE” (godz. 11:00)
Jak co tydzień, pierwszą część pasma „Od ucha do ucha” wypełni program „Niezapomniany Leonard Bernstein - Spotkania z muzyką”, czyli godzinny koncert wybitnej Orkiestry Filharmonii Nowojorskiej. W odcinku „Młodzi artyści cz. 5” Leonard Bernstein przedstawi nam troje nastoletnich, uzdolnionych muzyków – harfistkę Heidi Lehwalder, klarnecistę Weldona Berry'ego i flecistę Amosa Eisenberga. Po koncercie TVP Kultura zaprasza na spektakl „Balet o kawie” w wykonaniu Tancerzy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Pełne humoru przedstawienie z choreografią na bazie kroków i figur tańca barokowego oraz elementów ówczesnej pantomimy stworzyła założycielka grupy - Romana Agnel.

„WOLTA” (PREMIERA, godz. 12:35)
Polski film krótkometrażowy w reżyserii Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały. Zuzia jest jedną z najlepszych zawodniczek w drużynie woltyżerek. Ze względu na wiek, wagę i gibkość podnoszą ją starsze i silniejsze koleżanki, tzw. „dolne”. Ona – „górna” – zwieńcza akrobatyczną piramidę. Młode zawodniczki czeka kolejny intensywny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że Zuzia straciła swoje predyspozycje. W drużynie pojawia się stres i napięcie, a miejsce rosnącej Zuzi zajmuje młodsza, lżejsza koleżanka.

„ŚNIADANIE U TIFFANY'EGO” (godz. 13:00)
Klasyka amerykańskiego kina w reżyserii Blake’a Edwardsa jest ekranizacją bestsellerowej powieści Trumana Capote’a pod tym samym tytułem. Pomimo tego, że filmowa adaptacja nie jest do końca wierna książce, w jednogłośnej opinii filmoznawców doskonale oddaje ducha literackiego oryginału. Niezapomniane kreacje aktorskie zjawiskowej Audrey Hepburn (jako żyjącej na koszt bogatych adoratorów Holly Golightly) i charyzmatycznego George’a Pepparda (w roli początkującego pisarza) zdobyły uznanie widzów na całym świecie. W 1962 roku film został uhonorowany dwoma Oscarami za muzykę Henry'ego Manciniego.

„CHRISTOPH WILLIBALD GLUCK - ORFEUSZ I EURYDYKA” (PREMIERA, godz. 15:00)
Rejestracja opery w trzech aktach "Orfeusz i Eurydyka" wyprodukowana przez Warszawską Operę Kameralną. Dzieło Christopha Willibalda Glucka to jeden z najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej, nawiązujący do słynnego mitu. Przedstawienie to operowy debiut reżyserski Magdaleny Piekorz. Za scenografię i kostiumy do spektaklu odpowiedzialni są Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński - twórcy scenografii do „Zimnej Wojny” (3 nominacje do Oscara 2019) i „Idy" (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2015 roku). Kierownictwo muzyczne nad spektaklem i Zespołem Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense objął Stefan Plewniak, znakomity skrzypek specjalizujący się w repertuarze od baroku do XIX wieku.

„ZAGINIONE SKARBY - MISTRZ I KATARZYNA" (PREMIERA, godz. 16:40)
Kolejny odcinek z cyklu programów poświęconych kradzieżom dzieł sztuki. Tym razem zaprezentujemy losy obrazu autorstwa Hansa von Kulmbacha „Nawrócenie cesarzowej Faustyny przez Katarzynę Aleksandryjską", który powstawał w latach 1514-1515. W chwili utraty dzieła jego właścicielem był Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie.

„NIEDZIELA Z… IRENĄ SANTOR” (od godz. 17:00)
Przypominamy jeden z najchętniej oglądanych odcinków „Niedzieli z…” w historii programu. Gościem jest pierwsza dama polskiej piosenki - Irena Santor. Wraz z nią i jej gośćmi rozmawiać będziemy m.in. o drodze artystycznej, którą wybrała, o życiu, przyjaźniach, nadziei, walce o siebie i przemijaniu. Po programie zapraszamy na archiwalny recital piosenkarki z udziałem jej męża - Stanisława Santora, prowadzony przez Lucjana Kydryńskiego (godz. 17:50) oraz muzyczn film krótkometrażowy z 1969 roku „Koncert na 707 ulic” o parze bohaterów wędrujących ulicami Warszawy w malowniczej scenerii polskiej złotej jesieni (godz. 18:35). Po filmie wyemitujemy program „Santor Cafe - Nic oprócz miłości” prezentujący utwory z płyty Ireny Santor pt. „Santor Cafe”. Na płycie znalazły się polskie wersje światowych przebojów m.in. Burta Bacharacha i Edith Piaff, głównie z tekstami Wojciecha Młynarskiego, a także interpretacja utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Artystka zaśpiewała w niezwykle malowniczym wnętrzu Stalowych Magnolii w Krakowie (godz. 19:30).

„ROK NIEBEZPIECZNEGO ŻYCIA” (godz. 20:10)
Film z 1982 roku w reżyserii Petera Weira jest historią młodego reportera w ogarniętym rewoltą kraju. Wydarzenia są osadzone w czasie dramatycznych wydarzeń w Indonezji w latach 60. XX wieku. W rolach głównych: Mel Gibson, Sigourey Weaver i nagrodzona Oscarem za rolę drugoplanową Linda Hunt.

„MADE IN POLAND” (godz. 22:10)
Pełna goryczy i ironii sztuka Przemysława Wojcieszka opowiada o młodym człowieku, w którym jest tyle samo złości na świat, co wrażliwości na przejawy zła, które widzi wokół. Boguś (w tej roli niezwykle sugestywny Eryk Lubos) jak sam o sobie mówi – nienawidzi wszystkich. Scenografią do przedstawienia stał się nieczynny magazyn na legnickim osiedlu Piekary – blokowisku, typowym dla wielu polskich miast. Spektakl został zarejestrowany na scenie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w 2005 roku.

„KINO NOCNE – SIERPIEŃ W HRABSTWIE OSAGE” (godz. 00:25)
Komedia obyczajowa w gwiazdorskiej obsadzie jest wzruszającą opowieścią o trudnej relacji matki (Meryl Streep) z trzema dorosłymi córkami (Julia Roberts, Juliette Lewis, Julianne Nicholson), które opuściły rodzinny dom, dystansując się od bliskich i przeszłości. W fenomenalnej obsadzie znaleźli się również: Ewan McGregor, Chris Cooper, Sam Shepard i Benedict Cumberbatch.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 790 zł Więcej...
reklama