reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Muzyka i TVP Nauka - nowe kanały w planach

dodano: 2020-05-25 11:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KRRiT/TVP/satkurier.pl

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza Telewizja Polska w karcie powinności na lata 2020-2024, pozytywnie ocenionej przez KRRiT, uwzględniła dwa nowe kanały wyspecjalizowane: TVP Muzyka i TVP Nauka. Co ciekawe pojawiły się one w miejscu wymienionego wcześniej w projekcie dokumentu kanału TVP Parlament (ten miałby nadal istnieć tylko drogą internetową). Wciąż w karcie powinności wymieniane są takie stacje, jak TVP Dokument i TVP 4K.

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Co w ofercie TVP Muzyka i TVP Nauka?
Zgodnie z zapisami karty powinności, TVP Muzyka byłaby kanałem o charakterze muzyczno-rozrywkowym. W jej ofercie znalazłyby się audycje prezentujące różnorodne gatunki muzyczne, teledyski, koncerty oraz filmy dokumentalne i fabularne, obejmujące tematyką muzykę i/lub artystów muzyków, kompozytorów, itp., jak również historię twórczości muzycznej. Kluczowe gatunki: audycja muzyczna, transmisja z wydarzeń muzycznych, film dokumentalny.

TVP Nauka byłaby kanałem o charakterze edukacyjnym. Jej ofertę stanowiłyby audycje edukacyjne, publicystyczne i filmy dokumentalne skoncentrowane na treściach szeroko pojętej nauki oraz historii nauki. Emitowane byłyby treści o szerokim spektrum tematycznym, w tym treści medyczne (zdrowotne), techniczne, technologiczne, biologiczne i przyrodnicze, jak również badawczo-kulturowe. Charakter edukacyjny kanału realizowałyby m.in. audycje wyjaśniające zmiany zachodzące na naszej planecie oraz promujące działania mające na celu jej ochronę, w tym w zakresie segregacji odpadów, ograniczenia emisji zanieczyszczeń, innowacyjnych technologii energetycznych. Kanał wspierałby także promowanie polskiej myśli technicznej oraz dorobku i potencjału polskiej nauki. Kluczowe gatunki: publicystyka, film dokumentalny.

TVP nie rezygnuje z planów uruchomienia TVP Dokument i TVP 4K
TVP Dokument byłby kanałem o charakterze dokumentalnym. Jego oferta obejmowałaby filmy dokumentalne, reportaże, telenowele dokumentalne, audycje o walorach edukacyjnych i poradnikowych, filmy fabularne oparte na faktach - o różnorodnej tematyce: społecznej, kulturowej, przyrodniczej, popularnonaukowej. Kluczowe gatunki: film dokumentalny, reportaż, telenowela dokumentalna.

TVP 4K byłby programem sportowo-filmowo-rozrywkowym zawierającym audycje dostępne w standardzie 4K. Byłby tworzony i rozpowszechniany w tym standardzie w miarę dostępności takich treści. Kluczowe gatunki: transmisje i relacje sportowe, filmy fabularne, audycje rozrywkowe.

Dostępność nowych kanałów TVP
TVP 4K, TVP Dokument, TVP Nauka i TVP Muzyka byłyby przeznaczone do oferowania drogą satelitarną, kablową i IPTV. Jak czytamy w karcie powinności, TVP dąży także do rozszerzenia, w miarę dostępnych zasobów, oferty kanałów dostępnych drogą naziemną o TVP Seriale i TVP HD, a także TVP 4K, TVP Dokument, TVP Nauka i TVP Muzyka po ich uruchomieniu.

Kiedy wystartują TVP 4K, TVP Dokument, TVP Nauka i TVP Muzyka?
Choć data startu powyższych kanałów nie została ustalona, to można podejrzewać, że TVP Muzyka i TVP Nauka nie zostaną uruchomione wcześniej niż w 2022 roku. Wynika to z tabeli z szacunkowymi kosztami dla tych projektów.

Natomiast szacunkowe koszty dla TVP Dokument mają wynieść w tym roku 5,535 mln zł, w 2021 roku mają wzrosnąć do 19,2 mln zł, w 2022 roku - do 22,8 mln zł, a w 2023 i 2024 roku wyniosą po 25,1 mln zł. Zatem niewykluczone, że TVP Dokument ruszy jeszcze w 2020 roku.

Startu TVP 4K należy spodziewać się dopiero w 2021 roku, kiedy odbędą się przełożone z powodu pandemii koronawirusa piłkarskie mistrzostwa Europy UEFA Euro 2020. Choć co ciekawe w szacunkowych kosztach na 2020 roku uwzględniono kwotę 5 mln zł (następnie w każdym kolejnym roku po 36 mln zł, w tym aż 16 mln na rozpowszechnianie kanału - więcej kosztuje nadawanie tylko TVP Info i TVP Sport).

TVP zaznacza, że TVP Dokument, TVP Muzyka i TVP Nauka mogą być nadawane, jeśli pozwolą na to dodatkowe środki ze źródeł, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o RTV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

679 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

660 zł Więcej...