reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Premiera filmu „Z otchłani pradziejów” w TVP Historia

dodano: 2020-05-28 23:20
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: TVP Historia

Z otchłani pradziejów TVP Historia W niedzielę, 31 maja o godz. 17:10 TVP Historia zaprasza na premierę filmu „Z otchłani pradziejów“ w reżyserii Zdzisława Cozaca, autora filmów popularnonaukowych o historii Polski. Film stanowi kolejną część cyklu „Tajemnice początków Polski“, emitowanego na tej antenie od 2012 roku.

Z otchłani pradziejów
Z otchłani pradziejów TVP Historia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W ramach cyklu „Tajemnice początków Polski” TVP Historia przybliża widzom zagadki dotyczące kształtowania się polskiej państwowości w czasach panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W kolejnym filmie cyklu „Z otchłani pradziejów” Zdzisław Cozac zadaje pytanie o prapoczątki naszego państwa, czyli historię obecnych polskich ziem przed X wiekiem. Film wychodzi od fascynującej i popularnej w kręgach miłośników historii teorii Wielkiej Lechii, mówiącej o istnieniu pradawnego, potężnego mocarstwa Ario-Słowian. Czy jesteśmy – jak argumentują wyznawcy tej teorii – spadkobiercami starożytnego lechickiego imperium, które 3800 lat temu założyli przybysze z terenów dzisiejszego Iranu?

Tezę tę odrzucają historycy, których książki: „Wielka Lechia. Źródła i przyczyny popularności teorii pseudonaukowej okiem historyka“ Romana Żuchowicza i „Fantazmat Wielkiej Lechii“ Michała Wójcika, zainspirowały reżysera do realizacji filmu. W filmie zaprezentowane zostały najnowsze wyniki badań naukowców zajmujących się dziejami Polski. Zdzisław Cozac rekonstruuje dzieje ludów, zamieszkałych nad Odrą i Wisłą od epoki brązu aż do przybycia Słowian w VI wieku. Efektowne inscenizacje, wykopaliska archeologiczne i badania laboratoryjne oraz wypowiedzi wybitnych naukowców pokazują bogactwo kultur i ludów żyjących na ziemiach, na których później powstała Polska.

„Z otchłani pradziejów” Zdzisława Cozacka to kolejna część dokumentalno-fabularyzowanego cyklu popularnonaukowego „Tajemnice początków Polski” realizowanego dla TVP Historia od 2012 roku. Poprzednie filmy „Wyspa Władców”, „Miasto zatopionych bogów”, „Ukryte gniazdo dynastii“, „Krzyż i korona“ oraz „Droga do królestwa“ otrzymały wiele nagród na prestiżowych festiwalach filmów dokumentalnych.

Film powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Z otchłani pradziejów”, TVP Historia, niedziela 31 maja, godz. 17:10.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

49 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo + moduł nc+ CI+ telewizja na kartę

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

999 zł Więcej...

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...
reklama